بیماری کبد چرب قابل درمان است؟

به گزارش فست فود باز یک فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد نحوه درمان کبد چرب را شرح داد.

دکتر سید موید علویان در گفتگو با ایسنا، درباره نحوه درمان بیماری کبدچرب، اظهار داشت: نخستین سوالی که برای مبتلایان به کبد چرب مطرح می شود، این است که آیا بیماری کبد چرب قابل درمان است؟. باید توجه کرد که رفع علل ایجاد کننده کبد چرب می تواند در اصلاح آن موثر باشد. بر همین مبنا با کاهش وزن در افراد چاق و تغییر در شیوه زندگی مانند افزایش فعالیت جسمانی، پیاده روی، اصلاح رژیم غذایی، قطع مصرف مشروبات الکلی و کنترل دقیق قند خون با کمک پزشک می توان در جهت درمان این بیماری نتیجه مطلوبی به دست آورد.

وی اضافه کرد: در بعضی موارد برای کنترل کبد چرب و با عنایت به شدت عارضه از داروها هم استفاده می شود، اما باید توجه کرد که علیرغم تجویز دارو هنوز هم کاهش وزن و تغییر در شیوه زندگی از ارکان اصلی درمان بیماری کبد چرب به شمار می روند. البته برای به دست آوردن وزن ایده آل و کاهش وزن در بیماران چاق، مشکلات زیادی وجود دارد. ازاین رو باید توجه کرد که کاهش وزن باید به صورت تدریجی و متعادل صورت گیرد.

علویان با اشاره به اینکه ثابت شده که کاهش وزن در درمان کبد چرب و طبیعی شدن آنزیم های کبدی موثر است، اضافه کرد: البته برای کاهش وزن اقداماتی چون محرومیت غذایی سفارش نمی گردد، بلکه باید مواد پروتئینی و مواد مغذی را به مقدار کافی مصرف کرد؛ چونکه در موارد محرومیت غذایی مقادیر بیشتری چربی از بافت های چربی محیطی وارد خون و سپس کبد شده و این مورد سبب بدتر شدن وضعیت کبد بیمار خواهد شد.

وی با اشاره به نقش ورزش در درمان کبد چرب، اظهار داشت: مردم باید بدانند که انجام تمرینات ورزشی مختص گروه یا قشر خاصی از جامعه نیست، بلکه جوانان، سالمندان، مردان، زنان و… باید ورزش کنند. چونکه ورزش تاثیر جدی در پیشگیری از مبتلا شدن به خیلی از بیماری ها و حفظ سلامت جسم و حتی روح آدمی دارد. از طرفی وزن ایده آل تنها با تمرینات ورزشی و رژیم غذایی مناسب و صحیح به دست می آید. ورزش هر چند به میزان اندک، ولی مداوم و روزانه در طول یک سال باعث کاهش وزن قابل توجه در افراد چاق خواهد شد.

علویان تصریح کرد: باید بدانیم که ورزش فقط برای کاهش وزن مقطعی شما موثر نیست، بلکه شما برای تنظیم فعالیت های متابولیک بدن و دستیابی به حس شادابی و نشاط نیازمند ورزش هستید. در عین حال فعالیت های ورزشی باید منظم و به صورت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز یا حداقل سه تا چهار بار در هفته همراه با افزایش ضربان قلب باشد.

وی با اشاره به اینکه می توان ورزش کردن را با پیاده روی تند آغاز کرد، اظهار داشت: بر مبنای مطالعات مشخص شده که مردان از زنان پرتحرک ترند. همینطور شیوع کم تحرکی در خانواده های پر درآمد بیشتر از خانواده های کم درآمد است؛ چون که در خانواده های پردرآمد کارهای بیشتری به صورت اتوماتیک و جابجایی به کمک وسایل نقلیه انجام می شود.