FDA هشدار داد؛ مصرف کافئین غلیظ شده باعث اووردوز می گردد

فست فود باز: سازمان غذا و دارو آمریکا در مورد مصرف محصولات کافئین بسیار تغلیظ شده اخطار می دهد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، طبق اعلام این سازمان، یک قاشق چایخوری کافئین خالص پودر شده به اندازه ۲۸ فنجان قهوه حاوی کافئین است.
مصرف کافئین تغلیظ شده باعث اووردوز می گردد و علائم اووردوز کافئین ممکن است شامل ضربان قلب سریع یا نامنظم، تشنج، استفراغ، اسهال، اختلال در رفتار و در موارد بدتر مرگ باشد.
کافئین بر مغز با مسدود کردن راه گیرنده های آدنوزین عمل می کند. با مسدود شدن راه گیرنده های سلولهای عصبی، آدنوزین فعالیت سلولهای عصبی را کُند می کند. این فرایند معمولاً هنگام خواب اتفاق می افتد. مولکول کافئین بسیار به آدنوزین شبیه است و راه همان گیرنده ها را می بندد، اما نمی گذارد که فعالیت سلولهای عصبی کُند شود. در عوض، کافئین فعالیت گیرنده ها و همینطور فعالیت خود آدنوزین را متوقف می کند.
با افزایش فعالیت سلولهای عصبی، هورمون اپی نفرین آزاد می گردد. با آزاد شدن این هورمون، فرآیندهایی همچون بالا رفتن ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش جریان خون در ماهیچه ها، کاهش جریان خون در پوست و اندامهای داخلی و همینطور ترشح گلوکز از کبد اتفاق می افتد.
مصرف بیش از اندازه کافئین می تواند سبب مسمومیت گردد. علائم این مسمومیت عبارتند از بیقراری، عصبی شدن، هیجان، بیخوابی، سرخی صورت، ادرار بیش از حد و ناراحتی های گوارشی.