یافته محققان استرالیایی؛ مصرف روزانه پرتقال از کاهش بینایی پیشگیری می کند

فست فود باز: محققان عنوان می کنند برای پیشگیری از کاهش بینایی در سنین بالا و حفظ سلامت چشم ها، روزانه پرتقال مصرف کنید.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، «دژنراسیون ماکولا» بیماری در رابطه با افزایش سن است که باعث از بین رفتن بینایی در مرکز میدان دید می گردد.
نتایج محققان دانشگاه سیدنی استرالیا نشان داد افرادی که حداقل یک وعده در روز پرتقال مصرف می کنند بیش از ۶۰ درصد با کاهش ریسک مبتلا شدن به دژنراسیون ماکولا در سنین بالا روبرو هستند.
این تاثیر پرتقال ناشی از وجود فلاوونوئیدها در این میوه است که به پیشگیری از نابینایی کمک می نماید.
فلاوونوئیدها آنتی اکسیدهای قوی ای هستند که در اغلب میوه ها و سبزیجات یافت شده و دارای فواید مهم ضدالتهابی برای سیستم ایمنی هستند.
«بامینی گوپیناث»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما متوجه شدیم افرادی که حداقل یک پرتقال در روز مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که اصلا پرتقال نمی خورند، کمتر در معرض خطر مبتلا شدن به دژنراسیون ماکولا قرار دارند.»
وی در ادامه می افزاید: «حتی به نظر می آید مصرف یک بار پرتقال در هفته هم دارای فواید قابل توجهی است.»
در این مطالعه، تیم تحقیق با بیش از ۲۰۰۰ فرد بالا ۵۰ سال گفتگو کرده و در طول یک دوره ۱۵ ساله، وضعیت شان را تحت نظر داشت.
به گفته گوپیناث، در مطالعات قبلی عموما محققان بر تاثیرات مواد مغذی نظیر ویتامین های C، E و A بر چشم ها تمرکز کرده بودند.
در این مطالعه، محققان به بررسی سایر مواد خوراکی حاوی فلاوونوئیدها نظیر سیب و چای هم پرداختند. اما به وجود هیچ رابطه ای بین سایر منابع و حفاظت از چشم ها در مقابل بیماری پی نبردند.
سن قوی ترین فاکتور پرخطر بروز بیماری دژنراسیون ماکولا است و عموما این بیماری پس از سن ۵۰ سالگی اتفاق می افتد. درحال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.