فرمول مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

فست فود باز: زمانی که احساس بیماری به سراغ شما می آید، بررسی و در نظر گرفتن علائم اهمیت دارد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از “کر۲” نوشت: همه ما با احساسی که در آغاز بیماری شکل می گیرد، آشنا هستیم: گلو اندکی درد می گیرد، امکان دارد با آبریزش بینی مواجه شوید و احساس خستگی غیر طبیعی آزاردهنده میگردد. اما زمانی که با سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مواجه می شویم می توان اقداماتی را مد نظر قرار داد تا به بهبود هرچه سریع تر و بهتر این شرایط کمک نماید.

شناسایی علائم

زمانی که احساس بیماری به سراغ شما می آید، بررسی و در نظر گرفتن علائم اهمیت دارد. یک سرماخوردگی ویروسی امکان دارد با آبریزش بینی، گلو درد، سرفه، عطسه و خستگی خفیف همراه باشد. اما آنفلوآنزا می تواند با سرفه شدید، تب بالا، و بدن درد و لرز شدید خودرا نشان دهد.

به استثنای گروه های در معرض خطر بالا، مانند کودکان، سالمندان و افرادی که از سیستم ایمنی ضعیف برخوردار می باشند، احیانا بی نیاز از دارو می توانید سرماخوردگی جزئی را پشت سر بگذارید. اما در صورت مواجهه با علائم آنفلوآنزا، بهترین گزینه بازگشت به پزشک است. شما بدن خودرا بهتر از هر فرد دیگری می شناسید و با ارزیابی و شناسایی به موقع علائم و درمان می توانید هرچه زودتر دوره بیماری را پشت سر بگذارید.

مصرف مایعات فراوان

مصرف مایعات فراوان یکی از بهترین سلاح هایی است که می توان در مقابل سرماخوردگی به کار گرفت. زمانی که بیمار هستید، بدن در معرض خطر کم آبی قرار می گیرد چونکه مخاط بیشتری تولید کرده یا با تب مواجه می شوید. افزون بر این، امکان دارد زمانی که با گلو درد مواجه هستید، تمایلی به مصرف مایعات نداشته باشید که می تواند به کم آبی بدن منجر شود. تامین آب مورد نیاز بدن می تواند روند بهبودی را تسریع کند. آب، آبمیوه های تازه، آب گوشت یا آب لیمو گرم به رفع احتقان و جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کنند. این در شرایطی است که باید از مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید چونکه می توانند سبب کم آبی بدن شوند.

استراحت

زمانی که بیمار هستید، استراحت به میزان کافی امکان دارد بدیهی به نظر برسد اما افراد بسیاری در ابتدای بیماری به این نکته کمتر توجه می کنند و این شرایط می تواند در طولانی مدت بیماری را تشدید کند. سپس تجربه اولین علائم بیماری، به بدن خود استراحت دهید، حتی اگر فکر می کنید می توانید روال عادی زندگی خودرا ادامه دهید. یک روز استراحت کافی می تواند فرق بین جلوگیری از وخیم شدن علائم و تشدید بیماری و یک سرماخوردگی شدید زمینگیر کننده را مشخص نماید.

کاهش احتقان

گرفتگی بینی شرایطی آزاردهنده است. بااینکه می توانیم اکسیژن مورد نیاز بدن را از راه دهان تامین نماییم، اما گرفتگی بینی و ناتوانی در تنفس از آن همچنان احساسی ناخوشایند را در ما به وجود می آورد. افزون بر این، عدم رفع احتقان امکان دارد به یک عفونت شدید منجر شود که برای درمان آن به مصرف آنتی بیوتیک نیاز است. از این رو، دفع مخاط اضافه اهمیت دارد. استفاده از قطره ها یا اسپری های بینی برای رفع گرفتگی بینی و همین طور مصرف مایعات گرم، مانند چای گیاهی یا آب گوشت، می تواند به پاکسازی مخاط اضافه کمک نماید.

غذا خوردن حتی در زمان بی اشتهایی

زمانی که بیمار هستید باید بدن خودرا با غذاهای سالم تغذیه کنید. حتی اگر اشتها ندارید باید برای مبارزه با عوامل بیماری زا غذاهای مغذی و مقوی مصرف کنید چونکه بدن برای غلبه بر میکروب ها به مواد مغذی فراوان نیاز دارد.

مرطوب نگه داشتن هوا

ماه های سرد سال بعنوان فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا شناخته می شوند. ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا در دماهای پایین تر و رطوبت کم بهتر دوام می آورند. از این رو، اگر احساس می کنید بیمار شده اید، مرطوب نگه داشتن هوا با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده یا بخار ساز می تواند به بهبود شرایط کمک نماید. این شرایط می تواند به کاهش احتقان کمک کرده و به مسیرهای هوایی برای مبارزه بهتر با عفونت کمک نماید. تعویض آب روزانه دستگاه و پیروی از دستورالعمل شرکت سازنده دستگاه مرطوب کننده هوا را فراموش نکنید.

درمان های طبیعی

نوشیدن مایعات گرم و استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا بعضی از درمان های طبیعی هستند که می توانید برای مقابله با عوامل بیماری زا مد نظر قرار دهید. غرغره آب نمک برای مقابله با گلو درد یکی دیگر از اقدامات سفارش شده است. افزون بر این، درمان های دیگر، همچون روی، ویتامین C و اکیناسه امکان دارد به جلوگیری از بیماری یا تسکین علائم آن کمک کنند.

ماندن در خانه

زمانی که به بیماری مبتلا می شوید، به صورت معمول ماندن در خانه، استراحت و پرهیز از استرس بهترین گزینه است. استراحت و آرامش اجازه می دهد بدن راحت تر و بهتر با عامل بیماری زا مبارزه کند. همچنین، سیستم ایمنی از عدم تعامل با محیط های پر از میکروب سپاسگزار خواهد بود.

استراحت در خانه از سرایت بیماری به افراد دیگر پیشگیری می کند. بعنوان مثال، زمانی که سرما خورده اید، تا زمانی که علائم بیماری وجود دارند می توانید آنرا به دیگران منتقل کنید. در عفونت های ویروسی حتی قبل از بروز علائم باز می توانید بیماری را به دیگران انتقال دهید. در مورد آنفلوآنزا، افراد از یک روز قبل از بروز علائم تا حدود روز پنجم سپس ظهور علائم به شدت آلوده کننده هستند. از این رو، بدون در نظر گرفتن این که احساس بیماری دارید یا خیر، همواره بهداشت را رعایت کنید. در همین راستا، دست های خودرا به صورت مرتب بشویید، دهان و بینی خودرا هنگام عطسه یا سرفه بپوشانید و غیره. به محض احساس بیماری استراحت و تمرکز بر خودرا مد نظر قرار دهید.