پاسخ به یک شایعه خونی

به گزارش فست فود باز رئیس سازمان انتقال خون استان قم اظهار داشت: عمر سلول های خونی محدود است و ما نمی توانیم بیشتر از زمان مشخصی از این سلول ها نگهداری نماییم، ازاین رو نیاز به خون یک امر همیشگی است.
دکتر مرتضی نوریان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان کرد: تا پیش از تاسیس سازمان انتقال خون، مردم کمابیش در جریان مسئله اهداء خون بوده اند اما از سال ۱۳۵۳ که سازمان انتقال خون تاسیس شد، استقبال مردم به این مسئله رشد چشمگیری پیدا کرد، با عنایت به دوران دفاع مقدس که نیاز به خون در جبهه ها زیاد بود و تبلیغات رسانه های عمومی که اهداء خون را یک کار حسنه و خداپسندانه معرفی کرده اند، خیلی از مردم با بحث اهدا خون آشنایی اولیه دارند.
وی ادامه داد: برخی فکر می کنند همان خونی که از اهداکننده گرفته می شود، به دریافت کننده خون تزریق می شود، در صورتیکه همیشه به خون مستقیم نیاز نیست، زمانی که حادثه ای مانند زلزله رخ می دهد، تعداد زیادی از مردم به پایگاه های انتقال خون رجوع می کنند و خواستار اهداء خون هستند، در حالیکه در این مواقع شاید نیازی به خون، در آن حجم نیست، بعنوان مثال زمانی که سال قبل در استان کرمانشاه زلزله آمد، این استان از هیچ استان دیگری تقاضای خون نداشت.
رئیس سازمان انتقال خون استان قم با اشاره به اینکه نیاز به خون همیشگی است، خاطرنشان کرد: عمر سلول های خونی محدود است و ما نمی توانیم بیشتر از زمان مشخصی از این سلول ها نگهداری نماییم، از سوی دیگر خون جایگزین صنعتی و مصنوعی ندارد و تنها منبع آن خود انسان است، ازاین رو نیاز به خون یک امر همیشگی است، و باید به این مسئله هم توجه کرد که مصرف خون مراکز درمانی به روز است.
اهداء خون، اهداء عضو است
وی افزود: خون هم مانند کلیه و دست و قلب، یکی از اعضای بدن است و اهدا خون در واقع اهدا عضو به حساب می آید، و تنها عضوی است که بارها می توان آنرا اهدا کرد؛ آقایان ۴ مرتبه و بانوان ۳ مرتبه در سال می توانند اهداء خون داشته باشند، اهداءخون در نظر خیلی از مردم یک صدقه جاریه است چراکه یک نفر می تواند با اهداء یک واحد خون جان چندین نفر را نجات بدهد.
فرآورده های خونی چیست؟
دکتر نوریان تصریح کرد: از هر یک واحد خون حداقل ۳ فرآورده گلبول قرمز متراکم، پلاسما و پلاکت به دست می آید، عمر پلاکت بین ۳ تا ۵ روز است، ازاین رو نیاز به خون گیری هر روزه احساس می شود، بیماران تالاسمی که در گذشته پیش از ۱۲ سالگی فوت می کردند، امروزه به علت اینکه هر هفته ۳ دفعه خون بدون آلودگی و تمیز دریافت می کنند، عمر طولانی پیدا کرده و حتی در اغلب موارد ازدواج می کنند.
وی اظهار نمود: در استان قم حدود ۱۸۰ بیمار تالاسمی وجود دارد که مرکز تالاسمی استان، هر روز با استفاده از سازمان خون تهیه می کند، در تصادفاتی که منجر به جرح می شود، بیماران شیمی درمانی، نوزادان، مادران باردار، اعمال جراحی بزرگ و اعمال جراحی قلب همگی نیاز به خون دارند و با عنایت به صنعتی شدن کشور، هر روز بر نیاز به خون افزوده می گردد.
رئیس سازمان انتقال خون استان اظهار داشت: از پلاسمایی که از خون گرفته می شود، داروهای مشتق از پلاسما تهیه و تولید می گردد که بسیار اهمیت دارد، داروهایی مانند آلبومین، ایمونوگلوبولین انسانی و فاکتورهای انعقادی برای بیماران هموفیلی همچون داروهایی است که از پلاسما تهیه می گردد.
کاهش هزینه درمان با استفاده از فرآورده های خونی
وی تصریح کرد: این مسئله سبب می گردد که هم هزینه تهیه دارو برای بیماران خاص کاهش پیدا کند و دارو ارزان تر به دست مصرف کننده برسد و هم اینکه این دارو از پلاسمای ایرانی ساخته شده و ساخت کشور دیگری که ژنوم بدنی متفاوتی با ما ایرانیان دارند، نیست و با ساختار کشور ما هماهنگ است؛ حدود ۶۰درصد داروهایی که از پلاسما تولید می شود، ساخت داخل و با منشا پلاسما ایرانی است، در میان کشورهای در حال توسعه فقط ایران و برزیل این صنعت را دارند و پلاسما مازاد خویش را به دارو تبدیل می کنند.
نوریان بیان کرد: خوشبختانه از زمان تاسیس سازمان انتقال خون در کشور تا کنون رشد بسیار خوبی داشته ایم، به نحوی که در منطقه مدیترانه شرقی، ایران در بحث انتقال خون سرآمدو صاحب نظر است، از نظر سازمان بهداشت جهانی هم ایران جایگاه خاصی دارد و این سبب افتخار است.
پاسخ به یک شایعه
او در آخر اضافه کرد: حدود ۴۰درصد داروهایی که از فرآورده های خونی تهیه می شود، وارداتی هستند و توسط ماشین هایی حمل می شوند که بر روی آنها عبارت “خون و فرآورده های خونی” درج شده است، گاهی دیده شده که از این خودروها زمانی که در گمرک هستند، فیلم برداری و این شایعه بوجود آمده که ایران از کشورهای دیگر خون وارد می کند، در صورتی که این مسئله حقیقت ندارد و این خودروها صرفا حامل داروهای فرآورده های خونی هستند؛ در ایران شبکه ملی خون وجود دارد و ما هیچ نیازی به وارد کردن خون نداریم و می توانیم نیاز خویش را در داخل مرتفع نماییم.