تاثیر رایحه چوب صندل بر کاهش سلول های سرطانی مثانه

فست فود باز: یک مطالعه جدید نشان داده است نوعی گیرنده بویایی خاص اغلب در تومورهای بدخیم مثانه نقش دارد که این یافته به درمان بهتر سرطان مثانه منجر خواهد شد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، سرطان مثانه به صورت معمول در افراد مسن، افرادی که سابقه خانوادگی سرطان دارند و افرادی که با مواد شیمیایی مضر کار می کنند، رخ می دهد.
محققان دانشگاه رور بوخوم آلمان طی مطالعه ای جدید گیرنده ای بویایی در مثانه انسان کشف کرده اند که در بافت های سرطانی به نسبت بافت های سالم و در ادرار افراد مبتلا به سرطان مثانه بیشتر وجود دارد و بنابراین محققان آن را نشانگر زیستی حیاتی برای شناسایی حضور این نوع از سرطان دانسته اند.
مرکز پیشگیری و کنترل امراض آمریکا (CDC) ادعا کرده این گیرنده که هدفی درمانی برای سرطان مثانه است هر ساله در حدود ۵۵ هزار مرد و ۱۷ هزار زن در ایالت متحده تشخیص داده می گردد.

عطر خوش چوب صندل تومورها را مهار می کند
این مطالعه توضیح می دهد که یکی از گیرنده های بویایی موسوم به OR10H1، عموما در مثانه انسان بیان شده و در بافت های سرطانی مثانه سطح بالاتری از “RNAپیک” و پروتئین را دارد.
این گیرنده هم مانند گیرنده های بویایی دیگر پروتئین است که به مواد خوشبو یا موادی که به بوها مرتبطند، واکنش نشان داده است. محققان خاطرنشان کردند که گیرنده OR10H1 به رایحه هایی که از مشخصه های روغن چوب صندل هستند مانند ترکیبات ساندرانول و سانتانول وابسته است. در کار با کشت سلول های مثانه، محققان دریافتند هنگامی که این گیرنده به یکی از این ترکیبات رایحه ها متصل می شود، سلول های سرطانی مدورتر شده و در تناوب کمتری تقسیم و هم تمایل به حرکت کمتری داشتند.
همینطور اتصال گیرنده های بویایی با ترکیبات چوب صندل سبب فعال شدن برخی مکانیسم های سلولی تقویت کننده سیستم ایمنی می گردد. بعنوان مثال یکی از این واکنش ها منجر به آزاد شدن اینترلوکین ها می گردد که نوعی پروتئین است که به تنظیم پاسخ ایمنی طبیعی بدن کمک می نماید.
علاوه بر آن در این واکنش ها آدنوزین تری فسفات (ATP) بیشتری تولید می گردد. ATP مولکولی است که انتقال انرژی را درون واحدهای سلولی حفظ نموده و کمک می نماید تا سیگنال های خطر را به شکلی سلول ایمنی که بعنوان سلول های T شناخته می شوند، ارسال نماید.
این یافته نشان داده است که ترکیبات چوب صندل از رشد تومورهای سرطان مثانه ممانعت به عمل آورده و گیرنده OR10H1 می تواند هدفی جدید برای درمان باشد.
با عنایت به مقادیر بالای گیرنده OR10H1 در نمونه های ادرار افراد مبتلا به سرطان مثانه، غربالگری این گیرنده در مثانه می تواند راه خوبی برای تشخیص سرطان مثانه باشد.
با عنایت به این یافته ها بررسی تعداد غیر معمول گیرنده های بویایی در خارج از بافت بینی می تواند راهی خوب برای تشخیص انواع دیگر سرطان در سایر قسمت های بدن باشد.
مطالعه دیگری که به تازگی توسط همین تیم تحقیقاتی صورت گرفته نشان داده است گیرنده بویایی OR2B6 در بافت های سرطانی پستان یافت شده و هیچگاه در بافت های سالم وجود ندارد.
علاوه بر این گیرنده بویایی OR2B6 تنها زمانی در خارج از بینی یافت می گردد که تومورها بخصوص در سرطان ریه و پانکراس حتی به اندازه بسیار کوچک بوجود آمده باشند.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، هر دوی این مطالعه تایید نموده اند که گیرنده های بویایی در خارج از بینی هم در سلول های سالم و هم در سلول های بیمار بدن شخص یافت می شوند اما میزان آنها در سلول های تومورهای سرطانی بسیار قابل توجه بوده که می تواند نقش آنها را بعنوان نشانگرهای زیستی سرطانی برجسته سازد.