پاسخ به چند سوال متداول درباره ایدز؛ نیش پشه، ایدز را منتقل می کند؟

فست فود باز: اچ آی وی ( ویروس نقص ایمنی انسانی) نوعی ویروس می باشد که وارد بدن شخص شده و فرد، حامل این عفونت می گردد. تا زمانی که این ویروس در بدن شخص باشد، می تواند ویروس را به دیگری انتقال دهد. این ویروس عامل تولید ایدز است.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، ایدز که شکل پیشرفته مبتلا شدن به اچ آی وی است، به حالتی گفته می گردد که سیستم دفاعی بدن فردی که اچ آی وی دارد، ضعیف شده و توان مقابله با ویروس را ندارد. در این حالت، از آنجائیکه بدن شخص ضعیف است، می تواند به خیلی از بیماری های دیگر هم مبتلا شود؛ پس اچ آی وی، سبب ایدز می گردد.

زمان متوسط بین مبتلا شدن به عفونت اچ آی وی و ظهور علائم ایدز حدودا ۱۰ سال است. این زمان تا حد زیادی از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و به عوامل خیلی از جمله وضعیت سلامتی و رفتارهای او بستگی دارد. هم اکنون با تجویز درمان های موجود که تکثیر ویروس را مهار می کنند، می توان سرعت ضعیف شدن دستگاه ایمنی را کند کرد. همینطور می توان از بعضی بیماری های همراه با ایدز، پیشگیری یا آنها را درمان کرد؛ ازاین رو تشخیص زودرس مبتلا شدن به اچ آی وی، امکان انتخاب درمانی مناسب را فراهم می آورد. با تشخیص و درمان به موقع، افراد مبتلا به عفونت اچ آی وی می توانند طول عمر طبیعی داشته باشد. همینطور هر کسی که روابط جنسی محافظت نشده داشته باشد، امکان دارد این ویروس/ عفونت را دریافت کند.

یکی از باورهای نادرست درباره این بیماری این است که ارتباط جنسی با افرادی که ظاهرا سالم هستند، بی خطر است و اشکالی ندارد؛ این یکی از مهم ترین اشتباهات در ارتباط با این عفونت است. در این مورد باید بسیار با احتیاط برخورد کرد. از ظاهر یک فرد نمی توان فهمید که او به این عفونت مبتلاست یا خیر. اچ آی وی امکان دارد سال ها در بدن شخص مبتلا وجود داشته باشد و با این عفونت زندگی کند و از آن آگاهی نداشته باشد. زمانی که این ویروس وارد بدن شود، در صورت رعایت نکردن اصول بهداشت جنسی، احتمال انتقال آن به شریک جنسی وی وجود دارد.
نیش پشه می تواند سبب انتقال بیماری شود؟
نیش پشه می تواند سبب انتقال برخی از بیماری ها شود، ولی اچ آی وی با گزش حشرات و همچون نیش پشه منتقل نمی گردد.

اچ آی وی با استفاده از تماس های معمولی و روزمره منتقل نمی شود؛ بنابراین منعی برای رفتن کودکان اچ آی وی مثبت به مدرسه وجود ندارد و به هیچ وجه نباید آنها از سایر دانش آموزان جدا شوند. آنچه ما را در معرض خطر مبتلا شدن به اچ آی وی قرار می دهد، رفتارهای پرخطر ما است، نه بودن در کنار افراد مبتلا.

مصرف مشروبات الکلی و روانگردان سبب کاهش هوشیاری، از دست رفتن خویشتنداری و حتی اختلال در قدرت تصمیم گیری می گردد. این مواد بر روی تمایلات جنسی هم تاثیر می گذارند و حتی می توانند میل جنسی فرد را افزایش دهند؛ بنابراین در صورت مصرف آنها، فرد قادر به تصمیم گیری درست برای حفظ سلامت خود نخواهد بود. استفاده از هر نوع ماده مخدر، محرک و الکل سبب کاهش هوشیاری و از دست رفتن خویشتنداری می گردد. پس می تواند انسان را در معرض رفتارهای پرخطر و به دنبال آن بیماری ها و مشکلات دیگر قرار دهد؛ ازاین رو باید از مصرف این مواد جدا خودداری شود.

بنابر گزارش دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان اچ آی وی، میزان ویروس را در ترشحات بدن شخص مبتلا می کاهد. به حدی که با فناوری های آزمایشگاهی موجود تشخیص داده نمی گردد. در این حالت خطر انتقال اچ آی وی از شخص مبتلا به دیگران هم کمتر می گردد. وقتی ویروس در بدن کم باشد، این فرصت فراهم می گردد تا سیستم ایمنی بدن ترمیم شده و در این حالت خطر مبتلا شدن به بیماری های ناشی از اچ آی وی کاسته می شود. درمان های جدید از داروهای قبلی بی خطرتر بوده، سمیت کمتری داشته و راحت تر مصرف می شوند. این داروها کمک می کنند تا افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند؛ پس مهم این است که افراد مبتلا به موقع تشخیص داده شوند.