هر محصولی که بدون سم و کود کشت شود، ارگانیک نیست

به گزارش فست فود باز مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: هر محصولی که در زمین بدون سم و کود، کشت می شود، لزوما ارگانیک نیست و به جهت اینکه یک محصول، ارگانیک قلمداد شود، زمین کشاورزی باید حداقل پنج سال دارای شرایط خاص باشد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر وحید مفید در مورد محصولات ارگانیک اظهار نمود: برداشت غلطی در این مورد وجود دارد که مردم تصور می کنند هر محصولی که یک کشاروز برای کشت آن از سم یا کود شیمیایی برای یک سال زراعی استفاده نکرده باشد، ارگانیک است.
وی اضافه کرد: برپایه استانداردهای جهانی، برخی مواد نباید در محصولات ارگانیک وجود داشته باشد، همینطور برای عدم استفاده از این مواد در محصولات کشاورزی، فرآیندهای حداقل ۵ تا ۷ ساله تعریف شده است. ازاین رو زمین های کشاورزی که ادعا می شود محصولات ارگانیک دارند، باید در طول بازه های زمانی مشخص از کود و سموم استفاده نکرده باشند.
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه برای ایجاد شرایط تولید محصولات ارگانیک واقعی به برنامه هدفدار نیاز است، عنوان کرد: در محصول ارگانیک باید باقیمانده موادی که برای سلامت مضر است، در حداقل باشد و این مورد در یک دوره مشخص شده تکرار شود.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، مفید تصریح کرد: توانایی ما در بازرسی محدود است، ازاین رو نیاز به حمایت بین بخشی و همکاری مردم در این زمینه بوده و اطلاع رسانی در زمینه محصولات ارگانیک و تغذیه سالم نقش آموزش و پروش، صدا و سیما و دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت می باشد.