واکنش رییس سندیکای داروسازان به حاشیه های دارویی: ارز ۴۲۰۰ تومانی دردی از دارو دوا نمی کند

فست فود باز ارز ۴۲۰۰ تومانی دردی از دارو دوا نمی کند

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، این جملات بخشی از مصاحبه تفصیلی دکتر احمد شیبانی- رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با ایسناست و خطاب به مسئولان می گوید: « بعنوان مطالبه صنعت داروسازی کشور و سندیکا تاکید می کنم که اگر می خواهند صنعتی که با ۱۰۲ کارخانه، ۹۷ درصد از داروهایی مورد نیاز کشور را تولید می کند، سرپا بماند، باید این صنعت را بروزرسانی کنند و این بروزرسانی هم هزینه دارد.»

وی که از سال ۱۳۵۴ در حوزه دارویی کشور فعالیت نموده و از سال های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به صورت مستمر مدیرکل دارو و در دولت دهم هم برای دوره ای رئیس سازمان غذا و دارو بوده، در این روزهای جنگ اقتصادی و تحریم، اعتقاد دارد که حوزه دارو همواره مورد اعتماد مردم بوده و جایگاه خوبی داشته است، اما این روزها حرفِ دارو به رسانه ها و خیابان ها کشیده شده و این مورد می تواند اعتماد مردم را از این حوزه سلب کند.

دارو؛ کالایی حیاتی

دکتر احمد شیبانی با حضور در خبرگزاری ایسنا، دارو را کالایی حیاتی و یک درجه بالاتر از کالای اساسی خواند که با سلامت و زندگی مردم سروکار دارد و اظهار داشت: هرچقدر تلاش نماییم که در این عرصه اذهان مردم را متوجه سالم بودن و با کیفیت بودن دارو کرده و مسئولین را متقاعد نماییم که به وضعیت دارو و چرخه آن توجه داشته باشند، بسیار مناسب می باشد. مردم همواره به داروی داخلی اعتماد داشتند. بالاخره دارو هم با بقیه کالاها متفاوت می باشد و فرآورده ای است که با سلامت مردم سروکار دارد و اگر خدایی نکرده، اعتماد مردم از این عرصه سلب شود، چرخه درمان و سلامتی مردم صدمه می بیند. هم اکنون برخی مباحثی که در حوزه دارو و سلامت به رسانه ها و خیابان کشیده شده، منجر به سلب اعتماد مردم می شود. باید این مسائل را جمع کرد؛ چونکه بحث سلامت و اعتماد مردم مطرح است.

جنگ و تحریم توامان
وی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا ضد کشورمان، اضافه کرد: همه می دانند که حدود ۴۰ سال است که پس از انقلاب درگیر این تحریم ها بوده و هنوز هم هستیم، اما در سال های مختلف شدت و ضعف داشته است. بنده از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ یعنی ۱۲ سال به صورت مستمر مدیرکل دارو بودم. یادم می آید که در سال های جنگ که بنده مسئولیت دارو را برعهده داشتم، هم با جنگ و هم با تحریم مواجه بودیم و مشکلات خاص زمان وجود داشت.
در جنگ تحمیلی، کمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، چون…
شیبانی افزود: احساسم این است که در آن زمان روحیه مردم و توجه مسئولان به این حوزه بسیار بهتر و مناسب تر بود؛ چونکه همه در آن زمان یک هدف داشتیم و هدف مان این بود که روبروی دشمن ایستاده و از کشور، کیان و هویت مان پاسداری نماییم. تمام اهداف مان رو به دشمن بود و همه یک صدا و یک رنگ به دنبال تامین کالاهای مورد نیازمان بودیم. در زمان جنگ، علیرغم تمام مشکلاتی که وجود داشت، هیچ گاه یادم نمی آید که در مقطعی از زمان در جبهه یا پشت جبهه، با کمبود یا نبود دارو و یا تجهیزات پزشکی مواجه شویم و خدایی نکرده رزمنده ای به سبب نبود این کالاها صدمه ببیند. چونکه هدف همه کمک به مردم بود.
حاشیه امنِ دارو
وی با اشاره به اینکه در مقطعی که از حدود سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ که در سازمان غذا و دارو مسئولیت داشتم، باز هم درگیر تحریم ها بودیم که برهه دشوار و سختی بود، اظهار داشت: علیرغم همه مشکلات باز با کمک همه دوستان در عرصه دارو و عرصه اقتصادی کشور، کار انجام می شد. معتقدم علیرغم همه مشکلات و صدمه هایی که تحریم ها به ما زد، اما مساله خوبی که عایدمان شد، این بود که بخش عمده ای از این تحریم ها به فرصت تبدیل شد. یک نمونه آن این بود که پیش از انقلاب اصلا ماده اولیه دارویی در کشور تولید نمی کردیم، لوازم بسته بندی دارو در داخل کشور تولید نمی شد؛ به صورتی که خاطرم هست که شیشه شربت هم از کشورهای همسایه می آمد. مواد اولیه هم یا از کشورهای اروپایی و یا از کشورهای آسیایی وارد می شد. این درحالیست که هم اکنون در جایگاهی هستیم که بیشتر از ۵۵ درصد از مواد اولیه دارویی مان در داخل کشور تولید می شود و این مورد حاشیه امنی را برای دارو بوجود آورده است که اگر این نبود، صدمه های بیشتری از تحریم ها می دیدیم.

