رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خبر داد مرگ ۱۱ تن به علت مصرف قارچ های سمی، ۱۳ هزار مبتلا به ایدز تحت درمان

فست فود باز: رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره برنامه های پیش بینی شده برای کنترل و درمان بیماری ایدز و همینطور کنترل سالک و وبا در مناطق زلزله زده کرمانشاه توضیحاتی را عرضه داد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا در نشستی خبری درباره سیاست های وزارت بهداشت در زمینه پیشگیری و درمان بیماری ایدز در کشور اظهار داشت: وزارت بهداشت سیاست بسیار گسترده ای را در برنامه چهارم استراتژیک کشوری ایدز آغاز کرد. در این برنامه تمام بخش های درگیر توسعه کشور، مشارکت داشته اند و وظیفه هر سازمانی برای اطلاع رسانی، پیشگیری و همینطور درمان این بیماری مشخص است.

وی اضافه کرد: بر مبنای برنامه استراتژیک کشوری ایدز هدفگذاری کرده ایم تا ۹۰ درصد مبتلایان به این بیماری را تا سال ۲۰۲۰ شناسایی نماییم، ۹۰ درصد این بیماران تحت درمان قرار گیرند و همینطور در ۹۰ درصد این افراد اطمینان یابیم که درمانشان موثر است؛ برنامه ای که تحت عنوان ۹۰-۹۰-۹۰ از آن یاد می گردد. بر مبنای این برنامه عفونت نباید از بیماران مبتلا به سایرین منتقل شود. با این روش طی دو سال قبل موارد تحت درمان حدودا ۴۰ درصد بیشتر از قبل شده است.
۱۳ هزار مبتلا به ایدز تحت درمان
وی اضافه کرد: سیاست ما بر این اساس بوده که بتوانیم بیماران را بلافاصله بعد از شناسایی، درمان نماییم. این در حالیست که در دنیا هم چنین است که صبر می کنند تا سیستم دفاعی بدن به حدی از تضعیف برسد و سپس درمان را شروع کنند. ما هم قبلا این سیاست را داشتیم اما اکنون درمان بلافاصله بعد از تشخیص شروع می گردد. هم اکنون ۱۳ هزار نفر را شناسایی کرده ایم و همه آنها تحت درمان قرار دارند و در حدود ۴۰ درصد آنها آزمایشاتی را انجام داده ایم و اطمینان حاصل شده است که درمانشان کامل بوده است.

