سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد موفقیت صنعت دارویی کشور با وجود افزایش تحریم ها

فست فود باز: سخنگوی سازمان غذا و دارو از ارتقای چشمگیر سهم مواد اولیه و مواد موثره دارویی تولید داخل در صنعت دارویی کشور اطلاع داد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در این باره اضافه کرد: بر مبنای آخرین اطلاعات و همینطور آمارها و برآوردهای دبیرخانه سندیکای مواد مؤثره دارویی، باوجود مشکلات، تهدیدها و تحریم های اعمال شده در ماه ها و سال های اخیر، نسبت تولیدات دارویی کشور که مواد اولیه و مؤثره آن، تولید ملی است افزایش چشمگیری یافته و با رشد افزون بر ۲۴ درصدی، به ۶۷درصد از کل داروی تولیدی کشور رسیده است.

وی یاداور شد: آمار استخراجی که پیشتر هم اعلام شده، مربوط به برآوردهای سال ۱۳۹۵ بوده که حداقل ماده اولیه ۵۴ درصد داروهای تولیدی در داخل را تولید ایران می دانست، لیکن در آخرین آمارها، سهم مواد اولیه و موثره ایرانی در تولید دارو به ۶۷ درصد رسیده است که در نوع خود رکوردی کم نظیر بشمار می آید.

جهانپور در ادامه اضافه کرد: در ماه های آتی، هر ماه و شاید هر هفته شاهد فرمولاسیون و تولید محصولات جدید دارویی در کشور خواهیم بود، اما مشخصه اصلی و وجه تمایز صنعت دارویی ایران از سایر کشورهای هم ارز، توانمندی فعلی و پتانسیل و فرصت هایی است که در حوزه تولید مواد اولیه و موثره دارویی در کشور به فعلیت رسیده و بسرعت در حال توسعه است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی ادامه داد: بدون تردید مسیر توسعه صنعت دارویی کشور و تحقق عملی اقتصاد مقاومتی در این حوزه، از شاهراه توسعه تولید مواد اولیه و مواد موثره دارویی در داخل کشور می گذرد و زیرساخت ها و منابع مورد نیاز برای تحقق این مورد در صنعت و دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور تا حد زیادی فراهم است.

او همینطور از نامه رییس سازمان غذا و دارو به سازمان برنامه و بودجه کشور برای تخصیص حداقل ۲۰درصد؜ از منابع اختصاص یافته برای پشتیبانی از تولید ملی و کالای ایرانی به صنایع مواد اولیه دارویی و داروی تمام شده (محصول نهایی) جهت حمایت و تسریع در توسعه تولید داروی ایرانی اطلاع داد.