بایدها و نبایدهای مقابله با ریزش مو

به گزارش فست فود باز ریزش مو از مشکلات شایعی است که هر فردی امکان دارد در مواقعی از زندگی خود با آن روبرو شده باشد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، گفته می شود که موها یکی از عوامل سنجش سلامتی هستند و در صورتیکه ریزش موی شما شدید باشد در واقع زنگ خطری برای سلامت شما به صدا درآمده است.
از دست دادن روزانه ۱۰۰ تار مو طبیعی است. این موها به هنگام شانه زدن یا حتی در حالتی که کار خاصی نیز انجام نمی دهید می ریزند اما موهای جدیدی رشد کرده و جایگزین آنها می شود.
ریزش موی غیرطبیعی به دلیلهای مختلفی همچون عوامل ژنتیکی، بیماری، داروها یا حتی رژیم غذایی نامناسب رخ می دهد. این معضل می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و می توان با دو روش مداخلات پزشکی و رژیم غذایی به مقابله با آن پرداخت.
زمانی که با مشکل ریزش مو مواجه می شوید، می توانید به یک پزشک متخصص پوست و مو بازگشت کنید. پزشک با عنایت به نوع و عامل ریزش مو داروهای خوراکی یا موضعی مناسب را برایتان تجویز می کند. مشکل این نوع درمان آن است که تا زمانی که از داروها استفاده می کنید، مشکل ریزش مو نخواهید داشت اما به محض این که مصرف داروها را قطع کنید، امکان دارد باردیگر با مشکل ریزش مو مواجه شوید.
جایگزینی مو نیز از دیگر روش هایی است که برای ریزش موی شدید در زنان و مردان سفارش می شود. بعضی از روش های رایج، کاشت مو و جراحی “کشیدن پوست سر” است. پیوند مو یک روش سرپایی است که در مطب متخصص پوست و مو انجام می شود و برای رسیدن به ظاهری طبیعی معمولا جلسات مختلفی لازم است.
جراحی های کشیدن پوست سر نیز دقیقا همان چیزی است که از نامش پیداست. در این جراحی ها قسمت هایی از پوست سر که مویی در آن نروییده است، برداشته می شود تا ظاهر سر این طور باشد که تمامی قسمت های آن پر از مو است. این جراحی ها می تواند در تکمیل پیوند مو صورت بگیرد.
در ادامه چند باید و نبایدی که در درمان خانگی ریزش مو موثر هستند به نقل از سایت “ریواردمی” آورده شده است:
بایدها:
– شیر نارگیل یک منبع عالی از مواد مغذی است. برای کاهش ریزش مو آنرا روی پوست سر خود ماساژ دهید.
– ژل آلوئه ورا نیز به طرز شگفت آوری موثر است. پوست سر خودرا با این ژل ماساژ دهید و برای چند ساعت آنرا رها کنید و سپس با آب ولرم سر خودرا بشویید. ترکیب ژل آلوئه ورا، شیر نارگیل و روغن ریشه گندم، نرم کننده ای عالی برای درمان ریزش مو است.
– ماساژ سر با روغن گرم نیز یکی دیگر از روش های سنتی است که به کاهش ریزش مو کمک شایانی می کند. این ماساژها موجب تحریک جریان خون به پوست سر می شوند. برای بهترین نتایج روغن های نارگیل، زیتون، خردل و بادام را انتخاب کنید. ماساژ سر دو مزیت دارد، یکی تحریک فولیکول های مو و دیگری ایجاد احساس آرامش در شما.
– افزودن گیاهان دارویی هندی مانند چریش و آمُله (انگور فرنگی هندی یا میروبالان با نام علمی Phyllanthus emblica که در کتب طب سنتی با اسامی آملج و اَملَج آمده است) به روغن هایی که پوست سر خودرا با آنها ماساژ می دهید، درمانی خوب برای کاهش ریزش مو است.
– در صورتیکه ریزش موی شدیدی دارید از ترکیبات تهیه شده از تخم مرغ یا ماست برای تسکین پوست سر و تغذیه موها استفاده کنید.
– برای دور کردن موخوره از انتهای موها بطور مرتب موهایتان را اصلاح کنید.
– به آن چه که می خورید، توجه کنید. عادات بد غذایی همراه با استرس موجب ریزش مو می شود. از یک رژیم غذایی متعادل و سلامت پیروی کنید.
نبایدها:
– مالش موهای خیس با شدت زیاد منجر به شکستگی موها می شود. از همین رو از شانه کردن موهای خیس خودداری کنید.
– از بستن موها بطور دائم و به صورت محکم اجتناب کنید، چونکه این کار به ریشه موها فشار وارد کرده و موجب ریزش مو می شود.
– حرارت زیاد برای موها بد است. آب داغ، سشوارها و ابزارهای حالت دهنده موها رطوبت موها را می گیرند. استفاده از آنها را محدود کنید.
– اهتمام کنید از محصولات مو بیش از اندازه استفاده نکنید، چونکه باقی مانده آنها روی پوست سر تجمع پیدا می کند. شامپو را به میزان کم مصرف کرده و به خوبی از روی پوست سرتان آبکشی کنید و مطمئن شوید که فولیکول های موهایتان مسدود نباشند.
– اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های محصولات مو را به درستی و با دقت اجرا می کنید. در صورتیکه از یک محصول بیش از حد استفاده کنید، می تواند به ریزش موی شما منجر شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، برای حل مشکل ریزش موی خود علاوه بر پیروی از این دستورالعمل های طبیعی، رژیم غذایی سالم و مناسبی را نیز دنبال کنید تا به موهایی سالم دست یابید. فراموش نکنید که میوه ها و سبزیجات تازه، متنوع و فراوان را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.