نکته سلامت؛ بیماری های عامل چاقی را بشناسید

به گزارش فست فود باز برخی فاکتورهای سبک زندگی و رژیم غذایی می توانند عامل چاقی شوند، اما گاهی اوقات برخی بیماری ها هم می توانند عامل چاقی باشند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، چاقی زمانی روی می دهد که شاخص توده بدنی یا BMI بیشتر از ۳۰ باشد. چاقی به یک اپیدمی در سطح جهان تبدیل گشته و با اختلالاتی نظیر دیابت، بیماری های قلبی، فشارخون بالا و سکته مرتبط می باشد. شایع ترین علل چاقی عبارتند از رژیم غذایی بد و عادات سبک زندگی، عدم ورزش، و افزایش بی تحرکی. اما برخی بیماری ها هم می توانند سبب چاقی شوند.
کم کاری تیروئید: در این حالت غده تیروئید کم کار شده و کمتر از حد موردنیاز هورمون ترشح می کند. تیروئید باعث تنظیم متابولیسم بدن ما می شود. بنابراین میزان پایین هورمون تیروئید می تواند باعث چاقی شود. زنان بیشتر از مردان گرفتار این عارضه می شوند.
افسردگی: مشخصه اصلی افسردگی ناراحتی طولانی مدت است. این بیماری روانی، علاوه بر تاثیر عاطفی، بر جسم هم تاثیر می گذارد. یکی از شایع ترین عوارض افسردگی، اضافه وزن یا چاقی است که می تواند منجر به بیماری قلبی یا دیابت شود.
سندرم کوشینگ: این عارضه که هایپرکورتیزولیسم هم گفته می شود زمانی رخ می دهد که بدن در طول یک دوره طولانی در معرض میزان بالا کورتیزول قرار می گیرد. یکی از علل شایع این سندرم، مصرف بیش از حد کورتیکواستروئیدها و تولید بیش از حد کورتیزول با استفاده از غده های آدرنال است. اضافه وزنی که ناشی از خوردن بیش از حد نباشد یکی از علائم شایع سندرم کوشینگ است.
سندرم X: به این عارضه مقاومت انسولین یا هایپرانسولینمی (میزان بالا انسولین) هم گفته می شود. سندرم X می تواند باعث اضافه وزن شود. سندرم X مجموعه ای از مشکلات سلامت است که از مقاومت انسولین نشات می گیرد. زمانی که بدن به انسولین مقاوم می شود، سایر هورمون های که می توانند به متابولیسم کمک کنند به خوبی کار نکرده و می توانند منجر به چاقی شوند.