گویا در ادامه با اشاره به سیاست پیشگیری از انتقال بیماری ایدز از مادر به کودک، اظهار داشت: بر مبنای این سیاست مادرانی که دارای رفتارهای پرخطر هستند را شناسایی کرده و درمان آنها را در دوران حاملگی پیگیری می نماییم و در صورت مبتلا شدن به این عفونت موارد لازم انجام می گردد. زایمان این مادران در شرایط ویژه صورت می گیرد و بعد از زایمان هم درمان ادامه می یابد. کودکان آنها هم تحت درمان و مراقبت هستند. خوشبختانه آماری که در این زمین داریم در سطح جهان خیره کننده است، به طوریکه ۹۳٫۵ درصد کودکانی که از مادران مبتلا به HIV به دنیا آمدند، به دنبال اقداماتی که برای آنها انجام شده، بعد از تولد سالم بودند.
داروی ضد ایدز کمبود ندارد
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: روش های درمانی ما بازنگری شده و مطابق آخرین روش های روز دنیا انجام می گردد. مرتبط با داروی ضد ایدز هم باید بگویم که بخش قابل توجهی از این دارو در داخل کشور تولید می گردد. در مورد بخشی هم که خارجی است، دارو به اندازه کافی موجود است و به بیماران اطمینان خاطر می دهم که مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مباحث مطرح در خصوص توقف فعالیت اتوبوس های ایدز، اظهار داشت: اتوبوس های ایدز کماکان به فعالیت خود در شهرستان های مختلف کشور ادامه می دهند. البته تاکید می کنم که اطلاع رسانی کاری چند بخشی است که تنها بخشی از آن به وزارت بهداشت مربوط می گردد. بخشی از اطلاع رسانی ها در مورد چنین بیماری هایی به سازمان هایی مانند بهزیستی هم مربوط می گردد. در مجموع اگر جایی کمبودی در این زمینه بوده بدون شک به منابع مالی مربوط می گردد. اتوبوس ایدز یکی از سیاست های موفق بوده که همچنان ادامه دارد و از این جهت با مانعی مواجه نیستیم. اگر هم مانعی وجود داشته باشد قادر به مرتفع ساختن آن هستیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون می توانیم اطلاعات دقیق دهیم که این اتوبوس ها کجاها فعالیت دارند و اظهارات در خصوص توقف این فعالیت ها می تواند اظهار نظر سختی افراد تلقی شود.
مرگ ۱۱ تن به علت مصرف قارچ های سمیرئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش درباره شیوع مسمومیت ها با قارچ طی چند روز اخیر، اظهار داشت: همواره در دو فصل بهار و پاییز شاهد مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ هستیم. چند عامل سبب افزایش این مسمومیت ها می گردد. افزایش میزان و تعداد بارندگی ها در رویش این قارچ ها بسیار موثر است. مبحثی که امسال به خصوص در استان های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان های غربی و شرقی و همینطور همدان شاهد بودیم. از آنجائیکه رطوبت خاک بیشتر می گردد. رشد این قارچ ها هم افزایش می یابد. باید تاکید کنم که این مسمومیت ها صرفا به علت مصرف قارچ های وحشی که به صورت خودرو در مناطق جنگلی و کوهستانی رشد می کنند و ارتباطی با قارچ های خوراکی فروشگاه ها که برچسب دارند ندارد. تاکید می کنم که به قارچ های مناطق جنگلی و صحرایی یا قارچ هایی که توسط دستفروش ها به فروش می رسند به هیچ وجه اعتماد نشود. شکل ظاهری این قارچ ها نمی تواند این اطمینان را تولید کند که به لحاظ خوراکی سالم هستند. حتی شناسایی قارچ های سمی از خوراکی برای متخصصان هم خیلی سخت است. ممکن است برخی محلی ها بگویند که این قارچ ها را می شناسند اما نباید به هیچ وجه به این حرف ها اعتماد کرد. سفارش اکید وزارت بهداشت آن است که قارچ ها را به صورت بسته بندی شده و از فروشگاه ها و مراکز خرید تهیه کنید.
گویا اضافه کرد: تا کنون بیش از ۸۰۰ نفر به دلیل مصرف قارچ های سمی دچار مسمومیت شده اند. مسمومیت ناشی از این قارچ ها هم سه مرحله دارد. در مرحله اول علائم بیماری طی ۶ ساعت تا سه روز بعد از مصرف ظاهر می گردد که معمولا یک سری علائم گوارشی شامل تعوع، استفراغ و گاهی اسهال های حجیم است. این موارد با درمان ساده علامتی برطرف می شوند اما ممکن است پس از ۲۴ ساعت تا حداکثر چهار روز مرحله دوم بیماری شروع شود. البته اغلب کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند، در همان مرحله اول درمان می شوند.
وی در این باره اضافه کرد: در مرحله دوم مسمومیت با قارچ علائم تهوع ادامه داشته و به تدریج زردی ظاهر شده و فعالیت کبد تا حدودی مختل می گردد. افرادی که به این مرحله از بیماری می رسند باید بستری شده و تحت نظر قرار گیرند. معمولا این مرحله سه تا چهار روز به طول می انجامد. معدودی از این افراد هم وارد مرحله سوم بیماری که شامل نارسایی شدید کبد و در بعضی موارد بیماری های کلیوی است، می شوند به طوریکه ممکن است حتی نیاز به پیوند داشته باشند و یا جان خویش را از دست بدهند.
گویا اظهار داشت: پروتکل درمان این بیماری تهیه و در اختیار مراکز درمانی قرار گرفته است. باز هم تاکید می کنم که این بیماری درمان دارویی خاصی ندارد و درمان آن درمان علامتی است. تا کنون هم ۱۱ نفر به علت مسمومیت با قارچ فوت کردند. حدود ۲۲۰ تا ۲۳۰ نفر در بیمارستان ها بستری شده اند. سه نفر هم پیوند کبد شده اند.

اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل سالک و وبا در کرمانشاه
گویا در ادامه صحبت هایش درباره مباحثی در خصوص خطر طغیان سالک و وبا در مناطق زلزله زده کرمانشاه، اظهار داشت: یکی از موفق ترین برنامه های وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پیشگیری از بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده بود. ما با دو بازه زمانی فصل سرما و گرما در مناطق زلزله زده روبرو بودیم، به صورتی که در فصل زمستان بابت بیماری های تنفسی به خصوص آنفلوآنزا نگرانی داشتیم. در این زمینه ۲۵ هزار نفر از ساکنان مناطق زلزله زده که در معرض ابتلای شدید به این بیماری بودند ضد آنفلوآنزا واکسینه شدند. خوشبختانه موردی از آنفلوآنزای شدید و یا فوت به علت این بیماری در مناطق زلزله زده نداشتیم که این مورد یکی از دستاوردهای وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به حساب می آید. در فصل گرما هم خوشبختانه تا کنون طغیان بیماری واگیر نداشته ایم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بااشاره به پیش بینی گسترش چند بیماری در فصل گرما همچون بیماری های منتقله از آب و غذا مانند وبا و همینطور بیماری هایی نظیر سالک، مارگزیدگی، عقرب گزیدگی و حیوان گزیدگی، اضافه کرد: برای بیماری های ناشی از آب و غذا چندین جلسه در سطح استان برگزار گردید. خوشبختانه اقدامات خوبی مرتبط با آب آشامیدنی و مصرفی مناطق زلزله زده صورت گرفته است. جمع آوری فاضلاب ها و روان آب های سطحی از ابتدا خواست وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بود که خوشبختانه مورد حمایت استانداری قرار گرفت. البته در بعضی از مناطق سرپل ذهاب کماکان به صورت جزئی این موارد باقی است اما نسبت به پس از زلزله، خطر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است که امیدواریم در طول تابستان این وضعیت ادامه یابد.

وی درباره بیماری سالک در مناطق زلزله زده اظهار داشت: مهمترین کار در این زمینه جمع آوری نخاله های ساختمانی است که کاری سخت و زمان بر است و به سادگی میسر نیست. به طوریکه در زلزله بم شاهد بودیم که آواربرداری چندین سال به طول انجامید اما در مناطق زلزله زده کرمانشاه بین ۷۵ تا ۸۰ درصد کار آواربرداری انجام شده است و بدین سان بخش عمده نگرانی ها برطرف شده است.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت در این راستا برنامه جونده کشی را در دستور کار دارد چون که این جوندگان مخزن بیماری سالک هستند. در کنار این برنامه سم پاشی ضد حشرات هم صورت گرفته است. با وجود آنکه بیماری سالک در سرپل ذهاب بیماری بومی بود اما خوشبختانه به دنبال اقدامات صورت گرفته موارد سالک را در این مناطق حتی در حد انگشتان دست هم نداشتیم. همینطور فوت ناشی از عقرب و مارگزیدگی نداشتیم و سرم ضد مار و ضد عقرب به میزان کافی در مراکز درمانی مناطق زلزله زده توزیع شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در انتها صحبت هایش تصریح کرد: اقدام دیگری که باید در این مناطق صورت گیرد جمع آوری سگ های ولگرد است که کار سختی است و البته مسئولیت آن بر عهده شهرداری هاست که باید به درستی صورت گیرد، در مجموع تا این لحظه طغیانی از بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده نداشتیم.