وزیر بهداشت اعلام کرد آمادگی ایران برای ارائه خدمات سلامت به مادران و نوزادان ۴ کشور درگیر جنگ

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت اظهار داشت: در دو دهه گذشته سلامت مادران، نوزادان، کودکان و تغذیه در قالب شبکه بهداشتی و درمانی کشور، بهبود یافته است و ایران تجربیات موفقی در این زمینه ها داشته و آمادگی انتقال تجربیات خود به سایر کشورها را دارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در پنل همکاری های بین بخشی برای تامین سلامت مادر، نوزاد و کودک در اجلاس بین المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در هند، گفت: از مهم ترین تجربیات ایران در این زمینه می توان به تقویت و رشد مناسب کودکان، کاهش مرگ مادران از ۲۵ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده در سال ۲۰۰۸ به ۱۹ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده در سال ۲۰۱۷، کاهش مرگ نوزادان، دسترسی مناطق محروم به خدمات بهداشتی و درمانی خصوصاً خدمات مورد نیاز مادران، نوزادان، کودکان و ایمن سازی آنها در مقابل بیماری ها، احداث پایگاه های سلامت در مناطق شهری و حاشیه شهرها، پوشش بیمه برای ۹۲ درصد از مردم ایران، تامین نیروهای انسانی مورد نیاز برای نمایش خدمات به مادران و نوزادان و پیگیری خدمات تا سطوح بعدی خدمات در بیمارستان ها اشاره نمود.

وزیر بهداشت اشاره کرد: در ایران به مهاجرین افغان که به صورت قانونی یا غیرقانونی به ایران مهاجرت کرده اند خدمات سلامت مادر و نوزاد نمایش میگردد و ایران آمادگی لازم برای کمک به مادران و نوزادان کشورهای مختلف خصوصاً یمن، سوریه، عراق و افغانستان که با جنگ های داخلی و خارجی روبرو هستند را دارد تا دسترسی این اقشار لطمه پذیر به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم گردد.

هاشمی اشاره کرد: جنگ در هر منطقه ای از دنیا، مشکلات قومی و داخلی و تحریم های ظالمانه مقابل کشورهای جهان را محکوم می کنیم؛ چراکه دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی به نحو شایسته مبتلا به اختلال میگردد و از سازمان های بین المللی می خواهیم که با نابرابری و ناعدالتی در دسترسی مردم خصوصاً اقشار لطمه پذیر مانند مادران و نوزادان به خدمات سلامت مقابله کنند.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت تقویت همکاری های بین بخشی در حوزه سلامت اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همگام با سایر کشورها متعهد به پوشش همگانی سلامت برای مردم ایران در مناطق مختلف کشور است تا دسترسی آنها به خدمات فراهم و سلامت آنها تامین گردد و دسترسی به اهداف جهانی، بدون همکاری های بین بخشی میسر نخواهد بود.

بنابر اعلام وبدا، هاشمی با اشاره به تدوین سند ملی کنترل و جلوگیری از بیماری های غیرواگیر در ایران اشاره کرد: این بیماری ها عامل مرگ ۷۶ درصد از مردم ایران است و برای مقابله با آن سند ملی کنترل و جلوگیری از بیماری های غیرواگیر با عنایت به اهداف جهانی سلامت در دستور کار قرار گرفت و همکاری های بخش غیردولتی با وزارت بهداشت باز تقویت شد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: تامین منابع مالی برای کاهش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر خصوصاً بیماری های قلبی و عروقی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است. البته در حوزه سلامت باز به تقویت همکاری های بین بخشی نیاز داریم و وزارت بهداشت مبادرت به تشکیل معاونت اجتماعی کرد؛ چراکه با احداث این معاونت، مشارکت های مردمی و سازمان های غیر دولتی در جهت تامین سلامت عمومی ساماندهی و توسعه می یابد. خوشبختانه هم اکنون ۱۲۵۰ خانه سلامت محله در ۴۵۰ شهر ایران وجود دارد که در سه سال آینده به ۷ هزار خانه سلامت افزایش می یابد.

هاشمی اشاره کرد: در ایران به راهکارهای همکاری های بین بخشی ماندگار در حوزه سلامت دست پیدا کرده ایم، اما ادامه این همکاری ها بسیار مهم می باشد و از سازمان های بین المللی می خواهیم که همکاری های کشورها در تامین سلامت مردم خصوصاً اقشار لطمه پذیر مانند مادران و نوزادان را مورد توجه قرار دهند.

About Author