مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران عنوان کرد بدهی ۷۵۰۰ میلیارد تومانی سازمان بیمه سلامت به مراکز درمانی، خدمات مجانی به ۸۵ درصد بیمه شدگان

فست فود باز: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران کل بدهی این سازمان بیمه گر به مراکز درمانی، دانشگاهی و بخش خصوصی را ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام نمود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در کنفرانسی خبری با اشاره به اینکه هم اینک ۴۰ میلیون نفر در ایران تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند، تعداد افراد تحت پوش در استان فارس را دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام نمود.
وی با تصریح بر اینکه ۵۵ درصد از جمعیت استان فارس تحت پوشش این سازمان بیمه ای قرار دارند، به تفکیک تعداد بیمه شدگان صندوق های مختلف این سازمان پرداخت و اضافه کرد: بیشترین سهم بیمه شدگان این سازمان مربوط به صندوق بیمه روستاییان با ۲۲ میلیون نفر است که در استان فارس یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بیمه عضو این صندوق هستند و خدمات مجانی دریافت می کنند که البته این میزان چهار درصد بالاتر از میانگین کشوری است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه گفته می گردد بیمه مجانی این سازمان در حال تعطیلی است، این مورد را به قویا تکذیب نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۸۵ درصد از افراد تحت پوشش ما خدمات مجانی دریافت می کنند و البته در این میان، تمام خدمات بیمه ای سلامت روستاییان هم مجانی است.
موهبتی همینطور صندوق کارکنان دولت با بیش از ۵ میلیون نفر بیمه شده را یکی دیگر از خدمات عرضه شده این سازمان طی سال های اخیر برشمرد و اظهار داشت: در استان فارس ۳۶۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه این صندوق هستند که بخشی را خود افراد و مابقی را دولت پرداخت می کند.
وی صندوق بیمه سلامت همگانی را از دیگر این صندوق ها معرفی نمود که در دولت تدبیر و امید با ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر عضو راه اندازی شده و خدمات آن هم مجانی است.
رئیس هیئت مدیره بیمه سلامت ایران در بخش دیگری از سخنان خود به میزان بدهی های این سازمان بیمه گر به مراکز دولتی درمانی، خصوصی و دانشگاهی هم اشاره و خاطرشان کرد: زمانی که بیمه سلامت به وزارت بهداشت منتقل شد حدود ۱۳ماه بدهی به داروخانه ها، پاراکلینیک ها و دانشگاه ها داشتیم اما امروز پرداخت ها به داروخانه های بخش خصوصی به روز شده و داروخانه های دولتی هم تنها یک ماه تاخیر در پرداخت دارند.
موهبتی با اشاره به اینکه روند معوقات ما به دانشگاه ها از ۱۳ به ۷ ماه رسیده، اظهار داشت: معوقات پرداخت نشده ما به دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم به هشت ماه رسیده است.
او همینطور به دلیل تاخیر در پرداخت ها اشاره و اظهار نمود: بیمه ها به علت کمبود منابع مالی از اعتبار سال جدیدشان استفاده می نمایند بنابراین با تاخیر در پرداخت مواجه می شویم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: به علت امکان استفاده بخشی از منابع مالی اسناد خزانه از فروردین ماه امسال پرداخت ها را به روز کرده ایم و در صورت عدم ارسال اسناد، ۷۰ درصد از پرداخت ها انجام می گردد.
موهبتی مجددا خاطرنشان کرد: بخشی از معوقات مان را از محل اسناد خزانه پرداخت می نماییم.
وی اظهار داشت: پرداخت هایمان به داروخانه ها در ۲۰ سال قبل کم نظیر بوده اما، در عین حال باید مدیریت منابع و مصارف نماییم و با منطقی کردن هزینه ها بتوانیم گامی را در این جهت برداریم.
رئیس هیئت مدیره بیمه سلامت ایران در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت داروهای بیماران خاص اشاره و در این باره اظهار داشت: شش بیماری را قانون بعنوان بیماری خاص معرفی کرده است. از سال قبل سه بیماری دیگر هم با تشخیص قانونگذار به مجموع بیماری های خاص افزوده شد، اما متاسفانه تامین منابع مالی آن افزایش نیافت.
موهبتی تصریح کرد که هیچ دستگاه بیمه ای نمی تواند خدماتی را کم یا زیاد کند و در این باره تابع قانونگذار است.
وی افزود: هم اکنون هیچ یک از داروهای خاص از پوشش بیمه خارج نشده و کماکان طرح تحول سلامت با قوت پیش می رود. تنها گروه دارویی که از پوشش بیمه ای خارج شدند، داروهای “او تی سی” است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران به نظام ارجاع و ساماندهی آن در شرایط فعلی اشاره نمود و با تاکید بر اینکه نظام ارجاع مراجعات را ساماندهی می کند، اظهار داشت: ما متولی نظام ارجاع نیستیم، اما معوقات پزشک خانواده باید به روز باشد و مشوق هایی برای تدوام آن تولید شود.
موهبتی به هم پوشانی های بین سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت هم اشاره و با اشاره به اینکه هم اینک ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم پوشانی بیمه ای بین این دو سازمان بیمه گر وجود دارد، از حذف هم پوشانی دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تا آخر امسال اطلاع داد.