شیبانی با اشاره به اینکه هم اکنون لوازم بسته بندی دارو را در نزدیک به ۱۰۰ درصد موارد در داخل کشور تولید می نماییم، اظهار نمود: همینطور هم اکنون نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد ماده اولیه را از شرکت های معتبر آسیایی مانند چین و هند و شرکت هایی که برای شرکت های اروپایی و آمریکایی ماده اولیه تولید می کنند، وارد می نماییم.
اندر احوالات مواد اولیه هندی و چینی
وی درباره کیفیت مواد اولیه ای که از کشورهای چین و هند وارد می شود، اظهار داشت: وظیفه دارم به مردم بگویم که وقتی اسم چین و هند را می شنوند، نباید نگران باشند. چونکه کشورهایی مانند هند، چین، کره جنوبی و… شرکت های بسیار معتبر و با GMP بالا دارند و خوشبختانه ماده اولیه دارویی از شرکت هایی وارد ایران می شود که برای آمریکا و اروپا هم ماده اولیه را تولید می کنند. چه بسا خیلی از داروهای ساخته شده ای که از کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و یا اروپا وارد می شوند، پایه مواد اولیه شان از کشورهایی مانند هند و چین تشکیل شده و این مورد در دسترس و قابل بررسی است. ازاین رو اینکه مردم تصور کنند که چون ماده اولیه ای از هند یا چین می آید، بی کیفیت است، درست نیست. البته در چین و هند هم شرکت هایی که فاقد کیفیت مناسب هستند، وجود دارد، اما نه سازمان غذا و دارو و نه دستگاه های نظارتی و نه شرکت های داروسازی ما اجازه واردات از این شرکت ها را نمی دهند. چونکه دارو یک کالای حیاتی بوده و پیش از موضوعات اقتصادی، در آن بحث اخلاق مطرح است. خانواده سازندگان دارو هم امکان دارد از این داروها استفاده کنند.
مطمئن باشید کیفیت دارو کنترل می شود
شیبانی تصریح کرد: مردم اطمینان داشته باشند که دارو کنترل می شود، بر مبنای فارماکوپه های معتبر دنیا مانند فارماکوپه آمریکا و انگلیس فرموله و تولید می شود و آزمایشات بروزی که در دنیا متدوال است، بر روی آن در شرکت های ما انجام می شود و در موارد زیادی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هم کنترل هایشان را به صورت رندوم بر روی بازار انجام می دهند. ازاین رو مردم از بابت کیفیت دارو در کشور نگران نباشند و تصور نکنند که ما به سبب تحریم ها مجبوریم از هند و چین ماده اولیه وارد نماییم، بلکه از شرکت های معتبر این کشورها مواد را وارد می نماییم. در عین حال هم اکنون اروپا هم ماده اولیه تولید نمی کند و عموما مواد اولیه اش را از منابع هندی و چینی و کشورهایی مانند کره جنوبی و… تامین می کند. ازاین رو مردم نگران نباشند. از طرفی از آنجایی که روابط انتقال پول به هند و چین مقداری سهل تر است، کار ما را هم آسان تر کرده، تحریم را دور زده و مواد مورد نیازمان را وارد می نماییم. با اطمینان می گویم که دارویی که در داخل کشور تولید می شود، دارویی با کیفیت مناسب می باشد.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ سال است که داروهای ژنریک در داخل کشور مصرف می شوند، اظهار داشت: خوشبختانه به غیر از عوارض عادی داروها، عارضه خاصی که سبب شود مردم صدمه خاصی ببینند، دیده نشده است. بنابراین مردم اطمینان داشته باشند که داروی داخلی با کیفیت است. هر از گاهی هم امکان دارد مباحثی مطرح شود در خصوص اینکه داروهای ایرانی کیفیت ندارند که به نظر من عموما این مباحث به تبلیغات و بازاریابی های تجاری برمی گردند.
افزایش ارزبری داروهای وارداتی در سال گذشته
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران افزود: از نظر عددی ۹۷ درصد داروی موردنیاز کشور در داخل تولید می شود و سه درصد هم داروی وارداتی داریم. حال این ۹۷ درصد داروی تولید داخل حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد ارز می برد، اما سه درصد داروی وارداتی بین ۵۰ تا ۵۵ درصد ارزبری دارد. البته پارسال این رقم تغییر نمود. طبق آمار وزارت بهداشت پارسال سه درصد داروی وارداتی حدود ۶۵ درصد ارزبری داشته و کل تولید داخل ۳۵ درصد ارزبری داشته است. البته میزان ارزی که به تولید داخل اختصاص داده اند، برای صنعت کافی بود، اما این نشان داده است که سه درصد وارداتی ما چقدر ارز می برد. از طرفی می بینیم که تولید داخلی جدای از مزایایی که دارد، ارزش افزوده بسیار بالایی هم دارد. حال تصور کنید که میزان تولید داخلی مان ۵۰ تا ۳۰ درصد بود. در این صورت میزان ارزبری مان هم بیشتر می شد که مطمئنا تامین آن برای کشور مقدور نبود.

آغاز ساخت وسازهای دارویی در دوران جنگ
شیبانی با اشاره به اینکه به نظر من تحریم، فرصت بسیار خوبی برای تقویت تولید داخلی است، اظهار داشت: خاطرم هست که در زمان جنگ، علیرغم محدودیت ها و کمبود ارز، حدود ۱۰ تا ۱۲ کارخانه بزرگ داروسازی آغاز به تاسیس کردند و بین سال های ۷۰ تا ۷۲ به بهره برداری رسیدند. یعنی دو سال پس از جنگ، کارخانه های ما به بهره برداری رسیدند، اما پس از آن دیگر نتوانستیم کارخانه های بزرگ اینچنینی بسازیم.
در تولید مواد اولیه به خودکفایی می رسیم؟ ارزبری بیشتر از یک میلیارد دلاری داروهای وارداتی
وی با اشاره به اینکه هم اکنون بین ۵۰ تا ۵۵ درصد مواد اولیه دارویی را در کشور تولید می نماییم، اظهار داشت: البته خودکفایی در این حوزه قابل دسترس است. منتها ماده اولیه مسائل و مشکلات مربوط به خودش را دارد. منظور از خودکفایی این است که از ابتدا تا انتهای کار را در داخل انجام دهیم، اما هم اکنون مواد واسطه ای و حلال ها را برای مواد اولیه وارد می نماییم. گلوگاه تولید مواد اولیه در داخل کشور، همین مواد واسطه ای هستند که از کشورهایی چون چین و هند می آید؛ بخصوص چین که در دنیا در عرصه تولید مواد واسطه ای، اول است. باید توجه کرد که تولید ماده اولیه در دو سال گذشته حدود ۱۳۰ میلیون دلار ارزبری داشته، اما واردات داروی ساخته شده حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارزبری داشته است. خودکفایی در تولید ماده اولیه قابل دسترسی است، اما مسائل و مشکلات خاص خویش را دارد. البته هم اکنون هم تولید بین ۵۰ تا ۵۵ درصد مواد اولیه مورد نیاز در داخل کشور، کمک زیادی به صنعت دارو کرده است.
۱۰۲ کارخانه داروسازی نیازمند بازسازی و نوسازی
وی افزود: هم اکنون در بخش خصوصی هم اقدامات خوبی انجام شده است. حالا حدود ۱۰۲ کارخانه داروسازی داریم که ۹۷ درصد داروی موردنیاز کشور را تولید می کنند و معتقدیم هنوز هم ظرفیت های خالی دارند. باید توجه کرد که هر واحد صنعتی بخصوص در صنعت داروسازی که قابل مقایسه با هیچ کالای دیگری نیست، احتیاج به بازسازی و نوسازی دارد. دارو هم یک صنعت است که دارای دستگاه، ماشین آلات و ساختمان است که احتیاج به بازسازی و نوسازی دارند. از طرفی در همه صنایع GMP وجود دارد، اما در دارو از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. بر همین مبنا هم اکنون صنایع دارویی ما نیازمند بازسازی هستند. منتها از آنجایی که در خلال این سال ها همواره چرخه دارویی ما با مشکل اقتصادی مواجه بوده که بخشی از آن به قیمت بازمی گردد و بخشی هم به مطالباتی که همواره صنایع داروسازی ما از مجموعه مصرف کنندگان و خریداران دارو دارند، نتوانسته ایم این صنعت را بازسازی و نوسازی نماییم.

