اخطار وزارت بهداشت در آستانه فصل گرما پرتوهای خورشید را جدی بگیرید

به گزارش فست فود باز با آغاز فصل گرما و تغییر وضعیت تابش خورشید همواره یکی از دغدغه های جدی مردم مراقبت از پوست و پیشگیری از آفتاب سوختگی در این فصول است. اما نکته قابل توجه این است که محافظت از پوست در مقابل پرتوهای خورشیدی نباید تنها به این فصل منتهی شود و توجه به نوع پوشش و زمان قرارگیری در معرض نور خورشید از نکات حائز اهمیت می باشد.
مهندس علی گورانی – مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سرطان پوست از پنج سرطان شایع در دنیاست، اظهار داشت: علت اصلی ابتلاء به سرطان پوست، نور خورشید بخصوص تشعشعات فرابنفش آن است. البته سرطان پوست مرحله آخر از صدمه هایی است که نورخورشید دارد. از صدمه های دیگر می توان به پیر پوستی، آفتاب سوختگی و… اشاره نمود.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه چاره این مورد ساده است، اما توجه کافی به محافظت از پوست در مقابل نور خورشید در کشور صورت نمی گیرد، اضافه کرد: زیبایی یکی از موضوعات مهم برای هر فرد است و بنابراین برای رفع مشکلات پوستی و زیبا به نظر آمدن از مواد شیمیایی استفاده می نمایند که در بعضی موارد حتی از ضرر آن بی خبر اند. این اقدام در حالی انجام می شود که اگر از نحوه محافظت صحیح پوست خود در مقابل نور خورشید آگاه باشند دیگر نیازی به مصرف این مواد شیمیایی نیست.
گورانی شدت اثر پرتوهای خورشیدی در فصول مختلف را متفاوت معرفی نمود و اضافه کرد: هم اکنون با نزدیکی به تابستان نوع پرتوگیری و میزان تابش نور خورشید متفاوت می شود که احتیاج به توجه ویژه تری دارد.
چه کسانی مستعد مبتلا شدن به بیماری های پوستی هستند؟ وی با اشاره به اینکه میزان صدمه های پوستی در سنین مختلف و بنا به نوع و رنگ پوست افراد متفاوت می باشد، اظهار داشت: به صورت مثال کسانی که پوست روشن تری دارند، کودکان و افرادی که کک و مک پوستی دارند برای ابتلاء به بیماری های پوستی مستعدترند.
آسیب های “فرابنفش” به پوست و چشم ها گورانی عدم حضور در فضاهای بیرونی در ساعات ۱۰ الی چهار بعداز ظهر را سفارش جهانی جدی دانست و اظهار داشت: مردم باید اصول محافظت از پوست خود در مقابل پرتوهای فرابنفش را یاد بگیرند. این پرتو علاوه بر تأثیراتی که بر پوست افراد دارد، می تواند به چشم ها هم صدمه رسان باشد؛ چونکه ایران به علت همین تابش ها در مدار فرضی «کاتاراکت» قرار گرفته است. متأسفانه در زمینه آموزش حفاظت از پرتوها به جز موارد بیمارستانی، اقدامات کمی صورت گرفته و نیاز است که آگاهی مردم افزایش یابد.
وی افزود: به طور مثال نباید این باور غلط وجود داشته باشد که هنگام قرار گیری در سایه به صورت کامل از برخورد پرتوها جلوگیری می شود؛ قرار گرفتن در سایه تنها ۵۰ درصد از تابش اشعه به افراد جلوگیری می کند. همینطور یکی از موارد پرخطر مواجهه با پرتو فرابنفش در زمستان ها هنگام بارش برف است که تا ۸۰ درصد امواج از برف منعکس شده و سبب التهاب پوست می شوند.
گورانی استفاده از وسایل حفاظتی مناسب در مقابل نور خورشید مانند کلاه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و لباس مناسب را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: البته بهتر است به نوع عینکی که فرد استفاده می نماید، دقت کافی شود؛ چونکه اگر عینک فاکتور حفاظتی مناسب از پرتوها را نداشته باشد نه تنها مؤثر عمل نمی کند، بلکه صدمه های زیادی به چشم وارد خواهد نمود. همینطور استفاده از کلاه تنها جنبه زینتی نداشته و استفاده از کلاه با لبه حداقل هفت سانتی متری که بتواند از پوست گردن و صورت حفاظت کند، بسیار مؤثر است.
علت آفتاب سوختگی در سواحل ایشان در ادامه این تصور که در هوای ابری پرتو فرابنفش از ابر عبور نمی کند را غلط دانست و اظهار داشت: این پرتو قابلیت عبور از ابر را داراست. یکی از نکات قابل توجه این است که میزان اثر بخشی پرتو فرابنفش در شرایط مختلف، متفاوت می باشد. به صورت مثال در کنار دریا ۴۰ درصد پرتوگیری افزایش می یابد. همینطور پرتو فرابنفش می تواند تا عمق ۴۰ سانتی متری آب نفوذ کند. بنابراین است که افراد کنار ساحل و هنگام شنا آفتاب سوخته می شوند.
گورانی در انتها علت تاکید زیاد بر محافظت پوست در مقابل پرتو فرابنفش را نزدیکی این پرتو به اشعه ایکس در طیف نوری دانست و اظهار داشت: به علت نزدیکی پرتو فرابنفش و اشعه ایکس، قدرت این پرتو هم بالا بوده و سبب می شود تا دقت به شاخص های حفاظتی از آن اهمیت ویژه ای پیدا کند.