یک فوق تخصص گوارش در گفتگو با مهر مطرح کرد؛ مصرف مایعات ساده ترین راه پیشگیری از یبوست، سبزیجات بخورید

فست فود باز: یک فوق تخصص گوارش، مصرف آب، مایعات، سبزیجات و میوه های دارای فیبر و ورزش را مهم ترین عامل پیشگیری از یبوست و درمان آن خواند.
حافظ فاخری، در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با عوامل مبتلا شدن به یبوست، اظهار داشت: یبوست یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی است که با مراقبت های ابتدایی می توان از آن پیشگیری کرد. فاخری عدم مصرف کافی مایعات را مهم ترین دلیل بروز یبوست خواند و بیان کرد: مصرف آب و مایعات اصلی ترین نقش در یبوست را دارند، بنابراین برای پیشگیری از این بیماری باید حداقل روزانه ۸ لیوان آب مصرف شود. وی توضیح داد: نوشیدن آب هم باید به صورت یک ساعت قبل یا بعد غذا باشد و به صورت یک جا مقدار زیادی آب مصرف نشود. این متخصص گوارش استفاده از میوه و سبزیجات را عامل دیگری در پیشگیری از یبوست خواند و عنوان کرد: مصرف این دسته از خوراکی ها به علت داشتن فیبر فراوان باعث نرمی و عدم یبوست خواهد شد.
فاخری توضیح داد: درنتیجه در کنار مصرف پروتئین ها، استفاده از سبزیجات و میوه های فصل به علت داشتن فیبر بالا ضروری می باشد. وی ورزش نکردن و عدم تحرک را عامل دیگر مبتلا شدن به یبوست خواند و خاطرنشان کرد: عدم تحرک و نشستن های طولانی مدت با کند کردن سرعت حرکات معده، علت عمده مبتلا شدن به یبوست است. این استاد دانشگاه ورزش روزانه و داشتن حداقل نیم ساعت پیاده روی در روز را برای عدم مبتلا شدن به یبوست ضروری دانست. فاخری استرس و فشارهای روحی را دلیل دیگر بیماری یبوست خواند و خاطرنشان کرد: وجود استرس و فشارهای روحی و روانی روی حرکات روده تاثیر گذاشته و دلیل مهم دیگری در بروز یبوست خواهد بود. وی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ درصد از عوامل بروز یبوست بیماری های گوارشی و مربوط به روده خواهد بود، تصریح کرد: به صورت کلی شایع ترین دلایل مبتلا شدن به یبوست مصرف کم مایعات، عدم تحرک، عدم مصرف سبزیجات فیبردار و استرس بوده و تنها درصدی کمی از آن ناشی از بیماری است. این متخصص گوارش تصریح کرد: این درصد کم هم با رجوع به پزشک و مصرف دارو قابل درمان است و مراقبت های ابتدایی و ساده برای درمان و پیشگیری از این بیماری کافی است.