مشکلات کبدی تالاسمی ها را بشناسیم

به گزارش فست فود باز یک فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه با افزایش طول عمر بیماران تالاسمی مشکلات کبدی این بیماران روز به روز بیشتر خویش را نشان می دهد، اظهار داشت: علت مهم اختلال در آنزیم های کبدی رسوب بیش از اندازه آهن است.

دکتر موید علویان در گفتگو با ایسنا افزود: تالاسمی یک نوع کم خونی ارثی و نسبتاً شایع است که با تزریق منظم خون و مصرف داروی دفع کننده آهن تحت کنترل در می آید.

وی با اشاره به اینکه اساس درمان این بیماری حفظ هموگلوبین در سطح ۱۰ گرم در دسی لیتر است، اظهار داشت: اختلال در آنزیم های کبدی در بیماران تالاسمی شایع است. یکی از عوارض قابل توجه تزریق خون در این بیماران بخصوص در گذشته انتقال عفونت های ویروسی مانند هپاتیت B و C بود. بر همین مبنا طبق آمارهای موجود در کشور ما ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران تالاسمی مبتلا به هپاتیت C هستند.

علویان با اشاره به اینکه با افزایش طول عمر بیماران تالاسمی مشکلات کبدی این بیماران روز به روز بیشتر خویش را نشان می دهد، اظهارکرد: علت مهم اختلال در آنزیم های کبدی رسوب بیش از اندازه آهن است. خصوصا بعد از طحال برداری در بیماران این مورد شدیدتر می شود. باید توجه کرد که مصرف مناسب داروی دیسفرال می تواند از میزان رسوب آهن در کبد بکاهد. در عین حال زیادی آهن به صورت مضاعف می تواند اثرات هپاتیت C روی کبد را تشدید کند.

وی با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی در معرض خطر مبتلا شدن به هپاتیت B هم هستند و لازم است واکسیناسیون هپاتیت B برای آنان صورت گیرد، اظهار داشت: امید است تا با وارد شدن داروهای جدید خوراکی ضد ویروس بتوان نزدیک به ۱۰۰ درصد بیماران تالاسمی را درمان کرد.