شیبانی با اشاره به قیمت گذاری دارو، اظهار نمود: قیمت برای دارو موضوعی اساسی است که می تواند به چرخه اقتصادی دارو کمک نماید. منتها هر زمان که وزارت بهداشتی ها خواستند قیمت را اصلاح کنند، فوری به این مورد برخوردند که عمده مصرف دارو در مراکز دولتی و در سازمان های بیمه گر است که از نظر اعتبار و پول همیشه با مشکل مواجهند. بر همین مبنا هر زمان که به سمت اصلاح قیمت دارو رفته اند، این دو مبحث مانع شده است و به همین لحاظ با مشکل مواجه بوده ایم. هم اکنون هم تصور می نماییم که داروهایمان قیمت واقعی ندارند. ما انتظار داریم و جزو مطالبات صنعت داروسازی و سندیکا است که اگر می خواهند صنعتی که با ۱۰۲ کارخانه ۹۷ درصد از داروهایی مورد نیاز کشور را تولید می کند، سرپا بماند، باید این صنعت را بروزرسانی کنند. بروزرسانی هم هزینه دارد. به عنوان مثال امکان دارد دستگاهی را ۱۰ سال قبل با قیمت یک میلیارد می خریدند، اما هم اکنون این قیمت ها به هفت تا هشت میلیارد رسیده است. حتما باید وضعیت مالی شرکت های داروسازی درست شود.

