در گفت وگو با فست فود باز تشریح شد موانع حذف نسخ کاغذی، چالش های پرداخت آنلاین دستمزد پزشکان

به گزارش فست فود باز عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت با اشاره به موانع اجرایی شدن پرداخت های آنلاین این سازمان به پزشکان، نسبت به اجرایی شدن این طرح تا آخر سال جاری ابراز امیدواری کرد.
دکتر محمد دریجانی در گفتگو با ایسنا، در مورد نحوه پرداخت های سازمان بیمه سلامت به پزشکان در چارچوب اجرایی شدن پرونده الکترونیک سلامت، تصریح کرد: پرداخت های ما در انتها هر ماه به شکل آف لاین صورت می گیرد. در هر استان یک شهرستان انتخاب شده تا پرداخت آنلاین به شکل پایلوت در آنجا صورت گیرد و بدین سان از آن پزشک سند کاغذی نمی پذیریم.
وی اضافه کرد: هم اکنون پرداخت آنلاین به پزشکان بلافاصله بعد از نوشتن نسخه الکترونیک به دلیل نبود زیرساخت مناسب امکان پذیر نمی باشد. البته باید نحوه پرداخت به سمت آنلاین شدن سوق پیدا کند، اما لازمه این امر آن است که برخی اقدامات بخصوص در مورد قوی تر شدن ساختار اینترنتی صورت گیرد. یکی از موضوعات حائز اهمیت برای پزشکان، از دست ندادن زمان برای معاینه و معالجه بیمار است؛ بنابراین قطعی های اینترنت می تواند چالشی جدی برای پزشک و بیمار باشد.
وی با اشاره به اینکه اگر نسخه نویسی الکترونیک با مشکل مواجه شود، بیمار در سطوح دیگر دریافت خدمات هم به مشکل بر می خورد، اضافه کرد: وجود مشکل در نسخه نویسی الکترونیک سبب بروز مشکلات ثانویه در دریافت دارو، پرداخت و… می شود.
دریجانی در ادامه با اشاره به اینکه با آغاز پرداخت ها به صورت آنلاین، دستمزد پزشکان دیگر به شکل یکجا پرداخت نخواهد شد و پرداخت به ازای هر برگ نسخه الکترونیک انجام می شود، خاطرنشان کرد: در جهت آغاز این فعالیت، طبق جلساتی که با برخی پزشکان داشتیم آنها مایل به دریافت وجه به شکل کلی در انتها ماه بودند که این هم وجه دیگری از انواع تقاضاها را نشان داده است.
وی وجود خلأ قانونی در مورد امضاهای الکترونیک پزشکان را یکی دیگر از موانع حذف نسخ کاغذی و دفترچه بیمه دانست و اضافه کرد: علاوه بر آنکه برای استقرار امضای الکترونیک پزشکان، مشکلات بودجه ای در راه ما قرار دارد، در عین حال اصلی ترین مشکل وجود خلأ قانونی است؛ چونکه هنوز هم امضای دستی و روی کاغذ از نظر قانونی بر اسناد پذیرفته شده است و در این زمینه احتیاج به اصلاح قانون وجود دارد.
عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت در انتها اضافه کرد: نرم افزارهای نسخه نویسی هم باید بگونه ای باشد که پزشک و کاربر به راحتی توان استفاده از آنرا داشته باشند. همینطور با آغاز پرداخت های آنلاین به علت حجم بالای نسخ نوشته شده و تعداد بالای تراکنش مالی، سامانه با مشکل مواجه نشود. بر همین مبنا در زمینه زمان اجرایی شدن پرداخت های آنلاین به پزشکان فعلاً نمی توان نظر قطعی داد، اما گمان می کنم آخر سال جاری بتوانیم پرداخت ها را به صورت آنلاین انجام دهیم.