صدور آگهی بین المللی برای شیوع لیستریا

فست فود باز: اسپانیا به دنبال تجربه بزرگ ترین شیوع لیستریا و افزایش شمار مبتلایان به ۱۵۰ نفر، هشداری بین المللی برای این بیماری صادر کرده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بتازگی یک نفر در اسپانیا به سبب مبتلاشدن به لیستریوسیس کشته شده و وزارت بهداشت این کشور درحال بررسی ۵۲۳ مورد مشکوک دیگر مبتلا به این بیماری است.
این شیوع شدید در اسپانیا که سالیانه حدود ۸۰ میلیون نفر توریست دارد، وحشت بسیاری را برانگیخته است.
عفونت لیستریوسیس بطور معمول از خوردن مواد غذایی حاوی باکتری های لیستریا ایجاد می شود. این ماده در خیلی از مواد غذایی یافت می شود اما عمدتاً با شیرهای پاستوریزه نشده، پنیرهای نرم و میان وعده های آماده برای خوردن مثل ساندویچ های از قبل بسته بندی شده منتقل می شود.
بیشترین موارد مبتلاشدن در اسپانیا در مناطق جنوبی این کشور تایید شده است که گوشت های خوک بسته بندی شده آلوده به این عفونت در آن به فروش رسیده بوده است. اما در مناطق دیگر این کشور همچون نواحی شمال شرقی آن نیز چندین مورد مبتلاشدن دیده شده است.
بگفته مقامات اسپانیایی حدودا نیمی از مبتلایان به لیستریوسیس همچون ۲۳ زن حامله در این کشور هنوز در بیمارستان بستری هستند. لیستریا معمولاً موجب بروز خفیف بیماری می شود اما می تواند برای زنان حامله و هم چنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطرناک باشد.
وزارت بهداشت اسپانیا هشدارهایی را به مقامات اتحادیه اروپا و سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع این بیماری اعلام نموده است.
بنا بر گزارش اسکای نیوز، در ماه های اخیر در جریان شیوع لستریا شش نفر بعد از خوردن غذای آلوده بیمارستانی در انگلیس کشته شده اند.

منبع: