اظهارات وزیر ارتباطات درباره نسخه الکترونیکی

به گزارش فست فود باز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید دارد که باید مشکلات موجود در راه اجرای طرح نسخه الکترونیکی بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حل شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی بامداد امروز در جلسه کارگره سلامت استان کرمان بر ضرورت باز بودن رقابت در عرصه خدمات نرم افزارها تصریح کرد و اضافه کرد: اگر این کار انحصاری شود به معنای وجود فساد و رانت است و بایستی جلوی آنرا گرفت.

وی افزود: باید از یک درگاه واحد امکان رصد این طرح توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بیمه سلامت ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه اجرای طرح نسخه الکترونیک در استان کرمان نشان از عزم جدی و مدیریت جهادی در این عرصه دارد، اظهار نمود: اتصال بین تامین اجتماعی و بیمه سلامت تا حدی بوجود آمده است و باید با سایر واحدها هم اتصال برقرار شود.
ضرورت رقابت در عرصه خدمات نرم افزارها
وی بر ضرورت باز بودن رقابت در عرصه خدمات نرم افزارها تصریح کرد و اضافه کرد: اگر این کار انحصاری شود به معنای وجود فساد و رانت است و باید جلوی آنرا گرفت.

وی تصریح کرد: دولت الکترونیکی باید خدمات الکترونیکی به صورت رقابتی به همه ارائه دهد و دولت الکترونیکی برای جلوگیری فساد آمده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: وقتی صحبت از یکپارچه نرم افزارها به میان می آید هر دستگاه در صدد است که نرم افزار خویش را اجرایی کند که در این رابطه چندین سامانه با چندین بانک و زیرساخت ایجاد می شود و در نهایت مردم خدمات نمی گیرند و صرفه جویی در هزینه ها محقق نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه نرم افزار بیمه سلامت برای بیمه سلامت است، مسئول خوشه سلامت را وزارت بهداشت و درمان دانست و اظهار داشت: استاندارد گذاری بین دستگاهی در شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام شده است و همه کمک می نماییم که استاندارد تبادل ارتباطات بین این موارد درست شود و در این راستا دیگر تفاوتی نخواهد داشت که بیمه تامین اجتماعی یا بیمه دیگر است.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه کشور به دولت تکلیف کرده است که چهار خدمت الکترونیکی پایه در ۸۰ درصد روستاهای کشور بالای ۲۰ خانوار ارائه شود و هم اکنون ۱۰۰ درصد شهرهای ما پوشش اینترنت دارند.
قابل ذکر است، چهار خدمت الکترونیکی پایه شامل امکانات فراهم سازی ارتباطی برای دهیاری ها، خانه بهداشت و سلامت، بانک داری با پست بانک، آموزش و پرورش است.

اراده و هماهنگی، مشکل اصلی توسعه دولت الکترونیک است
وی مشکل اراده و هماهنگی را مشکل اصلی توسعه دولت الکترونیک دانست و بیان کرد: در دولت الکترونیک مشکل اتصال و استاندارد نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این سیستم باید یکپارچه شود و باید اظهار داشت که در دولت الکترونیک حرف معنا نمی دهد و مردم باید با چشم و در عمل آنرا ببینند. سیاست دولت الکترونیک این است که برپایه توانمندی های استان ها و متناسب با تقاضا و فرهنگ مردم سیستم ها را سفارشی سازی کند تا استفاده از آنها برای مردم راحت باشد و در این زمینه زنجیره آماده است.

آذری جهرمی عنوان کرد: رئیس جمهور تاکید داشته است که امسال مبحث سلامت الکترونیک به آخر برسد و در هرماه یک پروژه ملموس برای مردم صورت گیرد.

وی با تاکید برآنکه تا آخر سال ۱۳۹۸ تلاش می نماییم ساب سیستم ها را در کشور گسترش دهیم، بیان کرد: به نظر نمی رسد که تا آخر سال جاری بتوان به علت گستردگی سیستم های وزارت بهداشت تمام قسمت ها را الکترونیکی کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این طرح را می توان به سایر نقاط تعمیم داد، اظهار نمود: مهندسی اجتماعی و پیاده سازی خوبی برای انجام شده است و نیازمند تعامل و ارتباط با سایر دستگاه هاست بادی کمک کرد تا این طرح با سرعت بیشتری در همه نقاط اجرا شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، استاندار کرمان هم در این نشست استاندار کرمان بر ارزیابی این پروژه تصریح کرد و اضافه کرد: ایجاد زیرساخت ها و آموزش برای اجرای این کار مهم می باشد.