تعطیلی چند ماهه تنها بیمارستان پردیس!

فست فود باز: شهرستان پردیس در حدود ۱۷کیلومتری تهران واقع شده است و از غرب با تهران، ازشرق با دماوند، از شمال با شمیرانات و از جنوب با پاکدشت دارای مرز مشترک است. این شهرستان بااینکه نزدیک به پایتخت است اما حال خوشی از در سرانه های رفاهی، آموزشی و بهداشتی و درمانی ندارد بطوریکه تنها بیمارستان این شهرستان، چند ماهیست تعطیل شده است.

محمد قانبیلی رئیس شورای شهرستان پردیس در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه شهرستان پردیس شامل دوشهر پردیس و بومهن و چندین روستا است، اظهار نمود: شهر پردیس تقریباً یک شهر خوابگاهی است. ساکنان این شهر روزانه برای کار به تهران می آیند و بازمی گردند. طبق آمار سال ۹۵ حدود ۱۸۰ هزارنفر در این شهرستان ساکن بودند. اما امروزه به سبب تحویل بخش از مساکن مهر، آمارهای غیررسمی از جمعیتی بین ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزارنفر خبر می دهد.

وی افزود: قسمتی از جمعیت شهرستان شناور هستند. یعنی علاوه برجمعیتی که برای کار به تهران می روند برعکس آن نیز وجود دارد. بطوریکه بخش زیادی از کارگرانی که در حدود ۸۰۰۰ واحد کارگاهی در پردیس مشغول به کارند از تهران می آیند. همین امر منجر به تفاوت جمعیت شب و روز در این شهرستان شده است.

رییس شورای شهرستان پردیس در بخش دیگری از صحبت هایش به وضعیت حمل و نقل عمومی در این شهرستان اشاره نمود وگفت: حمل و نقل عمومی در این شهرستان به دوبخش درون شهری و برون شهری تقسیم می شود. وضعیت حمل و نقل درون شهری به واسطه تاکسی ها مناسب می باشد. برای اینکه شهر آنقدر گسترده نیست که نیاز به مدهای دیگر حمل ونقلی دیگر باشد. اما در حمل و نقل برون شهری با کمبود وسائط حمل و نقل عمومی مواجهیم.

قانبیلی با اشاره به اینکه در شهر بومهن خطوط مینی بوسرانی وجود دارد، اظهار داشت: در این شهر خط اتوبوسرانی به سمت تهران وجود ندارد و تعدادی ون هم در راه رودهن به تهران، در بومهن هم مسافرگیری می کنند. در شهر پردیس اما وضعیت اندکی بهتر است و خطوط اتوبوسرانی به سه نقطه از تهران سرویس می دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر مترو به پردیس کشیده شود بطور قطع خیلی از مشکلات حمل ونقلی مردم را حل خواهد کرد، اظهار داشت: قراردادی فیمابین شرکت عمران پردیس، قرارگاه خاتم و وزارت راه و شهرسازی در همین راستا منعقد شده است. فاز صفر این طرح شروع شده و امیدواریم در سال ۹۸ نیز وارد فاز یک شویم. همین طور قسمتی از ۲۰۰۰ میلیارد تومان در قسمتی از بودجه سال ۹۸ دیده شده و مابقی نیز مقرر است توسط خود شرکت عمران تامین اعتبار شود.

سرانه بهداشتی درمانی پردیس به شدت پایین است

قانبیلی در بخش دیگری از صحبت هایش به وضعیت سرانه های شهرستان اشاره نمود وگفت: شهرستان پردیس با این جمعیت یک تخت بیمارستانی ندارد. تنها یک بیمارستان خصوصی داشتیم که آن هم به سبب برخی مشکلات چندماهی تعطیل می باشد و بطور کل می توان گفت سرانه بهداشتی درمانی در این شهرستان به شدت پایین است. این وضعیت در سرانه آموزشی نیز دیده می شود؛ بطوریکه مدارس در شهر بومهن دوشیفت و پرتراکم هستند. حتی وضعیت فضای ورزشی در محیط های آموزشی نیز مناسب نمی باشد و حتی یک متر سرانه ورزشی در آموزش و پرورش شهرستان نداریم. این شرایط اندکی در شهر پردیس بهتر است.

وی افزود: سوژه دیگر معلمانی هستند که در مدارس این دوشهر تدریس می کنند. این معلمان اکثراً از تهران برای تدریس می آیند و آموزش و پرورش هزینه زیادی برای ایاب ذهاب این افراد پرداخت می کند. یعنی ماهی حدود ۱۵۰ میلیون تومان، که رقم کمی هم نیست. البته امسال در اداره کل آموزش و پرورش قراراست بیشتر معلمان محلی برای تدریس در مدارس شهر بومهن و پردیس جذب شوند.

