نقش گروهی از داروهای پرمصرف در بروز زوال عقل

فست فود باز: پزشکان با عنایت به نتایج یک مطالعه تازه آگهی داده اند که مصرف داروهای آنتی کولینرژیک خطر مبتلاشدن به زوال عقل را در بیماران مسن بالا می برد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، پزشکان اغلب داروهای آنتی کولینرژیک را در درمان بیماری های مختلف تجویز می کنند اما نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که مصرف این داروها می تواند خطر مبتلاشدن به زوال عقل را در بیماران میانسال و سالمند افزایش دهد.
این داروها شامل انواع مختلفی از داروهاست که از آن جمله می توان به “بنادریل”، برخی داروهای روان پریشی و داروهای پارکینسون اشاره نمود.
همین طور این دسته از داروها در درمان انواع مختلفی از بیماری های دیگر همچون افسردگی، بیماری مزمن انسدادی ریه، آلرژی ها، اختلال های گوارشی و مثانه بیش فعال به کار می آید. این داروها بوسیله مسدود کردن استیل کولین که نقش انتقال پیام در سیستم عصبی را دارد، عمل می کنند.
هرچند متخصصان انگلیسی در مطالعات جدید دریافتند افراد ۵۵ ساله و بالاتر که روزانه برای مدت سه سال یا بیشتر از داروهای آنتی کولینرژیک مصرف می کنند، ۵۰ درصد بیشتر در معرض زوال عقل قرار دارند.
یکی از پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه ناتینگهام گفته است: یافته های ما بر شواهد موجود در مورد خطرات در رابطه با داروهای آنتی کولینرژیک به خصوص داروهای افسردگی، ضد پارکینسون و ضد تشنج افزوده است.
عوارض جانبی کوتاه مدت این داروها همچون احساس گیجی و از دست دادن قدرت حافظه شناخته شده است اما قبل از این اطلاعات کافی در مورد تاثیر مصرف بلندمدت داروهای آنتی کولینرژیک در بروز بیماری زوال عقل وجود نداشته است.
در این بررسی متخصصان انگلیسی به مطالعه روی سوابق پزشکی نزدیک به ۵۹ هزار بیمار مبتلا به زوال عقل و بیشتر از ۲۲۵ هزار نفر دیگر که گرفتار این عارضه نبودند، پرداختند. تمامی این افراد ۵۵ ساله و بالاتر بوده اند. همین طور میانگین سنی مبتلایان به زوال عقل ۸۲ سال بوده است.
به گزارش هلث دی نیوز، با در نظر گرفتن شاخصهای خطرزای دیگر در بروز این بیماری پژوهشگران به این نتیجه دست پیدا کردند که مصرف داروهای آنتی کولینرژیک با افزایش ریسک مبتلاشدن به زوال عقل مرتبط می باشد.

منبع: