هر آنچه باید درباره ریزش و رویش مجدد مژه ها بدانید

فست فود باز: دلایل خیلی از سوختگی گرفته تا شیمی درمانی می توانند سبب از بین رفتن مژه ها شوند اما معمولا مژه ها دوباره رشد می کنند هر چند امکان دارد این روند زمان ببرد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، مژه ها هم مانند موی سر طی یک چرخه رشد می کنند ازاین رو ریزش چند مژه نمی تواند نگران کننده باشد. با این وجود خیلی از صدمه ها و بیماری ها می توانند سبب ریزش بیشتر مژه ها شوند.

دلایل زیر می تواند منجر به از دست دادن مژه ها شود:

– سوختگی: به گفته متخصصان آکادمی چشم پزشکی آمریکا در صورتی که مژه ها دچار سوختگی شوند اما فولیکول های موآسیبی نبیند، مژه ها طی شش هفته دوباره رشد می کنند اما اگر فولیکول های مو صدمه دیده باشند امکان دارد رشد مجدد مژه ها متوقف شود.

– شیمی درمانی: داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شوند گاهی اوقات سبب ریزش مژه ها می شوند. همه انواع داروهای شیمی درمانی هم سبب ریزش موها می شوند. این داروها بر همه موهای بدن و صورت و سر تاثیر می گذارد و سبب ریزش همه آن ها می شوند اما بعد از متوقف کردن شیمی درمانی معمولا مژه ها دوباره آغاز به رشد می کنند.

– بریدن: عموما افراد اقدام به قیچی کردن مژه های خود نمی کنند اما در صورتی که این اتفاق بیفتد با گذر زمان مژه ها دوباره رشد می کنند و به طول اصلی خود باز می گردند.

– کندن: اختلال موکنی یک وضعیت روان شناختی است که در آن فرد تمایل به کندن موهای خود دارد. در این اختلال فرد امکان دارد به کندن موهای هر نقطه از بدن خود همچون مژه ها تمایل داشته باشد. در این شرایط بعد از چند ماه مژه ها دوباره آغاز به رشد می کنند.

– مژه مصنوعی: مژه های مصنوعی الیافی هستند که به مژه های طبیعی چسبانده می شوند تا ضخیم تر و بلندتر به نظر برسند. مژه های مصنوعی می توانند به مژه های طبیعی صدمه برسانند و آنها را قطع کنند. در صورتی که مژه های طبیعی به علت استفاده از مژه های مصنوعی ریزش پیدا کنند به صورت معمول بعد از چند ماه دوباره رشد می کنند.

– مشکلات تیروئیدی: غده تیروئید هورمون هایی حیاتی را تولید می کند. اگر تولید این هورمون ها بیشتر یا کمتر از حد طبیعی باشد می تواند علائم مختلفی همچون ریزش مو را تولید کند. در هر دو صورتِ کم کاری و پرکاری غده تیروئید امکان دارد مژه ها ریزش پیدا کنند اما بعد از درمان عدم تعادل غده تیروئید، مژه ها دوباره آغاز به رشد می کنند.

– طاسی منطقه ای: طاسی منطقه ای نوعی بیماری خود ایمنی است که سبب می گردد سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند. این وضعیت سبب ریزش مو در کف سر، ابرو و مژه می گردد. هم اکنون درمانی قطعی برای طاسی وجود ندارد اما درمان هایی در دسترس هستند که می توانند به کاهش علائم آن کمک کنند.

درمان های ریزش مژه ها

در موارد سوختگی و شیمی درمانی تنها به گذر زمان برای رشد مجدد مژه ها نیاز است. بعد از شیمی درمانی مژه ها امکان دارد نازک تر، ضخیم تر یا همانند قبل رشد کنند. در موارد بیماری های تیروئیدی یا خود ایمنی هم باید به دنبال رفع بیماری بود تا مژه ها دوباره خودشان رشد کنند. مقدار زمان لازم برای رشد مژه ها بسته به دلیل و میزان از دست رفتن مژه ها متفاوت می باشد. برخی داروها هم می توانند به رشد مژه ها کمک کنند. بعنوان مثال پزشک گاهی قطره های چشمی «بیماتوپروست» را برای رشد مژه ها تجویز می کند. طی یک آزمایش ۴۱ نفر از افرادی که به طاسی منطقه ای مبتلا بودند به مدت یک سال روزانه محلول ۰.۰۳ درصدی بیماتوپروست را به خط رشد مژه خود زدند و حدود ۷۰ درصد از شرکت کنندگان شاهد رشد قابل توجه مژه های خود بودند.

آیا مژه ها با استفاده از درمان های خانگی سریعتر رشد می کنند؟

انواع مختلفی از درمان های خانگی وجود دارند که خیلی از مردم برای افزایش سرعت رشد مژه ها از آنها استفاده می نمایند. از معروف ترین آنها می توان استفاده از روغن زیتون، ماساژ مژه ها و محصولات بیوتین دار را نام برد اما هیچ مدرک علمی در خصوص کمک درمان های خانگی به رشد سریع تر مژه ها وجود ندارد. با اینکه بیوتین نقش موثری در سلامت پوست و مو دارد اما تحقیقات محدودی وجود دارد که نشان دهد سبب رشد مو می گردد.

جلوگیری از ریزش مژه ها

در حالی که حوادث همیشه اتفاق می افتند و همیشه نمی توان از ریزش مژه ها جلوگیری کرد اما راه هایی وجود دارد که با استفاده از آنها احتمال ریزش مژه ها را می توان کاهش داد:

خوردن رژیم غذایی سالم: بعضی از کمبودهای تغذیه ای امکان دارد سبب ریزش مو شوند که می تواند بر ریزش مژه ها هم اثر بگذارد. مواد مغذی که در سلامت مو نقش دارند شامل ویتامین های C و B و D، فلزهای روی و آهن و پروتئین ها هستند.

اجتناب از فر مژه: افرادی که از دستگاه های فر مژه استفاده می نمایند امکان دارد به صورت اشتباه سبب کشیده شدن مژه ها و صدمه دیدن فولیکول های مو شوند.

شست و شوی آرایش در شب: آرایش چشم در شب می تواند سبب خشکی مژه ها شود و مژه های خشک احتمال بیشتری برای شکسته شدن یا ریزش دارند.

اجتناب از مالیدن چشم ها: مالیدن چشم ها با شدت زیاد می تواند به ریزش مژه ها منجر شود. چون که موها بسیار حساس هستند ازاین رو هنگام تماس با چشم ها با ملایمت برخورد کنید.

به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، رشد مژه ها چرخه طبیعی دارد و ریزش آن ها می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. باآنکه اغلب مژه ها با گذر زمان و بدون نیاز به درمان خاصی رشد می کنند اما در صورتی که علت اصلی ریزش مژه های خویش را نمی دانید بهتر است برای تعیین علت اصلی و درمان آن به پزشک رجوع کنید.