قیمت دارو واقعی شود
وی تصریح کرد: البته جا دارد از موضع وزارت بهداشت و وزیر بهداشت که خودشان از جنس داروسازی هستند و از صنعت داروسازی حمایت عملی می کنند، تشکر کنم. خوشبختانه به جرات می گویم که هم اکنون یکی از بهترین دوره های سندیکا از نظر تعامل با وزارت بهداشت است. انصافا در عمل پشتیبانی از تولید داخلی را می بینیم. البته هنوز مطالبات مان پابرجا می باشد، اما وضعیت به نحوه امیدوارکننده ای جلو می رود. بعنوان مثال در حوزه قیمت، قیمت داروهای OTC را که حدود ۱۸۰ قلم هستند و داروهایی هستند که نیازی به نسخه ندارند، به سندیکا واگذار کرده اند. در عین حال هرچند که ما نماینده صنعت داروسازی هستیم، اما قبل از اینکه یک تشکل باشیم، خودمان شهروند هستیم و حتما ملاحظات قیمتی را در نظر می گیریم. ما هیچ گاه به دنبال افزایش بیش از حد قیمت دارو نبوده ایم، بلکه خواهان واقعی شدن قیمت دارو هستیم.
ارز ۴۲۰۰ تومانی دردی از “دارو” دوا نمی کند
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به حوزه دارو، اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی را فقط به ماده موثره اختصاص می دهند. این درحالیست که ماده موثره در بعضی از داروها جزئی ترین بخش است. بخش عمده دارو بسته بندی، مواد کمکی و جانبی است. ازاین رو به صرف اینکه دارو ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کند، در مقابل اصلاح قیمت آن مقاومت کنند، منطق درستی نیست. درخواست مشخص ما در زمینه قیمت دارو این است که تلاش کنند قیمت های واقعی را عرضه کنند. حال اگر مردم مشکل دارند و نمی توانند این قیمت را تقبل کنند، بیمه باید آنرا جبران کنند. نه اینکه بگوییم صنعت ضرر کند. نباید اجازه دهیم صنعتی که ۹۷ درصد تولید داخلی اش، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار ارز می برد، صدمه ببیند و باید بگونه ای جلو رویم که مشکلات صنعت حل شود. در عین حال به نظر من قیمت دارو آنقدرها بالا نمی رود که مردم صدمه ببینند.
ارزِ دارو را آزاد کنید
وی با اشاره به اینکه یکی از خواسته های ما بعنوان سندیکا و صنعت این است که ارز را آزاد کنند، اظهار نمود: در عین حال مانند همه کشورهای دنیا، بیمه هم باید بیمه ای باشد که مردم به آن متکی بوده و مردم را ساپورت کند. در عین حال دولت باید از صنعت داروسازی حمایت کند. در همه جای دنیا صنعت دارویی از کمک های دولت استفاده می نماید و اینطور نیست که صنعت و خدمات و بازرگانی با یک نرخ سود و بهره وام بگیرند، بلکه پایین ترین بهره را به صنعت داروسازی می دهند. اما در کشور ما تفاوتی نمی نماید. این صنعت حیف است. صنعتی که پیش از انقلاب حداکثر ۲۵ درصد تولید داخلی داشت و با واردات شرکت های چند ملیتی ترکیب شده بود، اما هم اکنون توانسته ۹۷ درصد از نیاز دارویی کشور را تامین کند. حیف است که برای رشد آن اقدامی انجام ندهیم. صنعت اگر توسعه نیابد، صنعت نیست. در حال حاضر ما در حوزه توسعه و بازسازی صنایع داروسازی و… به مشکل برخوردیم که عموما هم به موضوعات اقتصادی برمی گردد که ناشی از قیمت گذاری و عدم پرداخت مطالبات است.
پوشش های بیمه ای قوی تر شود
شیبانی تصریح کرد: هم اکنون همه اجزا دارو با ارز آزاد یا نیمایی تامین می شوند و فقط ماده موثره را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می نماییم. حال در بعضی داروها مانند آنتی بیوتیک ها میزان ماده موثری بالاست، اما در خیلی از داروهای دیگر میزان ماده موثره تعیین کننده نیست. حال اگر آنرا هم آزاد کنند، بحث های در رابطه با فساد و عدم شفافیت هم حل می شود. از طرفی صنعت هم تکلیفش را می داند. منتها مشروط بر اینکه حتما به ازای آزاد کردن ارز، قیمت را ببینند و بیمه ها را اصلاح کنند. پوشش بیمه ای را قوی تر کنند تا به مردم هم فشاری وارد نشود. نه اینکه قرار باشد، تاوان این اقدام را هم صنعت، شرکت های توزیع دارو و یا داروخانه ها دهند. هم اکنون تاوان عملکرد سازمان های بیمه گر را صنعت می دهد و این از انصاف به دور است. البته اگر هم کسی در مجموعه صنعت داروسازی کار اشتباهی کرد، باید با او برخورد شود و اگر حقوقی را ضایع کرده باید احقاق حق کرد.

در صنعت داروسازی امضای طلایی نداریم
وی درباره مباحثی که درباره ارز و برخی عدم شفافیت ها در حوزه دارو مطرح می شود، اظهار داشت: صنعت داروسازی از این مباحث مبراست؛ چونکه حساب و کتاب همه چیزش مشخص است. اگر هم خدایی ناکرده اتفاقی افتاده در بخش های دیگر بوده است. تلاش صنعتگرِ صنعت داروسازی این است که ارز و مواد بگیرد، دارو بسازد و فروش داشته باشد. مباحثی چون امضاهای طلایی را در صنعت داروسازی نداریم. صنعت همواره مورد حمایت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بوده است و این حمایت بحق هم بوده است. در صنعت داروسازی همه چیز شفاف، مشخص و معلوم است.

