خطر اهدای خون برای دختران نوجوان

فست فود باز: اهدای خون همچون اقداماتی است که انجام آن سفارش می شود هرچند امکان دارد برای دختران نوجوان خطرزا باشد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، به قول متخصصان دختران نوجوان بیشتر در معرض مبتلا شدن به کم خونی و فقر آهن هستند و بنابراین لازم است برای مراقبت از آنان اقدامات بیشتری در نظر گرفته شود.
پزشکان آمریکایی تاکید کردند: اهدای خون برای سلامتی بی خطر است اما از دست دادن خون در دوران قاعدگی، دختران را صدمه پذیر می کند. در این بررسی اطلاعات نزدیک به ۹۷۰۰ زن ۱۶ تا ۴۹ ساله که در فاصله سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود، مورد مطالعه قرار گرفت. تنها ۲۴۰۰ نفر از آنان در فاصله سنی ۱۶ تا ۱۹ سال بوده اند. همینطور ۱۱ درصد از نوجوانان در مدت ۱۲ ماه گذشته خون اهدا کرده اند که این رقم در بزرگسالان شش درصد بوده است.
بررسی ها نشان داد: سطح فریتین سرم (معیار ارزیابی کم خونی) در بین زنان و دختران نوجوان اهدا کننده خون نسبت به دیگران پایین تر بوده است. میزان فقر آهن در دختران نوجوان اهدا کننده خون حدود ۹.۵ درصد و در بین زنان هشت درصد بوده است. این رقم در بین زنان و دخترانی که اهدای خون نداشته اند حدود شش درصد بوده است.
به گزارش هلث دی نیوز، تجویز مکمل های آهن خوراکی به دختران نوجوان، اهدای خون در فواصل زمانی طولانی تر یا اهدای فرآورده های خونی از قبیل پلاکت یا پلاسما همچون راهکارهایی است که متخصصان سفارش می کنند.