کاهش هزینه های درمانی با اجرای نظام ارجاع

به گزارش فست فود باز معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: تربیت نیروی متخصص بسیار هزینه بر است، پس پزشک فوق تخصص باید بیمارانی را ببیند که تنها در حوزه تخصصی کاری اوست؛ با این کار می توان هزینه ها را به درستی مدیریت کرد و میزان آنرا کم کرد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، قاسم جان بابایی در همایش “نظام ارجاع الکترونیک پزشک خانواده” که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، درباره وضعیت عدالت در حوزه سلامت، اظهار داشت: اگر نظام ارجاع تولید شود می توان عدالت در حوزه سلامت را تحقق بخشید. خوشبختانه در این زمینه بحث سهمیه بندی خدمت برای تک تک دانشگاه های علوم پزشکی مشخص شده، همینطور سطح بندی بیماری ها هم انجام شده است. مهم ترین اقدام این است که خدمت درمانی را در قالب نظام الکترونیک عرضه دهیم؛ کاری که دنیا سال هاست انجام می دهد و ایران در این زمینه عقب است. ازاین رو از نظر قانونی و شرعی موظفیم از بضاعت خود به درستی استفاده نماییم در غیر این صورت مرتکب خیانت شده ایم. در واقع اگر در حوزه عرضه خدمات نظمی نباشد، مردم از خدمات درمانی یکسانی برخوردار نخواهند شد.
وی ادامه داد: همچون دستاوردهای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت می توان به کاهش بیماران اعزامی به خارج از کشور اشاره داشت. در سال قبل تنها ۱۲ نفر به خارج از کشور برای درمان اعزام شده اند. از سویی دیگر همه نوع خدمات درمانی در کشور عرضه می گردد. در واقع یکی از دلایل افزایش امید به زندگی و طول عمر مردم، عرضه خدمات مناسب در حوزه بهداشت و درمان است. بیشتر از ۵۰ درصد از بیماران سرطانی در بیمارستان های کشور درمان می شوند. همینطور بیشتر از ۲۵۰۰ پیوند کلیه انجام می گردد و در کنار آن بیشتر از ۱۰۰۰ پیوند مغز استخوان، کبد و قلب داریم. نکته مهم اینجاست روزانه تعداد زیادی بیمار از کشورهای همسایه برای پیوند اعضای بدن در حوزه های گوناگون وارد ایران می شوند.
جان بابایی افزود: در جهت طرح تحول نظام سلامت، تعداد تخت های بیمارستانی افزایش یافته است و بناست این تعداد به ۳۰ هزار تخت بیمارستانی برسد. از سویی دیگر تعداد پزشکان و دانشجویان پزشکی افزایش یافته است. برای نمونه در شهری مانند زابل تعداد ۱۲۰ متخصص در رشته های گوناگون پزشکی داریم که خدمات ارزشمندی را به مردم عرضه می دهند.
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از افتخارات نظام سلامت می توان به توسعه کلینیک های ویژه اشاره نمود، اضافه کرد: بیشتر از ۲۵۰ کلینیک ویژه در طول اعمال طرح تحول سلامت تولید و افتتاح شد. امروز بیشتر از ۵۰۰ کیلینک ویژه در کشور وجود دارد. از سویی دیگر می توان به توسعه انتقال بیماران با استفاده از اورژانس هوایی اشاره داشت. بیشتر از ۳۹ پایگاه اورژانس هوایی در کشور وجود دارد، حتی استان های محروم هم دارای دو پایگاه اورژانس هوایی هستند تا بیمار را در حداقل زمان ممکن به مرکزی مجهزتر منتقل کنند و ۳۰۰۰ پزشک متخصص هم در مناطق محروم مشغول به خدمت رسانی هستند.
وی با اشاره به پیشرفت ایران در حوزه خدمات سلامت توضیح داد: همه این اقدامات منجر به رشد چشمگیر کشور در حوزه سلامت شده است. باید توجه داشت که ساختار بسیار خوبی در حوزه عرضه خدمات درمانی داریم، اما این ساختار نیازمند داشتن نظم است تا خدمات درمانی به صورت سطح بندی شده به مردم عرضه شود.
جان بابایی تشریح کرد: یکی از مهم ترین اهدافی که در نظام ارجاع وجود دارد محول کردن ساختار شبکه بهداشت به ساختار درمان است. با وجود توسعه ای که در حوزه درمان داشته ایم، فاصله ای بین آنچه که در نظام بهداشت عرضه می گردد با آنچه که حوزه درمان است، وجود دارد. ازاین رو نیاز به ریلی برای ارتباط این دو در نظام سلامت وجود دارد تا مردم بتوانند در قالب نظام ارجاع، خدمات درمانی دریافت نمایند. از آنجائیکه تربیت یک نیروی متخصص بسیار هزینه بر است، پس پزشک فوق تخصص باید بیمارانی را ببیند که تنها در حوزه تخصص کاری اوست، با این کار می توان هزینه ها را به درستی مدیریت کرد. در واقع هرچه خدمات درمانی را در سطوح پایین تری عرضه دهیم، میزان هزینه ها را کاهش داده ایم.
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تلاش بر این است تا عدالت را در نظام سلامت کشور تولید نماییم، تصریح کرد: یکی از مهم ترین اهداف نظام جهموری اسلامی تولید عدالت در نظام سلامت است. عدالت در سلامت بدین معناست که افراد نیازمند دریافت خدمات درمانی، در قالب نظام سلامت به متخصصان رجوع کنند. باید بدانیم دنیا به علت پیشرفت در حوزه تکنولوژی پزشکی در کنار مراقبت های درمانی، توانسته عدالت را در سلامت تولید کند.
وی اظهار داشت: بعد از انقلاب، اتفاقات بسیار خوبی در حوزه سلامت روی داده است. بزرگ ترین اقدامی که در حوزه سلامت صورت گرفته تولید ساختار شبکه ای نظام سلامت بود که در دوران جنگ به وجود آمد. در این راستا ساختار شبکه ای چون خانه بهداشت، مراکز بهداشتی روستایی و شهری و…ایجاد شد. از سویی دیگر طرح تحول سلامت با اندک فاصله و نوسانی مورد توجه قرار گرفت و خدمات درمانی مغفول، توسعه پیدا کرد.