دستور وزیر بهداشت برای پرداخت معوقات پرستاران و ارتقای معیشت آنها

فست فود باز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی حکمی ضمن ابقا دکتر مریم حضرتی در سمت معاون پرستاری این وزارتخانه، انتظارات خود در حوزه پرستاری را در چهار محور تشریح نمود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در متن حکم دکتر سعید نمکی خطاب به مریم حضرتی آمده است: «بدینوسیله حکم معاونت سرکار عالی بعنوان معاون پرستاری ابقاء می شود. امید است با اتکال به خداوند بزرگ و بهره گیری از تجارب گذشته و ظرفیت کلیه همکاران در ستاد و دانشگاه های علوم پزشکی کشور با پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید در انجام امور محوله موفق باشید.
منطبق با شیوه صدور احکام انتظار می رود موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد:
۱- تکریم همکاران ارجمند پرستار در سراسر کشور و پاسداشت خدمات شبانه روزی این عزیزان از اولویت اینجانب در شرایط کنونی است.
انتظار می رود به نحو مقتضی در امتداد ارتقا معیشت ایشان و تقدیر معنوی از زحماتشان گام برداریم. لازم است در اسرع وقت با هماهنگی معاونت ذیربط پرداخت معوقات این قشر زحمتکش انجام و نتیجه را گزارش نمائید.
ضمناً” در امتداد تغییر نظام پرداخت مبتنی بر گروه پزشکی درمانی در طراحی مدل مناسب با مدیران و دست اندرکاران همراهی شود تا در آینده شکاف موجود بین گروه های نمایش دهنده خدمت به حداقل ممکن و سقف منطقی برسد.
۲- همانگونه که دفاع از حقوق پرسنل زحمتکش از وظایف ما می باشد، پشتیبانی از حقوق شهروندی بیماران باز از مسئولیت های شرعی و قانونی همکاران اینجانب است. لازم است راهکارهای مناسب ارزشیابی خدمات کادر پرستاری شامل بخش خصوصی، دولتی و غیره را اعلام نمائید. احترام به بیمار و همراهان وی و انجام درست وظایف و تکالیف فنی و حرفه ای از اهم تعهدات کلیه همکاران پرستار است که لزوم دارد مورد پایش مستمر قرار گرفته، بموقع گزارش شود.
تشویق و قدردانی در مورد عزیزانی که با خدمات شبانه روزی و مشفقانه در خدمت مردم شریف می باشند و خوشبختانه در اکثریت هستند و همین طور برخورد مناسب با اقلیتی که خدای ناکرده قصور می ورزند الزامی است.
۳- در تربیت نیروی انسانی پرستاری کشور ضروریست با معاون محترم آموزشی مطالب ذیل مورد توجه قرار گیرد:
اولاً”: تعطیلی مقاطع تحصیلی پایین و گرایش به سمت تحصیلات تکمیلی، باوجود صرف منابع سنگین کشور را با کمبود کادر پرستاری در بعضی مناطق جهت راه اندازی تخت های جدید روبرو کرده که ضروریست در این مورد سریعاً” بازبینی شود.
ثانیاً”: پرستاران ما هنوز به جای جامعه محور، به روش بیمارستان محور تربیت می شوند که با همکاری معاونت محترم آموزشی باید این نقیصه مرتفع گردد.
ثالثاً”: قابلیت پرستاران به عنوان یکی از ارکان نظام نمایش خدمت باید تقویت شود تا بتوانند به عنوان افراد چند وجهی در کلیه عرصه های نظام سلامت شامل پیشگیری، درمان و توانبخشی نمایش خدمت نمایند.
۴- گسترش و تقویت پرستاری در منزل و تعیین تعرفه مناسب بار سنگینی را از دوش نظام سلامت برخواهد داشت. نگهداری طولانی مدت بیماران مزمن و کسانی که ماندنشان در بخش مراقبتهای ویژه فقط بدلیل مراقبت های پرستاریست هزینه های کمرشکنی به بیمار و نظام سلامت تحمیل می کند که با شیوه ” پرستاری در منزل” می توان علاوه بر کاهش بار روانی مردم، هزینه های نظام سلامت را باز کم کرد.
بدیهی است باید تلاش نماییم تا این خدمات تحت پوشش سازمان های بیمه گر قرار گیرد.
توفیق سرکارعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.»