قرص خوابی که مغز را هوشیار نگه می دارد

فست فود باز: تاثیر بیشتر قرص های خواب آور به گونه ای است که سطح هوشیاری مغز را هنگام خواب کم می کنند و همین امر می تواند جان بیمار را هنگام وقوع حوادث ناگهانی با تهدید روبرو کند.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بیشتر قرص های خواب به اندازه ای قوی هستند که به صورت مثال بیمار هنگام خواب از صدای بلند آژیر وقوع حریق آگاه نمی گردد. بر همین مبنا گروهی از پزشکان به بررسی روی گزینه های جایگزین بی خطر این داروها پرداخته اند.

طبق اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از امراض آمریکا حدود یک سوم از بزرگسالان در این کشور از خواب کافی برخوردار نیستند و حدود چهار درصد از جمعیت بالای ۲۰ سال این کشور از انواع قرص خواب مصرف می کنند که این رقم با افزایش سن و تحصیلات بیشتر میگردد.

هرچند این سوال مطرح است که مصرف قرص های خواب تا چه میزان بی خطر است؟ کارشناسان معتقدند مصرف طولانی مدت این داروها با عوارض جانبی بسیاری همراه می باشد و خطر اعتیاد به این داروها یکی ازشناخته شده ترین عوارض مصرف آنها بشمار می رود.

متخصصان ژاپنی در همین رابطه اظهار داشتند: حفظ سطح هوشیاری هنگام خواب با وجود مصرف قرص خواب و در نتیجه واکنش سریع به هنگام وقوع حوادث ناگهانی یکی از خاصیت های ایده آل این قرص هاست اما مشاهده میگردد که این مشخصه در خیلی از این قرص ها وجود ندارد.

آنها در این بررسی به چاره جدیدی در این ارتباط دست پیدا کردند. آنان داروی جدیدی را روی تعدادی موش آزمایشگاهی بررسی کردند و مشخص شد این حیوانات با وجود مصرف دارو به محض برخاستن صدای آژیر خطر از خواب بلند می شوند و بلافاصله سپس رفع خطر به خواب می روند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، متخصصان ژاپنی این فرضیه را مطرح نمودند که دسته جدیدی از ترکیب های خواب آور موسوم به DORAs مغز را قادر می سازد تا در شرایط خطر هوشیاری خودرا حفظ کند و بدین سبب می تواند جایگزین خوبی برای قرص های خواب آور موجود باشد.

مترجم: نسرین صادقی / دبیر: معصومه انصاری