یافته پژوهشی محققان؛ تاثیر مصرف ماهی بر افزایش هوش کودکان

به گزارش فست فود باز یافته های جدید نشان داده است مصرف هفته ای یکبار ماهی منجر به خواب بهتر و افزایش IQ کودکان می گردد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، به قول محققان دانشگاه پنسیلوانیا کودکانی که حداقل یکبار در هفته ماهی می خورند دارای IQ بالاتری هستند؛ نتایج نشان داد IQ این کودکان تحت مطالعه نسبت به کودکانی که کمتر ماهی خورده یا اصلا ماهی نمی خوردند، ۵ نمره بالاتر بود. همینطور این کودکان خواب بهتری هم داشتند.
«جیانگ هونگ لیو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اگر والدین می خواهند کودک شان سالم بوده و عملکرد بهتری داشته باشند، باید هفته ای یکبار ماهی را در رژیم غذایی فرزندشان بگنجانند.»
به گفته محققان، فایده مصرف ماهی از لحاظ افزایش IQ و بهبود کیفیت خواب ناشی از اسیدهای چرب اُمگا۳ موجود در خیلی از انواع ماهی است.
تیم تحقیق در این مطالعه عادات غذایی بیشتر از ۵۰۰ دختر و پسر ۹ تا ۱۱ سال را در چین بررسی کردند. همینطور والدین این کودکان هم به سوالاتی در مورد کیفیت خواب کودک شان پاسخ دادند.
محققان دریافتند کودکانی که حداقل هفته ای یکبار ماهی می خوردند در مقایسه با کودکانی که به ندرت ماهی خورده یا اصلا ماهی نمی خوردند در آزمایش هوش ۴.۸ نمره بالاتری داشتند. همینطور مشخص شد این کودکان دارای خواب بهتری هم هستند.
ماهی منبع خوب پروتئین کم چرب و مملو از اسیدهای چرب ضروری امگا۳ است. به قول محققان این اسیدها به شدت در مغز تجمع کرده و نقش مهمی در عملکرد نورولوژیکی ایفاء می کنند. این اسیدچرب برای مغز، چشم و رشد نورولوژیکی جنین ضروری می باشد. همینطور برای سلامت چشم، قلب و مغز افراد بزرگسال هم ضروری می باشد و باعث کاهش التهاب سیستماتیک می گردد.