تاثیر باکتری های روده بر خلق و خو

فست فود باز: گروهی از متخصصان طی مطالعه ای جدید اعلام نمودند در حال پایه گذاری انقلابی جهت استفاده از ˮروان بیوتیک هاˮ یا ˮمیکروب های خلق و خوˮ به منظور بهبود سلامت روان هستند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، مطالعه ای جدید که در دانشگاه کیوشو ژاپن صورت گرفته است نشان داده است باکتری های روده در دگرگون کردن مغز نقش دارند.
تا مدت ها تاثیر باکتری ها بر سلامت جسمی انسان مشخص بوده اما به تازگی تاثیر آنها بر بیماری های مختلف همچون افسردگی، اوتیسم و بیماری های اعصاب و روان هم شناخته شده است.
آزمایش روی موش هایی که تابحال هیچگاه با هیچگونه میکروبی در تماس نبودند نشان داد این موش ها در شرایط استرس زا نسبت به موش های عادی دو برابر هورمون استرس بیشتری آزاد می کنند.
باکتری های روده از چند طریق می توانند بر مغز تاثیر بگذارند. نخستین راه، عصب واگ، بزرگترین مسیر ارتباطی بین مغز و روده است. همینطور این باکتری ها با تبدیل برخی بافت های موجود در رژیم غذایی به مواد شیمیایی به نام اسیدهای چرب کوتاه زنجیره می توانند بر بدن تاثیر بگذارند. علاوه بر آن میکروبیوم ها با تاثیر بر سیستم ایمنی بدن بر اختلالات مغزی تاثیر می گذارند.
در حال حاضر محققان در حال انجام آزمایش های بیشتر به منظور بررسی امکان تجویز “روان بیوتیک ها” توسط روان پزشکان برای بهبود وضعیت سلامت روان در بیماران هستند
همچنین شواهدی وجود دارد که نشان داده است باکتری های روده با استفاده از کدهای ژنتیکی به نام میکروRNAها عملکرد DNA در سلول های عصبی را تغییر می دهند.
به طور کلی انواع مختلفی از گونه های میکروبیوم ها در سراسر بدن ما زندگی می کنند و اگر بدن یک فرد سالم را با یک فرد افسرده مقایسه نماییم متوجه محدودیت تنوع میکروبیوم ها در بدن افراد افسرده می شویم. باآنکه این امر تنها دلیل افسردگی نیست اما در پیدایش آن نقش مهمی دارد.
همچنین بعضی از شیوه های زندگی مانند رژیم غذایی کم فیبر که به کم شدن باکتری های روده منجر می گردد می تواند فرد را در برابر این گونه بیماری ها صدمه پذیرتر کند.
ژنوم های مربوط به میکروبیوم ها در انسان به بیماری هایی همچون آلرژی، چاقی، بیماری های التهابی روده، پارکینسون، افسردگی و اوتیسم مربوط هستند.
محققان دانشگاه کرک ایرلند طی آزمایشی میکروبیوم های یک فرد افسرده را به موش ها منتقل کردند که نتایج آزمایش شگفت آور بود. به صورتی که خصوصیت ها و رفتارهای فرد افسرده به موش ها منتقل شد و موش ها به افسردگی مبتلا شدند.
ارتباط میان میکروبیوم های موجود در روده با مغز درمورد بیماری پارکینسون هم دیده شده است به صورتی که تفاوت های زیادی در میکروبیوم های افراد مبتلا به پارکینسون با افراد سالم وجود دارد.
به گزارش بی بی سی، دانشمندان در حال بررسی این مورد هستند که آیا می گردد از میکروبیوم ها برای درمان این گونه بیماری های روانی بهره برد یا خیر؟ هم اکنون محققان در حال انجام آزمایش های بیشتر به منظور بررسی امکان تجویز “روان بیوتیک ها” توسط روان پزشکان برای بهبود وضعیت سلامت روان در بیماران هستند.