راه اندازی بیمارستان ۱۶۰تختخوابی و پارک مدیریت بحران در شهرستان قدس

فست فود باز: عضو شورای شهرستان قدس از راه اندازی بیمارستان ۱۶۰تختخوابی و پارک اسکان اضطراری به هنگام بحران در این شهرستان آگاهی داد و اظهار داشت: اگر توجه مراجع فرا دستی نباشد پروژه های اینچنینی نیمه کاره رها می شوند و ضرر آن متوجه مردم خواهد شد.

بنفشه رفیعی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: در شهرستان قدس به واسطه قرارگیری در کریدور عبوری دو استان بزرگ کشور و همین طور نزدیکی فاصله با ابرکلان شهر تهران یا به عبارت دیگر شرایط مناسب قرارگیری جغرافیایی شهرستان قدس در کنار پایتخت و همین طور استان البرز محاسنی به وجود آمده است.

وی اظهار داشت: این محاسن سبب شده تا این شهرستان در میان مهاجرت هایی که به شهرستان های اطراف تهران صورت می گیرد یکی از محل های انتخاب شده باشد و همین سوژه باعث شده تا این شهرستان تراکم جمعیت فزاینده ای را به خود اختصاص دهد که البته این مهم هم نوعی فرصت برای شهرستان به شمار می آید و اگر هم به خوبی مدیریت نشود امکان دارد مشکلاتی را باز احداث کند.

عضو شورای شهرستان قدس در ادامه سخنان خود اضافه کرد: شهرستان قدس در کنار همه کاستی هایی که با آن روبرو است پتانسیل ها و ظرفیت های بالایی را در خود دارد که همچون این موارد می توان به حضور دانشگاه در این منطقه اشاره نمود. دانشگاهی که بالغ بر ۲۳هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند و در نوع خود در غرب استان تهران و حتی پایتخت کم نظیر است. همین طور در حوزه ورزشی باز این شهرستان دارای استادیومی با ظرفیت ۲۵هزار نفری به نام شهدای قدس است که طی سال های اخیر میزبان مسابقات لیگ برتر کشور بوده است. از طرفی بزرگترین آمفی تئاتر غرب استان که با آخرین فناوری های روز دنیا راه اندازی و تجهیز شده و فضای آزاد مناسبی را به خود اختصاص داده یکی دیگر از ظرفیت های بالقوه شهرستان قدس است.

عضو شورای استان تهران ضمن اشاره به وجود بیشتر از ۱۵۰۰ واحد صنعتی در شهرستان در کنار معادن و کارخانه های آسفالت و سنگ شکن بیان کرد: به صورت حتم این واحدها ظرفیت های بالایی را در حوزه اشتغال و همین طور پشتیبانی از تولید داخلی به وجود آورده است و حتی تامین قطعات دو شرکت بزرگ خودرو سازی کشور باز با درصد بالایی در همین واحدهای تولیدی صنعتی صورت می گیرد؛ اما بحث زیست محیطی آنها باز باید مورد توجه قرار گیرد. قوانین و رعایت ضوابط تا حد مطلوبی موجب کاهش بلا به محیط زیست شهرستان شده که البته همچنان جای کار دارد و رعایت محدوده قرار گیری واحد های تولیدی با حوزه شهری مهمترین آن است.

رفیعی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: به جهت تراکم بالایی که از لحاظ جمعیتی شهر قدس با آن روبرو است چالش ها و مشکلاتی برای نمایش خدمات همچون عدم وجود زیرساخت های مناسب توسعه شهری در زمینه فاضلاب به وجود آورده است، البته در حوزه فاضلاب تصفیه خانه ای در این شهرستان راه اندازی شده که حالا یک مدول (فاز) آن با ظرفیت تقریبی۱۵۰ هزار نفری به بهره برداری رسیده و به جهت بهره بردن از تکنولوژی روز دنیا که در راه اندازی و تجهیز آن استفاده شده، آب خروجی بسیار مناسبی جهت کشاورزی به وجود می آورد. بدین سبب نگاه مطلوب فرا بخشی مسئولان در امتداد راه اندازی مدول های(فازهای) دو و سه تصفیه خانه می تواند شرایطی را فراهم آورد که به یک فرصت برای تامین آب مورد نیاز کشاورزی شهرستان قدس و همین طور شهرستان های اطراف تبدیل گردد.

عضو شورای اسلامی شهر قدس با اشاره به این سوژه که این منطقه از چهار طرف به محورهای مواصلاتی و کریدورهای مهم در غرب تهران محدود شده است و از لحاظ حریم، ظرفیتی برای رشد ندارد، بیان کرد: همین امر باعث شده که به جهت کمبود زمین نیاز به رشد و توسعه در ارتفاع باشد. از طرفی طرح های پیشنهادی مصوب پاسخگوی نیازهای توسعه ای شهرستان نیستند و اگر چالش های آن بررسی و قبل از وقوع، ترمیم و پیشگیری نشود مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که همچون آن ساخت و ساز غیر مجاز و غیر اصولی خواهد بود.

وی در ادامه اشاره کرد: از دیگر مشکلاتی که شهرستان قدس با آن روبرو است بحث جذب سرمایه گذار و تسهیل امور مربوط به معاملات بین مردم بوده و این سوژه به جهت اوقافی بودن املاک این شهرستان است. این سوژه همین طور باعث شده که در طرح بازآفرینی و نوسازی بافت فرسوده که اهمیت بالایی در شهرستان قدس دارد گِره هایی به کار مردم بیافتد چونکه برای دریافت وام جهت ترمیم بافت های فرسوده نیاز به سند است که به سبب اوقاف بودن بیشتر زمین ها و املاک موجود یا قول نامه ای هستند و یا سند رسمی ندارند و همین امر روند اداری و اجرایی طرح باز آفرینی را با مشکل و کندی روبرو کرده است؛ البته اقداماتی در این رابطه جهت تسهیل امور صورت گرفته اما لازم است برای رفاه حال مردم مشکل اوقافی بودن توسط مراجع مربوطه تا حد امکان رفع گردد تا این شهرستان مسیر خودرا بهتر بتواند در جهت توسعه و رشد طی نماید.

رفیعی با تاکید بر این نکته که یکی از اولویت های شورا و شهرداری توجه و رسیدگی به بافت های فرسوده است عنوان کرد: درحال حاضر ۲۷۰ هکتار بافت فرسوده در شهرستان قدس وجود دارد که با رفع چالش های پیش رو و همین طور فراهم کردن شرایط مناسب برای شهروندان می توان این مهم را باز به خوبی هدایت کرد تا هم شهروندان بتوانند در شرایط ایمن و مطلوب از لحاظ مسکن زندگی کنند و هم اینکه خدمات شهری در تمام حوزه آنگونه که باید و شاید به شهروندان نمایش داده شود.

وی در ادامه به کمبود در حوزه سرانه های بهداشتی شهرستان اشاره نمود و اظهار داشت: باتمام تلاش هایی که درباب بهبود وضع سرانه بهداشتی شهرستان صورت گرفته اما همچنان ضعف در این مورد شهروندان را با مشکلاتی روبرو کرده است که هم هزینه و هم زمان آنها را هدر می دهد. البته با پیگیری های محمودی شاهنشین، نماینده شهرستان های شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی، بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی در شهرستان قدس درحال راه اندازی است و میزان خوبی از پیشرفت را شاهد می باشیم که در این رابطه باز ضرورت تزریق به موقع بودجه های ملی سبب تحقق به ثمر نشستن آن درانتها سال آینده خواهد شد. اما اگر این نگاه ها از مراجع فرا دستی نباشد پروژه های اینچنینی نیمه کاره رها می شوند و ضرر آن متوجه مردم خواهد شد.در حقیقت به صورت حتم اتمام این پروژه از لحاظ بهداشتی و درمانی شهرستان قدس را در شرایط مطلوب تری قرار خواهد داد.

رفیعی یکی دیگر از مشکلات زیرساختی این شهر را با وجود قرارگیری در محورهای مهم مواصلاتی، حمل و نقل عمومی دانست و اشاره کرد: شهرستان های اطراف تهران با وجود نزدیک بودن به ابر کلانشهر تهران اما از حمل و نقل عمومی مناسب برخوردار نیستند و شهرستان قدس هم از این قاعده مستثنی نیست. با عنایت به این مطلب که روزانه بیشتر از ۱۰۰هزار نفر جابجایی در این شهرستان ثبت شده و بیشتر از ۱۷۰ هزار خودرو روزانه یا از مبدأ شهر قدس و یا از مسیرهای اطراف این شهرستان عبور کرده و به مقصد تهران حرکت می کند، نیاز به وسایط حمل و نقل عمومی کافی با رعایت مسائل زیست محیطی از اولویت ها شمرده می شود.

به گفته وی، در همین رابطه با پیگیری های انجام شده مقرر است خطوط BRT از تهران تامحدوده ایران خودرو راه اندازی شوند و همین طور مقرر است قطار حومه ای باز شهر قدس، شهریار، ملارد و صفادشت را تحت پوشش قرار دهد که اگر محقق شود می توان شاهد این بود که وضعیت حمل و نقل عمومی اندکی مطلوب شده و خیلی از مشکلات شهروندان در شهرستان قدس و حتی غرب استان تهران در حوزه ترافیک و حمل و نقل، صرفه جویی اقتصادی، حفظ محیط زیست و آرامش روانی شهروندان مرتفع شود.

عضو شورای شهر قدس در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از دوچرخه و یا مناسب سازی معابر برای پیاده روی در دستور کار شورای شهر قدس قرار دارد یا خیر؟ اظهار داشت: به صورت خاص و ویژه به توسعه زیرساخت های مربوط به استفاده از دوچرخه در سطح معابر شهر توجه نشده و اولویت شورا باز تخصیص اعتبارات لازم جهت تملک املاک و تعریض معابر و خیابانها است. تا وقتی که این اقدامات را انجام ندهیم، توجه به مسائل دیگر نه تنها توجیهی ندارد بلکه سبب میگردد که برخی هزینه های لازم در محل دیگری صرف شود که اهمیت آن کمتر از موضوعات جاری شهر است.

رفیعی در ادامه سخنان خود به امکانات مدیریت بحران شهرستان قدس اشاره نمود و اشاره کرد: زلزله کرمانشاه زنگ خطری را پس از سال ها برای کل کشور به صدا درآورد و برای شهرستان هایی مانند قدس که ساختمان های آن آنگونه که باید و شاید اصولی ساخته نشده و در بعضی موارد سست و غیر مهندسی است، ضرورت توجه به بحث مدیریت بحران یک امر اجتناب ناپذیر است. در این راستا ابتدا باید تلاش در جهت رفع مشکلات موجود و بهبود وضعیت بافت فرسوده صورت گیرد سپس به ارتقاء سطح پدافند غیر عامل پرداخت.

وی در خاتمه از راه اندازی پارک مدیریت بحران دراین شهرستان آگاهی داد که تابحال بیشتر از ۶۰ درصد پروژه پیشرفت فیزیکی داشته است و اظهار داشت: درحقیقت در پارک “حنانه” این شهرستان امکان اسکان اضطراری برای تعداد قابل توجهی از شهروندان فراهم خواهد شد و در کنار این پروژه، فضای استادیوم ورزشی شهدای قدس باز این ظرفیت را دارد تا در مواقع بحرانی به اسکان شهروندان تخصیص داده شود و برای شرایط اضطرار باز در سوله های مدیریت بحران شهرستان باز اقلامی با اعتباری بالغ بر ۳۰میلیارد ریال خریداری و در شرایطی مناسب دپو شده است که در مواقع لازم در اختیار شهروندان قرار بگیرد.