یافته محققان سوئدی؛ پروبیوتیک ها ریسک از بین رفتن استخوان ها را کم می کنند

فست فود باز: محققان دریافتند رژیم غذایی سرشار از پروبیوتیک در زنان سالمند ریسک از بین رفتن استخوان ها را به نصف می کاهد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، محققان عنوان می کنند رژیم غذایی مملو از پروبیوتیک، علاوه بر حفظ سلامت روده ها، به کاهش ریسک پوکی استخوان هم کمک می کند؛ پوکی استخوان ناشی از نابودی استخوان ها است که باعث شکستگی استخوان یک زن از هر سه زن بالا ۵۰ سال در جهان می گردد.
«ماتیاس لورنتزون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این باره می گوید: «زنان مسن بیشتر در معرض پوکی استخوان و شکستگی استخوان قرار دارند. درمان با پروبیوتیک ها می تواند روشی موثر و ایمن در پیشگیری از آغاز پوکی استخوان در خیلی از زنان مسن در آینده باشد.»
شکنندگی استخوان ها یا پوکی استخوان ناشی از استخوان های متخلخل و ضعیف است که می تواند باعث شکستگی آنها در شرایطی نظیر افتادن به زمین شود.
طبق اعلام بنیاد بین المللی پوکی استخوان، این مشکل هر ساله باعث بروز شکستگی استخوان در بیش از ۸.۹ میلیون نفر می شود، یعنی هر ۳ ثانیه یکبار یک مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان اتفاق می افتد.
در سطح جهانی، یک زن از هر ۳ زن بالا ۵۰ سال شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند، در صورتی که این رقم در مورد مردان با رده سنی مشابه یک نفر به ازای هر ۵ نفر است.
در این مطالعه، تیم تحقیق به حدود ۱۰۰ زن سالمند با میانگین سنی ۷۶ سال، در طول یک سال هر روز پودری حاوی باکتری Lactobacillus reuteri ۶۴۷۵ بعنوان باکتری افزایش دهنده سلامت یا دارونما دادند.
محققان مشاهده نمودند زنانی که پودر حاوی باکتری های فعال دریافت کرده بودند در مقایسه با زنانی که دارونما دریافت کرده بودند تنها نیمی از تراکم استخوانی بدن شان را از دست دادند.