۶ درمان خانگی برای شوره و خارش پوست سر

فست فود باز: شوره و خارش پوست سر می تواند از نگاه بسیاری وضعیتی شرم آور و ناراحت کننده باشد. می توان بجای استفاده از شامپوهای ضدشوره شیمیایی از درمان های موثر خانگی برای مقابله با این مشکل بهره برد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، شوره و خارش پوست سر علاوه بر این که ظاهری نامناسب داشته و آزار دهنده است، حتی امکان دارد به ریزش مو نیز منجر شود.
دلیلهای مختلفی همچون شوره، خشکی پوست سر، کیست های چربی بیش از اندازه فعال، اضطراب، بهداشت نامناسب و ضعیف موها، عفونت های قارچی و ویروسی یا حتی رژیم غذایی نامناسب منجر به خارش پوست سر می شود.
برای از بین بردن خارش پوست سر و شوره می توانید از شامپوهای شیمیایی نیز استفاده کنید اما این شامپوها عوارض خاص خودرا داشته و مواد شیمیایی بسیاری را به پوست سرتان وارد میکند. هم چنین امکان دارد با قطع مصرف آنها، مشکلتان سر جای خود بازگردد.
روش های خانگی بسیاری برای رهایی از شر شوره و خارش پوست سر وجود دارد که در این مطلب به نقل از سایت “ریواردمی” چند مورد از آنها آورده شده است:
۱) ماساژ روغن: برای کاهش خشکی پوست سر خود، آنرا با روغن ماساژ دهید. برای ماساژ روغن پوست سر خود، می توانید از روغن های مختلفی هم چون روغن نارگیل، روغن درخت چای، روغن کنجد یا روغن جوجوبا استفاده کنید. با بهره گیری از این درمان بعد از چند هفته خشکی و خارش پوست سرتان درمان می شود.
۲) آب لیمو: با آب لیمو به مقابله با شوره سر خود بپردازید. آب لیمو دارای خواص ضدعفونی بسیار زیادی است و برای مقابله با شوره سر بسیار مفید می باشد. می توانید برای بهره بردن از مزایای آب لیمو آنرا روی تمام کف سر خود بمالید یا آنرا با شیر لخته شده مخلوط کرده و روی پوست سر خود قرار دهید.
۳) جوش شیرین: پوست سر خودرا با جوش شیرین لایه برداری کنید. جوش شیرین می تواند با لایه برداری به تسکین خارش پوست سر و کاهش شوره ها کمک نماید. برای بهره بردن از این درمان کمی از خمیر حاصل از ترکیب جوش شیرین و آب را روی پوست سر خود قرار دهید.
۴) سرکه سیب: سرکه سیب به سبب ماهیت اسیدی خود، یک چاره عالی برای مقابله با قارچ و ویروسی است که موجب ایجاد خارش پوست سر می شود. هم چنین با تنظیم سطوح pH سر، خارش آنرا می کاهد. مقدار برابری از سرکه سیب و آب را با یکدیگر مخلوط کرده و قبل از شست وشوی سر روی پوست سرتان اسپری کنید.
۵) آلوئه ورا: خواص مرطوب کننده شدید ژل آلوئه ورا، آنرا به درمانی عالی برای رهایی از خشکی و خارش تبدیل نموده است. برای رطوبت رسانی عمیق به پوست سرتان، کمی ژل آلوئه ورا را قبل از شست وشو موها روی پوست سر خود قرار دهید.
۶) موز و آووکادو: از موز و آووکادو می توان بعنوان دو نرم کننده عالی برای موها استفاده نمود. موز علاوه بر نرم کنندگی موها، خارش پوست سر را نیز تسکین می دهد. دو موز و یک آووکادو را به خوبی له کرده و با یک دیگر مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست سر خود قرار دهید تا خشکی و خارش آنرا برطرف کنید.
این درمان های طبیعی خانگی علاوه بر درمان شوره و خارش پوست سر، موهای شما را نرم و پرپشت می کند.

منبع: