رئیس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی: مزیت های گردشگری سلامت ایران را به دنیا بشناسانیم، اقتصاد تک محصولی شکست خورده است

فست فود باز: رئیس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی اظهار داشت: ایران مزیت های باالفعلی در زمینه گردشگری سلامت دارد که کمتر به آن پرداخته شده است.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، پرویز افشار در نشست خبری کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی بیان کرد: ایران در زمینه گردشگری سلامت مزیت های بالفعلی دارد که کمتر به آن پرداخته شده و کشورهای دیگر هم آن را نمی دانند. یکی از این موارد سطح بالای امنیت ایران در این منطقه بحران زا و همینطور قابلیت های پزشکی ما است. علاوه بر آن ایران در تولید علم و مقاله بی نظیر است و باید این ظرفیت ها را با صدای بلند به گوش دنیا برساند.

وی اضافه کرد: دنیا به دنبال عرضه خدمات استاندارد است؛ بنابراین ما هم قدم هایی در زمینه استانداردسازی مراکز درمانی خود برای گردشگری سلامت برداشته ایم تا به استانداردهای بین المللی بپیوندیم؛ اما تا رسیدن به این مدینه فاضله فاصله بسیاری داریم. ایران به برخی زمینه ها در حوزه گردشگری سلامت مانند طب ایرانی و گیاهان دارویی اصلا ورود پیدا نکرده و استفاده مطلوبی نداشته است. این ضعف در دیپلماسی سلامت هم وجود دارد و اطلاع رسانی و ارتباط با کشورهای خارجی در این زمینه ضعیف است. این در حالیست که دنیا از این مکانیسم ها به خوبی استفاده می نماید.

افشار همینطور افزود: باید به این باور برسیم که اقتصاد تک محصولی شکست خورده است و کشورها باید مزیت بالفعل داشته باشند. نفت دیگر برای ما یک مزیت بالفعل نیست. اگر دست به دست هم دهیم می توانیم تا پنج سال دیگر آمار گردشگران حوزه سلامت را به دو تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال برسانیم.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در انتها این نشست تفاهم نامه همکاری میان مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و همینطور بیمه “ما” به امضا رسید.

سومین کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی ۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت ماه جاری با همکاری وزارت بهداشت، مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، سازمان غذا و دارو، بیمه “ما”، جهاد دانشگاهی، وزارتخانه های بهداشت کشورهای اسلامی، تشکل های گردشگری سلامت برخی کشورها و… برگزار می گردد.