چند روش ساده برای بهبود خواب در ایام گرم

فست فود باز: مطالعات نشان داده است که دمای بالای هوا باعث اختلال در عادات غذا خوردن، الگوهای خواب و فعالیت های اجتماعی می گردد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و به نقل از ترکیش نیوز، به صورت طبیعی دمای بدن انسان با محیط زیست هماهنگ بوده و در هنگام خواب شبانه دمای بدن کاهش و دوباره بامداد دمای بدن افزایش می یابد، اما رطوبت بالای هوا سبب عدم تعادل دمای بدن شده و نتیجه آن تعریق و اختلال در خواب شبانه است.
نتیجه تحقیقات نشان داده است افرادی که طی یک سال به صورت پیوسته در معرض هوای گرم قرار دارند، دچار اختلال خواب نمی شوند، اما افراد ساکن در کشورهایی که فصول مختلف را با دماهای متفاوت تجربه می کنند درجه حرارت بدن آنها تغییر می کند و در نتیجه اختلال خواب می تواند بروز کند.
در زیر چند روش ساده برای بهبود خواب در ایام گرم ذکر شده است:
کاهش میزان مصرف چای و قهوه
مصرف بیش از اندازه کافئین یکی از علل اصلی اختلالات خواب است. مصرف کافئین سه ساعت پیش از خواب باعث اختلال در تولید هورمون ملاتونین می گردد. چای هم عملکردی مانند قهوه دارد.
تهویه خانه
برای داشتن خوابی بهتر باید بهداشت خواب رعایت شود. محیط های بسته پرجمعیت مستعدترین مکان برای گسترش بیماری های عفونی هستند. محل خوابیدن باید دارای اکسیژن کافی باشد. ازاین رو حداقل یک ساعت پیش از خواب اتاق خویش را تهویه کنید. البته نباید فراموش کرد دستگاه های تهویه مستقیم سبب بیماری لژیونیر (نوعی از بیماری سینه پهلو یا پنومونی) می شوند که معمولا این بیماری با عنوان بیماری تهویه مطبوع شناخته می گردد و بی توجهی به این بیماری می تواند منجر به مرگ شود. استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع طی خواب مشکلات بسیاری مانند بیدار شدن از خواب با سردرد در صبح، درد مفصلی و بیماری های آلرژیک بوجود می آورد. در نتیجه بهترین زمان استفاه از این دستگاه ها پیش از خواب است.
ورزش
ورزش پیش از خواب، سطح انرژی بدن شما را کاهش داده و به شما کمک می نماید راحت تر بخوابید. در هنگام ورزش درجه حرارت بدن افزایش یافته و خستگی بعد از تمرین احساس می گردد. انجام ورزش حداقل دو ساعت پیش از خواب و مصرف کافی آب باعث خواب بهتر در ایام گرم می گردد. نوشیدن یک لیوان آب پیش از خواب خطر مبتلا شدن به حمله قلبی در خواب را می کاهد، اما مهم ترین نکته در مصرف آب این است که آب سرد مصرف نکنید چون نوشیدن آب سرد باعث کاهش هضم، کاهش سرعت متابولیسم بدن و کاهش توانایی آبرسانی به بدن می گردد.
مصرف گیلاس و شیر
اگر یک لیوان چای بابونه آرامش بخش شما نیست، تلاش کنید یک کاسه گیلاس مصرف کنید. وجود ملاتونین در گیلاس، به شکل گیری الگوی خواب کمک می نماید. بر مبنای تحقیقات صورت گرفته دو قاشق غذاخوری آب گیلاس به اندازه قرص های حاوی ملاتونین موثر است. یک کاسه ماست یا یک لیوان شیر هم باعث افزایش سطح ملاتونین با تریپتوفان اسید آمینه می گردد.
پوشیدن لباس های پنبه ای
در هنگام خواب لباس های پنبه ای، نازک و سبک بپوشید. توجه داشته باشید لباس با جنس نایلون یا پارچه مصنوعی برای خوابیدن مناسب نیستند.
پوشش بالش شما هم نباید از نایلون یا مواد مصنوعی باشد و بهتر است جنس بالش شما هم از پنبه باشد.
دوش آب گرم
دوش آب گرم به خواب بهتر کمک می نماید. دوش آب سرد دمای بدن را به علت مقاومت در برابر آب سرد بالا می برد. گذاشتن دست ها و پاها در آب گرم هم مفید می باشد.
اگر به علت تعریق زیاد از خواب بیدار می شوید، صورت، دست ها و پاهای خویش را با پارچه مرطوب پاک کنید.
راه دیگر قرار دادن مچ دست و دست به مدت ۳۰ ثانیه در آب سرد پیش از خواب است. این مناطق نزدیک ترین بخش های جریان خون در سطح بدن هستند و هنگامی که آنها را به مدت یک دقیقه در آب سرد قرار دهید، به خنک شدن دمای بدن شما کمک می کنند.
کیسه یخ
قرار دادن کیسه یخ بر روی گردن یا پیشانی و زیر شکم، به خنک شدن شما کمک می نماید. شما می توانید با ریختن چند قاشق غذاخوری صابون در آب و یخ زدن آن کیسه یخ تهیه کنید. صابون باعث می گردد تا یخ به مدت طولانی تری باقی بماند.

About Author