اثرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت کودکان

فست فود باز: کارشناسان می گویند آلودگی هوا اثرات مخربی بر سلامت تمامی افراد دارد با این وجود کودکان در مقابل این معضل جهانی لطمه پذیرتر هستند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، کارشناسان سلامت در آمریکا با اشاره به اینکه اثرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت کودکان در طولانی مدت باز ادامه پیدا می کند، اظهار داشتند: کودکان نسبت به بزرگسالان سریع تر نفس می کشند و نسبت به جثه خود مقدار بیشتری از آلودگی هوا به ریه های آنان راه پیدا می کند.
کودکان به سبب جثه کوچک و قد کوتاه به زمین نزدیک تر هستند که می تواند آنان را در معرض انواع خاصی از آلاینده ها قرار دهد. همین طور در صورت بازی کردن در محیط های باز بیشتر در معرض هوای آلوده قرار می گیرند.
کارشناسان تاکید دارند: آلودگی هوا تنها مختص به فضاهای باز نیست. بعضی از خطرناک ترین آلاینده ها در خانه ها مشاهده می شوند که به سبب احتراق ناقص مواد سوختی ترکیبات خطرناکی تولید می شود. این مواد آلوده توسط کودکان و مادرانشان که مدت زمان بیشتری را در خانه هستند استنشاق می شود.
همین طور نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که اندام ها و اعضای بدن کودکان در حال رشد است و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند بر تکامل رشد ریه ها، مغز و دیگر اندام ها به گونه ای تاثیر بگذارد که تاثیر آن تا مدت ها در بدن آنان باقی بماند.
به گزارش روزنامه گاردین، تحقیقات در مورد نتایج آلودگی هوا و چگونگی تاثیرگذاری آن بر بدن در حال انجام می باشد اما طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی عفونت دستگاه تنفسی بوده و به مرگ ۵۴۳ هزار کودک زیر پنج سال در سال ۲۰۱۶ میلادی منجر گردیده است.