وزیر بهداشت: توریسم درمانی کشور در اختیار دلالان است، ۲۰۰ بیمارستان قابلیت توریسم درمانی دارد

فست فود باز: وزیر بهداشت با انتقاد از وضع نامطلوب توریسم درمانی در کشور اظهار داشت: بازار توریسم درمانی کشور عموما در اختیار دلالان است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر حسن هاشمی در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگاران ایسنا و ایرنا با اشاره به اینکه توریسم درمانی کشور عملا در اختیار دلالان است، اظهار داشت: متاسفانه در بحث توریسم درمانی به خاطر اینکه ساختار مناسبی از نظر اینکه آژانس هایی که باید گردشگر را از مبدا آماده کرده و بحث نقل و انتقال او را انجام و برایش اسکان فراهم نمایند نداریم، عملا این بازار در اختیار دلالان است.
وی با نامناسب دانستن وضعیت توریسم درمانی کشور، اظهار داشت: متاسفانه ساختار مناسبی در توریسم درمانی کشور شکل نگرفته و نمی توانم آمار بدهیم که چقدر از این محل درآمد داریم یا چه تعداد گردشگر در این حوزه وارد کشور شده است.
وزیر بهداشت به تشکیل کمیته ای در این زمینه با مشارکت وزارت اطلاعات، وزارت خارجه، وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی در ابتدای دولت یازدهم اشاره نمود و اضافه کرد: به اعتقاد من این کمیته می توانست عملکردی بهتر از عملکرد فعلی داشته باشد.
هاشمی اضافه کرد: هم اکنون رییس سازمان میراث فرهنگی کشور که علاقمند به این حوزه هم می باشد مقرر است با رویکرد متفاوتی در زمینه توریسم درمانی برنامه ریزی کنند که بتوان از توان و مهارت جامعه پزشکی به خوبی بهره برد.
وی ادامه داد: در بحث خدمات پزشکی توریسم درمانی که به حوزه ما مربوط می شود، هم اکنون حدود ۲۰۰ بیمارستان در کشور قابلیت عرضه خدمات توریسم درمانی را دارند.
به قول وزیر بهداشت، ایران در زمینه خدمات دندانپزشکی، جراحی زیبایی، انواع پیوند، اعمال جراحی چشم و لیزر درمانی دارای قابلیت های توریسم درمانی است.
وزیر بهداشت در ادامه به تغییر نرخ ارز اشاره نمود و اضافه کرد: در این شرایط همانطور که فرصت برای افزایش صادرات فراهم شده، بستر مناسبی هم برای ارتقا خدماتی که هزینه آنها بصورت ارز دریافت می گردد فراهم شده و باید از این فرصت استفاده نماییم.
ایشان در ادامه با اشاره به تاثیر تغییر نرخ ارز بر قیمت دارو بخصوص داروی بیماران خاص، اظهار داشت: بیماران خاص با عنایت به تجربه تحریم قبلی طبیعتا نگرانی هایی دارند، اما این دفعه نمی گذاریم مشکلات قبلی تکرار شود. برنامه ریزی خوبی در این زمینه صورت گرفته و جای هیچ گونه نگرانی برای این بیماران نیست.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه مشکل جدی در بحث دفع و بازیافت زباله های بیمارستانی و غیر بیمارستانی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: به نظر می آید با شرایط مطلوب در بحث معدوم سازی زباله ها یا بازیافت آنها فاصله داریم.