امید به درمان تصلب شرائین فقط با یک تزریق

فست فود باز: آزمایش های جدید نشان داده است تزریق نانوفیبرهای مصنوعی به موش ها به شکستن پلاک های شریانی که از نشانه های عارضه ˮتصلب شرائینˮ است کمک می نماید.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، تصلب شرایین عارضه ای است که پلاک های تولید شده از کلسترول، چربی، ضایعات سلولی، کلسیم و فیبرین – نوعی پروتئین انعقادی نامحلول – درون شریان ها شکل گرفته و آنها را مسدود می کنند.
تشکیل پلاک ها درون شریان ها سبب از بین رفتن قابلیت ارتجاعی عروق، کاهش کارآمدی پمپاژ خون، ضخیم تر شدن دیواره داخلی شریان ها، محدود شدن جریان اکسیژن به سلول ها، لخته شدن خون و انسداد شریان ها و در نتیجه سبب بروز بیماری های قلبی، عروقی، آنژین، بیماری های شریان محیطی یا بیماری های مزمن کلیه می گردد.
درمان های موجود برای تصلب شرایین شامل استفاده از استاتین هاست که به تنظیم سطح کلسترول و حفظ وضعیت پایدار آن کمک می نماید اما نمی تواند به صورت کامل این بیماری را درمان کند. از این رو آزمایش های جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه فینبرگ نشان داده که تزریق نانوفیبرهای مصنوعی با طراحی و خصوصیت خاص به موش ها سبب شکستن و تجزیه پلاک های بوجود آمده در شریان ها و در نتیجه درمان تصلب شرایین می گردد.
متخصصان با هدف دستیابی به شکلی شیوه درمان غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی، رشته های کوچک حاوی توالی نوعی “آمینو اسید” کلیدی را طراحی نموده اند که کلسترول را تجزیه می کند و سبب کاهش پلاک های شریان ها تا ۱۱ درصد می شوند و مستقیما دیواره رگ ها را هدف قرار می دهند.
برای آزمایش این نانوفیبرها متخصصان به موش ها برای هشت هفته نانوفیبر و به بعضی دیگر آب نمک تزریق کردند. اثرات قابل توجهی در موش هایی که نانو فیبر دریافت کرده بودند مشاهده شد. به صورت کلی در انتها دوره درمان هشت هفته ای پلاک های شریانی در موش های نر ۱۱ درصد و در موش های ماده ۹ درصد کاهش پیدا کرد.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، با این حال نتایج امیدوارکننده متخصصان متذکر شده اند که این یافته ها مقدماتی بوده و پیش از استفاده از آن، انجام آزمایش های بیشتر روی نمونه های انسانی مورد نیاز است.