تولید دارویی گیاهی برای بهبود پارکینسون در کشور

فست فود باز: پژوهشگران کشورمان طی یک طرح پژوهشی موفق به تولید دارویی گیاهی برای بهبود علایم بیماری پارکینسون شدند که این دارو حالا در مراحل تجاری سازی قرار دارد و بزودی وارد بازار می شود.
به گزار ش ایسنا، سمیرا رحمانی، محقق طرح با بیان این که تحقیقات برای تولید این دارو با انجام طرحی پژوهشی با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شد، بیان کرد: در این طرح از گیاه «مونوکا پرو» که بومی هند است، استخراج و استاندارد سازی لوودوپا انجام شد. این گیاه تا ۱۵ درصد حاوی لوودوپای طبیعی است و در طب سنتی نیز کاربرد دارد و عمده مصرف آن نیز برای بهبود علایم پارکینسون است.
محقق دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: عصاره گیری و فرمول کردن برای تولید دارو انجام شد و موفق شدیم برای اولین بار در ایران گیاه دارویی برای این بیماری را بومی سازی نماییم و شکل دارویی گیاهی پایدار حاوی لوودوپا تهیه شد. لوودوپا در بدن توسط آنزیم به دوپامین تبدیل می شود و علاوه بر بهبود علایم پارکینسون بر روی خلق و خو هم اثرات مثبت دارد.
رحمانی درباره اهمیت انجام این طرح پژوهشی عنوان کرد: جستجو برای یافتن روش های جدید و اقتصادی سنتزی و استفاده از منابع گیاهی به منظور تولید مواد اولیه دارویی مورد نیاز صنایع داروسازی (به ویژه لوودوپا) در کشور جزو اولویت های تولیدی شمرده می شود و در صورت دستیابی به دانش فنی تولید امکانات خودکفایی کشور در این زمینه را فراهم خواهدنمود. همین طور با عنایت به روند افزایشی بیماری پارکینسون در بین افراد سالخورده، دستیابی به منابع و اشکال داروهای گیاهی حاوی لوودوپا با اثرات جانبی کمتر و موثر بر درمان و بهبود بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از سویی غربالگری از گیاهان منتخب خانواده Leguminosae، به منظور معرفی منابع با ارزش گیاهی حاوی لوودوپا برای تولید مواد اولیه دارویی فرصت های جدیدی را برای صنعت داروسازی به وجود می آورد. این دارو مجوزهای لازم را برای تولید از سازمان و غذا و دارو دریافت کرده است و در مراحل تجاری سازی قرار دارد.
برمبنای اعلام معاونت علمی، پارکینسون نام بیماری است که یکی از اشکالات سلامت عمومی در سراسر جهان شمرده می شود. این بیماری مزمن با مرگ تدریجی سلول های عصبی تولید کننده دوپامین در قاعده مغز بروز می کند که نتیجه آن عدم تعادل دوپامین در مغز است. اختلالات حرکتی شامل سفتی عضلات، لرزش، کندی حرکات و در حالت شدید از دست دادن حرکات فیزیکی همچون نشانه های این بیماری محسوب می شوند.

منبع: