رئیس انجمن ژنتیک ایران: نزدیک به ۹۴ درصد از داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می گردد

فست فود باز: رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه دانش نوین و تکنولوژی جدید می تواند هر نوع مشکلی را که بشریت درگیر آن است، حل کند، اظهار داشت: خوشبختانه ایران از لحاظ پیشرفت علم و فناوری در دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و این مورد نشانگر سیر صعودی کشورمان به سمت قله پیشرفت است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، محمود تولایی یکشنبه ۲۸ مرداد در نشست علمی و تخصصی بیوتکنولوژی در استان همدان، اظهار نمود: آمارهای چشمگیر در پیشرفت علم نشانگر رتبه برتر ایران در زمینه علم و فناوری در دهک دوم است و در منابع نفت و گاز می توان گفت ایران در رتبه دوم قرار دارد و کشوری که حائز این رتبه است جزء کشورهایی است که در تمام زمینه ها واردات دارد، این در حالیست که اگر از دانش های نوین استفاده ای داشتیم درصد واردات به شدت کاهش پیدا می کرد.

وی اضافه کرد: کشور دانشمندان پرآوازه ای پرورانده که افتخار کل جهان هستند و متأسفانه امروزه آنها را به فراموشی سپرده ایم، ایران و دیگر کشورهای مسلمان از لحاظ جغرافیایی در بهترین نقاط کره قرار دارند اما ۴۶ درصد از فقرای جهان، مسلمانان هستند. در بعضی مواقع از دانش نوین به گونه ای صحبت می نماییم که گویا تا کنون این کلمه را نشنیده ایم، در صورتیکه عمل به آن فقط نیازمند همت و تلاش است.

تولایی افزود: ایران دارای ظرفیت و پتانسیل های فراوان در منابع طبیعی و غیرطبیعی اعم از منابع نفت و گاز و مناع خاک حاصلخیز است و این مورد سبب شده در زمره مناطق جغرافیایی خوب و در معرض طمع و فرصت طلبی سایر کشورها بخصوص غربیان برای دستیابی به منابع ناب کشورمان قرار بگیرد، این در حالیست که کشور فقط یک درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد، اما از میان این همه منابع و پتانسیل فقط ۱۰ درصد آن مورد بهره مندی قرار گرفته است و این مبین این مورد است که ما در بهره مندی و مراقبت از منابع باارزش خود موفق نبوده ایم.
وی با اشاره به اینکه تداوم زندگی بشریت نیازمند دانش و تکنولوژی جدید و نوین است، خاطرنشان کرد: امروزه به دلیل پیشرفت چشمگیر جامعه بشری در علم و دیگر زمینه ها اگر به فناوری و دانش نوین توجهی نداشته باشیم بشر به هیچ عنوان نمی تواند با مشکلات و پیشامدهای امروزی مقابله کند و در برابر مشکلات کمر خم می کند.
تولایی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل بروز مشکلات پیشرفت علم است چون که این پیشرفت علاوه بر نتایج خوب می تواند پیامد بد هم داشته باشد بدان معنا که هر چقدر جامعه و انسان پیشرفت داشته باشد به تناسب نیازها و خواسته های بشر بالا رفته و مشکلات هم افزوده می شود.
وی افزود: پیشرفت علم و فناوری از هزاره سوم آغاز شد، به طوریکه این دوره را دوره تلألو علم و فناوری می دانند و اگر برای حل مشکلات و محدودیت هایی که امروزه گریبانگیر جامعه بشریت شده است همچون محدودیت منابع آبی و خاکی و سایر محدودیت ها از دانش نوین کمک نگیریم، در واقع تیشه به ریشه خود زده ایم.
رئیس انجمن ژنتیک ایران عنوان کرد: اگر ایران بتواند در دیگر زمینه های علم و فناوری همچون داروسازی از دانش نوین استفاده نماید، می تواند به کشوری مبدل شود که خود منبع بزرگ تولید دارو و خودکفا است، چون که هم اکنون نزدیک به ۹۴ درصد از داروهای مورد نیاز را خود تولید می کند و فقط ۶ درصد واردات دارد، اما همین واردات کم و ناچیز سبب خروج اندوخته و ارز از کشور می گردد.
وی با بیان لزوم تقسیم کار ملی و اولویت بندی و تشخیص ظرفیت استان اظهار داشت: همانطور که بیان شد، کشور دارای ظرفیت فراوان است که با توجه و بررسی و تجزیه و تحلیل در هر استان و شناخت پتانسیل و همینطور نیازهای آن استان می توان پروژه و وظیفه ای به دانشگاه هایش سپرد؛ به صورت مثال یزد یک استان کویری و خشک است که می توان برای تولید برق خورشیدی و کاشت گیاه کویری در آن سرمایه گذاری کرد و انجام این پروژه را به بخش خصوصی سپرد.