لبخندهای هالیوودی و کسانی که نباید لمینت کنند

فست فود باز: رییس انجمن دندان پزشکان عمومی ایران ضمن ارائه توضیحاتی درباره روش های زیبایی دندان مانند لمینت و کامپوزیت عوارض احتمالی آن ها، اظهار داشت: افرادی که بهداشت دهان و دندان خویش را رعایت نمی کنند یا عادت به دندان قروچه دارند، کاندید مناسبی برای انجام این روش های زیبایی نیستند.

دکتر غلامرضا غزنوی – متخصص پروتزهای دندانی در گفت وگو با ایسنا، درباره روش های جدید در طب دندانپزشکی که برای لبخند زیباتر در این روزها طرفداران زیادی جذب کرده، اظهار داشت: همانطور که در جراحی های زیبایی، اگر فرد مشکل خاصی نداشته باشد و تغییر چشمگیری در او تولید نشود، نباید تحت جراحی قرار گیرد، در دندانپزشکی هم به همین صورت است و اگر فردی مشکل خاصی در فرم دندان ها نداشته باشد و صرفا برای لبخندی زیباتر و دندان هایی سفیدتر تمایل به انجام لمینت و کامپوزیت داشته باشد، این دلایل برای شروع این کار در او کافی نیست.

وی اضافه کرد: به صورت کلی در هر کاری از پزشکی، پزشک موظف است بیمار را از هر جهت معاینه کامل کند و بعد در مرحله تشخیص نیازهای بیمار را با دانسته های خود تطابق دهد و در صورت ضرورت درمان و پیشگیری، به بیمار کمک نماید. در دندانپزشکی هم باید ضرورت لمینت برای بیمار وجود داشته باشد. خیلی از هنرپیشه ها در دنیا با استفاده از قالب های چینی متحرک در مراسم ها لبخندشان را به نمایش می گذارند و حاضر نیستند به سلامت دندان خود برای زیبایی صدمه بزنند.

فواید لمینت و کامپوزیت

غزنوی ضمن اشاره به اینکه کامپوزیت و لمینت از پیشرفت های علم دندانپزشکی هستند، اظهار داشت: در روش پرکردگی دندان، موادی که استفاده می شد خاصیت چسبندگی نداشت و باید حجم زیادی از دندان تراشیده می شد تا این مواد به صورت قالبی در دندان جای گیرد، این در حالی است کامپوزیت طبیعتی دارد که که می تواند به سطح دندان بچسبد و از میزان تراشیدگی اضافی می کاهد.

وی در ادامه اظهار داشت: در گذشته برای سفید کردن از روکش استفاده می کردند که در این روش هم حجم زیادی از دندان را می تراشیدند، اما در لمینت این کار با مقدار کمتری انجام می گردد در کامپوزیت هم که تراشیدگی وجود ندارد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

این متخصص پروتزهای دندانی در باره تفاوت های کامپوزیت و لمینت اظهار داشت: کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که به صورت آماده و با رنگ و زیرساخت مختلف روی دندان می چسبد و در پرکردگی و ترمیم زیبایی بکار می رود. در صورتی که لمینت باید به صورت یک دست در لابراتوار قالب گیری شود و با تراشیدگی اندک روی دندان قرار می گیرد. در لمینت شیارهای مختلف روی دندان قابل تولید است. عده زیادی معتقدند لمینت درخشندگی و زیبایی بیشتری به دندان می دهد.

طول عمر کامپوزیت و لمینت چقدر است؟

غزنوی در ادامه صحبت هایش درباره طول عمر این روش های زیبایی اظهار داشت: این روش ها مثل تمام جراحی های زیبایی یک درمان دائمی است و اینطور نیست که بگوییم یک یا ۱۰ سال طول عمر دارند. لمینت و کامپوزیت هم نیازمند مراقبت هستند و با فشار بر روی دندان ها و… دچار شکستگی می شوند، اما این ایرادات قابل ترمیم مجدد هستند.

وی همینطور درباره تغییر رنگ در لمینت و کامپوزیت اظهار داشت: این مورد هم به رعایت شدید بهداشت دهانی بستگی دارد. در عین حال لمینت های چینی حدودا تغییر رنگ نمی دهند. در کامپوزیت هم امکان دارد تغییر رنگ رخ دهد، اما با یک پالیش ساده به حالت اولیه بازمی گردد.

این متخصص در پاسخ به این سوال که آیا لمینت یا کامپوزیت سبب پوسیدگی می شود؟ اظهار داشت: خود لمینت یا کامپوزیت سبب پوسیدگی نمی گردد، مگر اینکه پوسیدگی زیر دندان وجود داشته باشد یا مشکل گیرغذایی وجود داشته باشد یا اینکه مشکلی در رعایت بهداشت دهانی باشد.

چه افرادی نباید لمینت انجام دهند؟

رییس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ادامه در پاسخ به این سوال که انجام لمینت برای چه کسانی ممنوع است؟ اظهار داشت: کسانی که عادت دارند دندان قروچه کنند (دندان هایشان را محکم روی هم فشار دهند) و یا کسانی که به مقدار زیاد ترشی یا مواد اسیدی مصرف می کنند و کسانی که بیماری های مفصلی دارند و مهم تر از همه کسانی که بهداشت دهان را رعایت نمی کنند، نباید از این روش ها استفاده کنند؛ چون که لمینت مستلزم استفاده منظم از نخ دندان و مسواک است.

چه افرادی کاندیدای مناسب انجام لمینت هستند؟

وی درباره اینکه چه کسانی کاندید مناسب انجام لمینت هستند، اظهار داشت: افرادی که بدفرمی های مادرزادی در دندان خود دارند (میخی شکل بودن دندان) یا پوسیدگی هایی روی سطح بیرونی دندان دارند، بین دندان هایشان به صورت بد شکلی فاصله است و با ارتودنسی قابل درمان نیست و یا کسانی که به علت املاح موجود در آب آشامیدنی محل زندگی شان دچار بدرنگی روی دندان هایشان شدند، کاندید مناسبی برای انجام لمینت هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: در صورتی که بدفرمی دندان ها به گونه ای باشد که به صورت در هم رفته باشد و برای لمینت یا کامپوزیت نیاز باشد که حجم زیادی از دندان را تراشید و این کار باعث صدمه رسانی و پوسیدگی شود، باید از انجام کامپوزیت و لمینت خودداری کرد و بیمار را برای ارتودنسی ارجاع دهیم.

لزوم انجام تسهیلاتی برای تامین کالاهای دندانپزشکی

غزنوی با اشاره به اینکه در دندانپزشکی معمولا پزشکان از تعرفه ها تبعیت می کنند، اظهار داشت: خیلی از دندانپزشکان، داوطلبانه تلاش می کنند از افزایش قیمت دستمزد خود اجتناب کنند و خواهان این هستیم دستگاه های دولتی هم از افزایش قیمت ابزار و مواد دندانپزشکی جلوگیری نمایند. سفارش ما این است دولت هر چه زودتر تسهیلاتی را برای تامین کالاهای موردنیاز دندانپزشکی فراهم آورد.

وی در انتها با اشاره به اینکه سواد و استعداد در دندانپزشکان ایرانی در رقابت با اروپایی هاست و در خارومیانه در درجه اول قرار دارد، اظهار داشت: نرخ دندانپزشکی ایران در منطقه خلیج فارس از کشورهای دیگر بسیار کمتر است و این مورد به شدت در توریسم سلامت مورد توجه قرار گرفته و رجوع کنندگان زیادی را از کشورهای همسایه داریم.