معاون وزیر بهداشت خبر داد ابلاغ دستورالعمل تجویز و مصرف ۸ قلم آنتی بیوتیک پر هزینه در کشور

فست فود باز: معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به تدوین دستورالعمل تجویز و مصرف آنتی بیوتیک های پرمصرف اظهار داشت: یکی از سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها، به تجویز و مصرف آنتی بیوتیک اختصاص خواهد یافت و رنکینگ دانشگاه ها بر مبنای این سنجه صورت خواهد گرفت.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان بابایی در گردهمایی که به منظور بررسی دستورالعمل تجویز آنتی بیوتیک جهت کاهش مصرف آنتی بیوتیک و مدیریت هزینه ها برگزار شد، اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی، مقاومت آنتی بیوتیکی را یکی از بزرگ ترین خطرات تهدید کننده سلامت عمومی جهان اعلام نموده و تجویز و مصرف بیش از اندازه و خودسرانه را یکی از دلایل مقاومت آنتی بیوتیکی می داند.
وی اظهار داشت: تجویز بی رویه آنتی بیوتیک های نسل جدید و گران قیمت، علاوه بر تحمیل هزینه به بیمار و نظام درمانی کشور، باعث بروز مقاومت های آنتی بیوتیکی در سطح جامعه خواهد شد که در آینده، درمان بیماری های عفونی و واگیردار را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد نمود.
معاون درمان وزارت بهداشت، برنامه ریزی در تجویز و مصرف دارو و تجهیزات غیرلازم را برای مدیریت هزینه ها ضروری دانست و اضافه کرد: معاونت درمان وزارت بهداشت با همکاری سازمان غذا و دارو و انجمن بیماری های عفونی و گرمسیری، در جهت مدیریت بهینه هزینه های خدمات سلامت و کاهش بروز مقاومت میکروبی، دستورالعمل تجویز و مصرف هشت قلم آنتی بیوتیک پر هزینه را تدوین و ابلاغ کرده است که امیدواریم با مدیریت تجویز و مصرف آنتی بیوتیک ها، بتوانیم مقاومت میکروبی را کاهش دهیم.
جان بابایی اعلام نمود: مدیریت تجویز و مصرف آنتی بیوتیک در بیمارستان ها در اعتباربخشی و رنکینگ دانشگاه ها موثر خواهد بود، در این زمینه، مهارت کادر درمان را هم باید بهبود بخشیم.
بنابر اعلام وبدا، وی در انتها تصریح کرد: بیمارستان و دانشگاه هایی که بتوانند مصرف آنتی بیوتیک، ملزومات و داروها را مدیریت کنند، در واقع امنیت و ایمنی بیمار را فراهم آورده اند.