شیبانی با اشاره به اینکه باید فکری به حال چرخه اقتصادی دارو شود، اظهار نمود: در عین حال برای قیمت دارو هم نمی توان درصد خاصی را مطرح کرد؛ چونکه وضعیت قیمت گذاری هم دارو به دارو متفاوت می باشد. ما می گوییم قیمت تمام شده دارو را با سودی مناسب که در شان دارو باشد، تعیین کنند. قیمت دارو باید واقعی شود. حال امکان دارد یک دارو قرار باشد ۷۰ تا ۸۰ درصد رشد قیمت داشته باشد و دارویی هم یک درصد. اما اصل مبحث این است که دارو باید قیمت واقعی اش را بگیرد.
بدهی ۵ ماهه بیمه ها به داروداروسازان با چنگ و دندان کار می کنند
شیبانی درباره آخرین وضعیت مطالبات صنایع داروسازی از بیمه ها، اظهار داشت: هم اکنون سازمان های بیمه گر به صورت متوسط بین چهار تا پنج ماه به داروخانه ها و دانشگاه ها بدهکارند و این مورد چرخه داروسازی را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالبات دارو را بموقع بدهند تا چرخه دارو بچرخد. در غیر این صورت صنعت به مشکل برمی خورد و در این صورت مردم دارو نخواهند داشت. هم اکنون صنعت دارد با چنگ و دندان کار می کند و انصافا باید به همکاران مان در صنعت دست مریزاد گفت. صنعت دارد با تمام وجود کارش را انجام می دهد که باید قدرش را بدانیم. از طرفی صنعت سرمایه ملی است، مردم صاحبش هستند و مال این کشور است. باید کمک نماییم تا از این وضعیت بیرون برود. خوشبختانه وزارت بهداشت همراهی خوبی را شروع کرده است و ما هم همراهی می نماییم تا بتوانیم با کمک هم مشکل صنعت دارو را کاهش داده و حل نماییم.
جزییات تخصیص ارز به دارو در ۴ ماه گذشته
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران درباره نحوه تخصیص ارز به صنعت داروسازی، اظهار داشت: طبق آمارها طی چهار ماهه گذشته، از میزان ارزی که به دارو داده اند، حدود ۵۳ درصد به تولید و ۴۷ درصد به واردات داروهای ساخته شده اختصاص یافته که البته ما انتظار داریم این رقم در عرصه تولید دارو بیشتر شود. ما در حوزه ارز بحث های اعتبار، تخصیص ارز و مصرف ارز را داریم. امکان دارد بگویند در یک ماه مقداری ارز به یک شرکت تخصیص داده ایم، اما آیا شرکت توانسته این پول را گشایش کرده و پول را انتقال دهد؟. باید توجه کرد که هم اکنون در چرخه ارسال پول هم مشکلاتی داریم.
تولید داروهای «های تک»؛ پیشانی صنعت داروسازی کشور
وی درباره تولید داروهای های تک هم اظهار داشت: خوشبختانه طی ۱۰ سال گذشته در حوزه داروهای های تک گام برداشتیم که از افتخارات کشور و بعنوان پیشانی صنعت داروسازی به حساب می آید. در زمینه داروهای های تک موفقیت های خوبی به دست آمده است و در بحث صادرات آنها اقداماتی را انجام داده ایم و کماکان هم ادامه دارد. کماکان بر روی تولید داروهای های تکی که امکان تولیدشان در داخل وجود دارد، کار می شود. البته برخی داروها هستند که دسترسی به تکنولوژی هایشان آسان نیست و امکان دارد از نظر اقتصادی هم تولیدشان مقرون به صرفه نباشند. بر همین مبنا نمی توان اظهار داشت که ۱۰۰ درصد در عرصه تولید دارو خودکفا می شویم، اما خوشبختانه یک خودکفایی نسبتا خوبی داریم.
نارضایتی از شرایط صادرات دارو
شیبانی در انتها صحبت هایش در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت صادرات دارو هم اظهار داشت: در حوزه صادرات رقم درستی نداریم. کل صادرات ما در حوزه مواد اولیه است و از وضعیت صادرات راضی نیستیم. البته اگر حمایت هایی از جانب دولت صورت گیرد، صنعت علاقه مند به صادرات است. در عین حال بخشی از مسئولیت صادرات بر عهده صنعت است و باید خودش را آماده و بروز و مستنداتش را آماده کند. صنعت باید بگونه ای محصول تولید نماید که خریدار خارجی محصول را بپذیرد. در کنار این مورد حمایت های مالی و مقرراتی دولت هم نیاز است. ما در حوزه دارو متاسفانه از نظر صادرات خیلی موفق نبوده ایم. بخش عمده ای از صادرات مان در حوزه مواد اولیه و مقداری هم در حوزه داروهای ساخته شده بوده است. متاسفانه در مواردی شاهدیم که در بازار دارویی ما دارو را با جایزه ها و آفرهای مختلف عرضه می کنند که ما بعنوان سندیکا به شدت با این اقدام مخالفیم و معتقدیم این اقدامات در شان داروسازی کشور نیست.