مطالعات نشان می دهد؛ اهمیت مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان برای زنان مبتلا به ام اس

به گزارش فست فود باز تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی اغلب زنان مبتلا به ام اس در مقایسه با زنان سالم، فاقد مقدار کافی از مواد غذایی ضدالتهاب و آنتی اکسیدان است.
به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، تحقیقات پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا نشان داده است که رژیم غذایی اغلب این بیماران، از نظر منابع ویتامین E، فولات (فولیک اسید) و منیزیم فقیر است.

در این گزارش آمده است که مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و مواد ضدالتهابی، نتایج مهمی در سیستم عصبی زنان دارند و کمبود این مواد می تواند یکی از علل ابتلاء به بیماری ام اس باشد. همینطور این تحقیق نشان داده است که وجود این مواد غذایی در رژیم بیماران مبتلا به ام اس، سبب کاهش پیشرفت بیماری می شود.

آنتی اکسیدان به ترکیباتی گفته می شود که از سلول ها در مقابل صدمات جلوگیری کند. این ترکیبات می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند.

آنتی اکسیدان های اصلی عبارتند از:

-لوتئین: این گروه آنتی اکسیدان ها در انواع کلم (کلم بروکلی، گل کلم و برگ کلم)، انواع میوه ها، سبزیجات نشاسته ای (ذرت، نخود فرنگی)، تخم مرغ و سبزیجات پهن برگ وجود دارد.

-سلنیوم: یک ماده معدنی موجود در غذاهای گیاهی، تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و ماهی است.

-کاروتنوئیدها: رنگدانه هایی است که سبب رنگ زرد و نارنجی میوه هایی از قبیل هویج، خربزه و سیب زمینی می شود.

-لیکوپن: یک ماده شیمیایی موجود در میوه و سبزیجات قرمز همچون گوجه فرنگی و هندوانه است.

-ویتامینA: در هویج، سیب زمینی، سبزیجات پهن برگ تیره و زردآلو به وفور وجود دارد.

-ویتامین C: در مرکبات، سیب زمینی، آناناس، کلم بروکلی، اسفناج و انواع توت ها وجود دارد.

-ویتامین E: آجیل، کره بادام زمینی، جوانه گندم، اسفناج، سویا، ماهی، آوکادو و روغن گیاهی حاوی این ویتامین هستند.

گوجه فرنگی، انواع توت ها، فلفل، هویج، اسفناج، زردچوبه، زنجبیل، انواع مغزیجات آجیلی و غلات سبوس دار هم دارای خواص ضدالتهابی هستند.

بیماری ام اس، یک بیماری مزمن عصبی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم سیستم عصبی مرکزی حمله می کند. ام اس بر اثر پاسخ سیستم ایمنی به وجود می آید و سبب التهاب در سیستم عصبی مرکزی می شود. التهاب، سبب نابود شدن میلین می شود. میلین یک بافت چربی است که از رشته های عصبی محافظت می کند.

سن ابتلاء به این بیماری معمولاً بین ۲۰ تا ۵۰ سال بوده و احتمال بروز آن در زنان دو برابر مردان است. مهمترین علایم بیماری ام اس، ضعف، سفت شدن عضلات، سوزن سوزن شدن و بی حسی اندام ها، دوبینی، سرگیجه، اختلال در تعادل و خستگی مزمن است.