محققان پی بردند؛ توت فرنگی بخورید تا دچار التهاب روده نشوید

فست فود باز: مطالعه جدید نشان داده است توت فرنگی به شکل میوه یا عصاره می تواند برای سلامت روده ها مفید باشد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، افراد مبتلا به بیماری التهاب روده نمی توانند هر خوراکی ای را مصرف کنند. مصرف برخی انواع غذاها و خوراکی ها باعث تحریک مخاط درونی روده شده که نتیجه آن، احساس ناراحتی به شکل اسپاسم، درد یا حتی اسهال است. از اینرو این گروه از افراد در مصرف غذاها و خوراکی ها محتاط هستند.
حال محققان دریافته اند یک تغییر ساده در رژیم غذایی می تواند التهاب در روده ها را تسکین داده و باعث بهبود سلامت روده ها شود. محققان سفارش می کنند مصرف روزانه کمتر یک فنجان توت فرنگی می تواند به تسکین علائم این بیماری کمک نماید.
«هانگ شیائو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ماساچوست، در این باره می گوید: «سبک زندگی بی تحرک و عادات غذایی نامناسب همچون رژیم های غذایی پرقند، پرچربی حیوانی و کم فیبر، می تواند منجر به التهاب روده شده و ریسک مبتلا شدن به این بیماری را افزایش دهد.»
در این مطالعه، موش ها به چهار گروه تقسیم شدند: گروه موش های سالم با رژیم غذایی عادی؛ گروه موش های مبتلا به التهاب روده با رژیم غذایی عادی؛ گروه موش های مبتلا به التهاب روده با رژیم غذایی حاوی ۲.۵ درصد پودر کامل توت فرنگی؛ و گروه موش های مبتلا به التهاب روده با رژیم غذایی حاوی ۵ درصد پودر کامل توت فرنگی.
محققان دریافتند مصرف رژیم غذایی حاوی توت فرنگی کامل با دوز معادل سه چهارم فنجان توت فرنگی در روز به شکل قابل توجهی باعث کاهش علائمی نظیر کاهش وزن و اسهال خونی در موش های مبتلا به التهاب روده شد.
از اینرو محققان سفارش می کنند مصرف روزانه سه چهارم فنجان توت فرنگی می تواند برای افزایش سلامت روده ها مفید باشد.