سخنگوی سازمان انتقال خون مطرح کرد خطر مبتلا شدن به بیماری های ویروسی با قمه زنی، خون اهدا کنید

فست فود باز: سخنگوی سازمان انتقال خون ایران جزئیات طرح ˮنذر خونˮ در ماه محرم را شرح داد و در عین حال ضمن توضیح عوارض قمه زنی، از مردم خواست بجای چنین اقداماتی، خون اهدا کنند.
دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با ایسنا، درباره طرح “نذر خون” که هر سال در روزهای محرم در سازمان انتقال خون برای داشتن اهدای خون کافی در کشور، برگزار می شود، اظهار داشت: در سال های اخیر شاهد بودیم که مردم در ماه محرم نذوراتی دارند. بعنوان مثال نذر کردند تا در ماه محرم و تاسوعا و عاشورا خون اهدا کنند. بر این اساس بود که طرح نذر اهدای خون در سازمان انتقال خون افتتاح شد.
وی با اشاره به احتمال ازدحام جمعیت در ایام تاسوعا و عاشورا برای اهدای خون، اضافه کرد: ازاین رو به جهت اینکه با ازدحام جمعیت در این روزها مواجه نشویم و بتوانیم به صورت مرتب و یکنواخت در تمام طول سال اهدای خون داشته باشیم، این طرح را پیش می بریم. بر این اساس برای پیشگیری از اهدای خون بیش از ظرفیت مراکزمان در یک روز و نداشتن اهدای خون در ایام دیگر، یک سیستم نوبت دهی برای نذر خون در ماه محرم افتتاح شد تا در بعضی زمان ها که نیازمند اهدای خون هستیم، افراد به میزان کافی به مراکزمان رجوع کنند.
حاجی بیگی با اشاره به اینکه امسال هم طبق روال سال های گذشته این کار انجام می شود، افزود: روند کار در این طرح به این صورت است که از افرادی که نذر خون دارند، ثبت نام می گردد و به این افراد برای روزهای آتی و حتی برای پس از ماه محرم، نوبت داده می شود. بخصوص در ایام عاشورا و تاسوعا که میزان رجوع سنگین است، این کار را انجام می دهیم و به مردمی که به مراکزمان رجوع می کنند، نوبت می دهیم.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در ادامه به مبحث قمه زنی در بعضی نقاط کشور در روزهای محرم اشاره نمود و اظهار داشت: باید توجه کرد که اولا این کار از جانب بزرگان دینی ما کاری مذموم شناخته شده و اعلام نمودند که مردم این کار را انجام ندهند. از طرفی ما هم بعنوان بخشی از متولیان بهداشت کشور به مردم سفارش می نماییم قمه نزنند، چون که این کار سبب انتقال بیماری های ویروسی در فرد با استفاده از خون می گردد و کاری غیر بهداشتی است.
حاجی بیگی افزود: ازاین رو ما به مردم سفارش می نماییم به جای قمه زنی، خون اهدا کنند. البته باید توجه کرد که برای اهدای خون حتما از قمه زدن افراد یکسال گذشته باشد؛ چراکه اگر دوره پنجره بیماری های ویروسی را در نظر بگیریم، برای پیشگیری از انتقال این بیماری ها باید یکسال از این کار گذشته باشد، تا افرادی که در گذشته این اقدام را انجام داده اند، بتوانند خون اهدا کنند.