ارتباط جراحی آپاندیس با بیماری پارکینسون

فست فود باز: بررسی ها نشان داده است جراحی برداشتن آپاندیس خطر مبتلاشدن به بیماری پارکینسون را سه برابر بالا می برد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، پزشکان در بررسی های اخیر دریافتند افرادی که تحت جراحی آپاندیس قرار گرفته اند سه برابر بیشتر احتمال دارد به بیماری پارکینسون مبتلا شوند.
این متخصصان سوابق پزشکی ۶۲ میلیون بیمار در آمریکا را که تحت عمل جراحی آپاندیس قرار گرفته بودند و باز افرادی که این جراحی را انجام نداده بودند، مورد بررسی قرار دادند.
محققان مرکز پزشکی کلیولند آمریکا اظهار داشتند: مطالعه اخیر در مورد علت مبتلاشدن به بیماری پارکینسون با محوریت آلفا سینوکلئین بوده؛ پروتئینی که در مراحله اولیه شروع بیماری پارکینسون در دستگاه گوارش مشاهده می شود. بنا بر این است محققان سراسر جهان بخش های مختلف دستگاه گوارش همچون آپاندیس و نقش آن در بروز بیماری پارکینسون را مورد مطالعه قرار داده اند.
مطالعاتی که قبل از این در مورد تاثیر جراحی آپاندیس بر خطر مبتلاشدن به بیماری پارکینسون انجام گرفته بود با نتایج متضادی همراه بوده است. بطور مثال در سال ۲۰۱۶ مطالعه انجام گرفته روی ۱.۵ میلیون نفر در دانمارک نشان داد افرادی که تحت جراحی آپاندیس قرار گرفته اند در آینده با افزایش ناچیز خطر مبتلاشدن به بیماری پارکینسون روبرو هستند. از طرف دیگر، سال قبل میلادی مطالعه ای در سوئد انجام گرفت که نشان داد جراحی برداشتن آپاندیس با خطر کمتر و تاخیر در مبتلاشدن به بیماری پارکینسون همراه می باشد.
بنابر گزارش مدیکال نیوز تودی، این دفعه متخصصان علوم پزشکی در آمریکا در یک بررسی بزرگتر روی اطلاعات پزشکی این بیماران دریافتند افرادی که تحت عمل جراحی آپاندیس قرار گرفته اند، حداقل شش ماه بعد بیماری پارکینسون در آنان تشخیص داده شده است. از میان حدود ۴۸۸ هزار و ۱۹۰ بیمار که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند ۴۴۷۰ نفر به بیماری پارکینسون مبتلا شده اند.

منبع: