یک آزمایش امیدبخش برای مقابله با ویروس ایدز

فست فود باز: گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا اظهار داشتند که برای نخستین بار موفق به پاک کردن ویروس HIV از DNA موش های آلوده شدند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، این متخصصان برمبنای آزمایشات خود اعلام کردند: در بررسی های خود توانستیم برای نخستین بار ویروس HIV را از DNA موش های آلوده به این ویروس حذف نماییم و یک گام به درمان انسان های آلوده به HIV نزدیک تر شویم.
در این بررسی متخصصان توانستند این ویروس را با کمک تلفیقی از تکنولوژی اصلاح ژنی و پخش تدریجی داروهای ضد ویروسی از DNA موش های آزمایشگاهی پاک کنند.
متخصصان آمریکایی برمبنای یافته های جدید خود اظهار داشتند که امکان درمان افراد آلوده به ویروس HIV وجود دارد.
طبق اعلام سازمان ملل نزدیک به ۳۷ میلیون نفر در جهان به این ویروس آلوده هستند و در صورتی که این افراد تحت درمان قرار نگیرند به بیماری ایدز مبتلا می شوند. هم اکنون درمان ضد رتروویروسی برای این بیماران سفارش می شود که توانایی ویروس را در تکثیر شدن هدف قرار می دهد اما نمی تواند ویروس را از بدن حذف کند.
درصورتیکه بیمار از مصرف داروهای خود خودداری کند ویروس HIV قادر خواهد بود به وضعیت قبل بازگردد برای اینکه ویروس از این خاصیت برخوردار می باشد که رشته DNA خودرا با ژنوم های سلول های سیستم ایمنی ادغام کند.
در این آزمایش متخصصان از شکل جدیدی از درمان ضد رتروویروسی موسوم به LASER ART روی ۲۳ موش استفاده کردند که تحت اصلاحات ژنتیکی قرار گرفته بودند تا واکنش مشابهی با سیستم ایمنی انسان داشته باشند. همین طور آنان پخش و متابولیسم دارو را که مانع از تکثیر ویروس برای مدت زمان طولانی می شود تحت کنترل داشتند.
این تیم تحقیقاتی سپس ژنوم ادغام شده ویروس HIV را با کمک اصلاح ژنی موسوم به CRISPR شکافتند که به پژوهشگران اجازه داد تا روی DNA کار کنند، ژن هایی را افزوده یا از بین ببرند.
یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: این تکنولوژی اثرگذار می باشد برای اینکه LASER ART ویروس را بطور شایان توجهی کاهش داده و سپس با کمک CRISPR تاثیر بیشتری به همراه خواهد داشت.
به گزارش یوآس آ تودی، متخصصان با اشاره به اینکه این شیوه درمانی روی ۹ موش عمل کرده است، تاکید کردند: این پروسه تنها زمانی موفقیت آمیز است که تمامی ویروس ها از بدن پاک شده باشند.

منبع: