مصرف سالانه ۱۲ میلیون بطری شربت متادون در کشور

فست فود باز: کارشناس اداره داروهای مخدر و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه مصرف ماهانه متادون کل کشور به ۱۸۰۰ کیلوگرم ماده اولیه پودر متادون می رسد، اظهار داشت: سالانه حدود ۱۲ میلیون بطری متادون در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور توزیع میگردد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، علی بیرامی با اشاره به اینکه مواد اولیه حد واسط تولید متادون وارداتی است، اظهار داشت: با تمهیدات اندیشیده شده خوشبختانه مشکلی در مورد تامین ماده اولیه این دارو وجود ندارد، اما قیمت آن نسبت به پارسال ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه مصرف متادون کشور مانند پارسال بوده و تغییر خاصی نکرده، عنوان کرد: میزان مصرف متادون ماهانه کشور، ۱۸۰۰ کیلوگرم ماده اولیه پودر متادون است که ۶۰ درصد آن شربت و ۴۰ درصد آن به صورت قرص تهیه میگردد.
این کارشناس اداره داروهای مخدر و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه متادون تولید کشور در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته و سپس بین مراکز ترک اعتیاد توزیع می شود، اظهار داشت: بیشتر از ۷ هزار و ۳۰۰ مرکز ترک اعتیاد در کشور وجود دارد که متادون مصرفی خودرا از دانشگاه های علوم پزشکی دریافت می کنند.
وی اشاره کرد: بخش اندکی از متادون تولیدی باز برای مصرف بیمارستانی و بیماران صعب العلاج اختصاص می یابد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، بیرامی با اشاره به ابلاغیه سازمان غذا و دارو در خصوص ضرورت نمایش پوکه خالی شربت متادون از جانب مراکز ترک اعتیاد به دانشگاه ها، توضیح داد: مراکز ترک اعتیاد موظفند پوکه مصرفی دوره قبل خودرا به دانشگاه تحویل داده و شربت دوره جدید را دریافت نمایند، در غیر این صورت بعنوان تخلف تلقی میگردد.
به قول وی، پوکه های خالی شربت متادون مصرف شده توسط دانشگاه های علوم پزشکی به نحو مناسب امحاء میگردد.