رییس شورای شهرستان پردیس همین طور به سرانه فضاهای ورزشی اشاره نمود وگفت: در حوزه ورزشی نیز سرانه بسیار پایین است. در بومهن کلاً دوسالن ورزشی بیشتر نداریم که هردو سالن گرفتار مشکل مالکیت شده اند. بدین سبب در این عرصه به شدت ضعف داریم.

پردیس؛ شهری دارای بیشترین مساکن مهر

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پردیس دارای بیشترین مسکن مهر است، اظهار داشت: بیشتر از ۱۳۲ هزار واحد مسکن مهر در پردیس ساخته شده است که حدود ۴۰ هزار واحد تحویل مالکین داده شده و باقی واحدها نیز درحال تحویل است. دولت هم عزم جدی براین سوژه گذاشته است که سال ۹۸ بخش عمده ایی از این مساکن را تحویل دهد.

قانبیلی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه در سرانه های فضای سبز با استانداردها فاصله کمی داریم، اظهار داشت: شهرداری برای تامین فضای سبز در شهرهای پردیس و بومهن اقدامات خوبی انجام داده است. آبیاری این فضاها نیز قطره ای بوده اما گاهی از چاه های حفر شده و رودخانه ها نیز برای آبیاری استفاده می شود. از طرفی با اداره آب وفاضلاب قراردادهایی منعقد شده است که بتوان در آینده از تصفیه پساب ها برای آبیاری فضای سبز بهره برد.
وی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون پارک مدیریت بحران در شهرستان وجود ندارد، اما مصوباتی برای راه اندازی آن در دستور کار داریم.
رییس شورای شهرستان پردیس به مدیریت بحران این شهرستان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: سوله مدیریت بحران در این شهر تعبیه شده اما امکانات این سوله ها پاسخگوی جمعیت ساکن نیست. در صددیم به استانداردهای لازم در این زمینه برسیم.

با کمبود نیروی انسانی در ادارت مواجهیم

وی در ادامه با اشاره به اینکه شهرستان پردیس شهرستان جدید التاسیسی بوده و عمرش کمتر از ۱۰ سال است، اظهار نمود: اداراتی که در این شهرستان مستقر هستند اکثراً مستاجر شهرداری بوده و ساختمانی مختص به خود ندارند. از طرفی بیشتر ادارات دارای کمبود نیروی انسانی هستند. برای مثال دوبخشداری در شهرستان پردیس وجود دارد که یکی از این بخشداری ها تنها یک نیرو دارد و آن هم بخشدار است.

رییس شورای شهرستان پردیس افزود: سازمان برنامه و بودجه بایستی مجوز جذب نیروی انسانی به این ادارات بدهد اما متاسفانه این اجازه داده نمی گردد و این امر به معضلی برای شهرستان تبدیل گشته است.

قانبیلی درانتها صحبت هایش به حوزه انتخابیه شهرستان نیز اشاره نمود وگفت: متاسفانه حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات و پردیس اسلامشهر در مجلس باهم یکی هستند. درصدد این هستیم که این حوزه را از باقی شهرستان ها جدا نماییم تا در مجلس نماینده جدا داشته باشد. این مساله در نهایت به نفع شهرستان نیز خواهد بود. همین طور این شهرستان نیازمند بخش مرکزی است و در صورت تعیین بخش مرکزی مشکلات در حوزه انتخابات حل خواهد شد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، شهرستان پردیس با مساحت ۲۷۶ کیلومتر مربع از ۵۵ آبادی، روستا، نواحی کارگاهی، مناطق زراعی و دو شهر پردیس و بومهن تشکیل شده است. محدوده جغرافیایی این شهرستان از روستای «تلو» در «سرخه‏ حصار» شروع شده و تا انتهای بخش بومهن ادامه دارد. مطابق تقسیمات کشوری این شهرستان دارای ۲ بخش (بومهن و جاجرود) بوده و از دو شهر پردیس و بومهن متشکل شده است. این شهرستان با آغاز اجرای طرح های مسکن مهر به یکی از قطب های اجرای این پروژه ملی در کشور و استان تهران تبدیل شد. برمبنای اعلام مسئولان امر، با اختتام واگذاری واحدهای مسکن مهر جمعیت این شهرستان به ۶۰۰ هزار نفر می رسد.

منبع: