کبد چرب شایع ترین علت پیوند کبد تا سال ۲۰۳۰

فست فود باز: یک فلوشیپ کبد تغییر سبک زندگی و چاقی را از مهمترین علل مبتلاشدن به کبد چرب دانست و اظهار داشت: تا سال ۲۰۳۰ کبدچرب بعنوان شایع ترین علت پیوند کبد در دنیا مطرح می شود.

دکتر ربانی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: خوشبختانه امروز و به دنبال سیاست های وزرت بهداشت، اغلب عفونت های ویروسی کنترل شده و یا مثل انواع هپاتیت کاملا درمان پذیر است. پس آمار پیوند کبد به سبب هپاتیت هر روز در حال کاهش است به شکلی که تا دهه های آینده کلا حذف خواهد شد.

وی افزود: با این وجود دلیلهای جایگزین اضافه شده است که کبد چرب از مهمترین آنهاست، به شکلی که تا دهه آینده به شایع ترین علت پیوند کبد در دنیا و کشور ما تبدیل خواهد شد.

این فلوشیپ کبد تغییر سبک زندگی و چاقی را از مهمترین علل بروز کبد چرب دانست و اظهار داشت: امروزه متاسفانه به خاطر شرایط محیطی، زندگی آپارتمانی، تغذیه نامناسب و کم تحرکی بیماری کبد چرب شایع شده است.

ربانی با اشاره به شیوع کبدچرب در کودکان به دنبال زندگی آپارتمانی و نبود شرایط مناسب برای تحرک لازم اظهار نمود: این مساله جزو چراغ خطرهای است که باید مراقب آن باشیم و با آموزش و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه از بروز و شیوع آن پیشگیری نماییم.

چه بیمارانی نیازمند پیوند کبد هستند؟

وی با اشاره به شرایط بیماران نیازمند پیوند کبد اظهار داشت: افرادی که بهر دلیلی همچون بیماری های ویروسی، متابولیک، بیماری های ژنتیکی و یا سرطان گرفتار نارسایی مزمن کبد و اختلال در عملکرد کبدی شده اند، ممکنست نیازمند پیوند کبد باشند.

این فلوشسپ کبد با اشاره به شاخص عدد ملد (MELD) یا درجه سیروز کبدی اظهار نمود: اگر شاخص عدد «ملد» از ۱۵ بالاتر باشد، می توان طول عمر بیماران گرفتار نارسایی مزمن کبدی را با پیوند افزایش داد.

وی با اشاره به نحوه شناسایی بیماران دارای اولویت پیوند اظهار داشت: در این رابطه اندیکاسیون های مختلفی وجود دارد. بعنوان نمونه ویروس یا گاهی مصرف گیاهان دارویی در افرادی که به صورت حاد و بدون بیماری زمینه ای قبلی گرفتار نارسایی حاد کبد شده اند می تواند سبب نیاز بیمار به پیوند کبد شود.

ربانی در خاتمه اظهارکرد: پیوند کبد همین طور می تواند به درمان مبتلایان به سرطان با منشأ کبدی، سرطان مجاری صفراوی و یا سرطان های متاستاز شده در بخش کبد کمک نماید.

منبع: