ستاری: اگر نتوانیم غذای مردم را تامین نماییم، مهم نیست چه سلاحی می سازیم

به گزارش فست فود باز معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: ما فکر می نماییم که تولیدکننده گوشت و مرغ هستیم، ولی برای ما خطوط مونتاژ تعریف کرده اند و اغلب مایحتاج این صنایع از جوجه یک روزه گرفته تا غذا و غیره وارداتی است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از داروی ایرانی زجر تنفسی نوزادان که امروز یکشنبه سوم شهریور با حضور وزیر بهداشت در کرج برگزار شد، اظهار نمود: تولید دارو به یک اکوسیستم قوی نیاز دارد تا در آن محققی که کار پژوهش انجام می دهد، بتواند به سرمایه گذار و شتاب دهنده ای که خروجی پژوهش را تجاری سازی می کند، وصل شود.
وی افزود: بوسیله این اکوسیستم می توان سرمایه و پول بخش خصوصی را به حوزه پژوهش تزریق کرد.
ستاری اظهار داشت: باید بپذیریم با اعتبارات و بودجه دولت نمی توان محصول تولید کرد و این پول باید صرف توسعه زیرساخت ها در حوزه های مختلف شود.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با ابراز نگرانی درباب وضعیت تامین غذا، توضیح داد: حوزه غذا در تمامی کشورها استراتژیک است؛ چون اگر نتوانیم نیازهای غذایی جامعه را فراهم نماییم، دیگر مهم نیست چه سلاحی می سازیم و در حوزه دفاعی چه اتفاقی می افتد.
ستاری با اشاره به اینکه کشور در حوزه تامین غذا وابستگی های جدی ای دارد، توضیح داد: ما فکر می نماییم تولیدکننده گوشت و مرغ هستیم، ولی برای ما خطوط مونتاژ تعریف کرده اند و اغلب مایحتاج این صنایع از جوجه یک روزه گرفته تا غذا و… وارداتی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اشاره کرد: هم اکنون بیشترین واردات ما کنجاله و سویا و… است که ارزبری زیادی دارد؛ در شرایط فعلی ما فقط توسعه دهنده مرغداری و دامداری ها هستیم و بخش اصلی ماجرا که حوزه دانشی است و ارزش افزوده زیادی دارد، کاملا مغفول مانده است.
ستاری اظهار داشت: اخیراً تمامی شرکت هایی که در حوزه بیوتک انسانی فعالیت دارند، تشویق می شوند تا وارد حوزه دام و طیور و آبزیان شوند؛ چون حوزه ای است که ارزش افزوده زیادی دارد و هم نیاز روز کشور است.
وی اظهار داشت: امسال تمرکزی جدی در بحث تولید داروهای بیوتک صورت داده ایم که مجموع سه درصد داروهای وارداتی و کل مواد اولیه دارویی که حدود ۷۰۰ میلیون دلار ارزبری دارند را پوشش می دهد.
بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در حوزه بیوتک ما شرکت های توانمند و قوی داریم و باید از آنها حمایت نماییم تا مسیر توسعه کشور در شرایط فعلی هموار شود.

منبع:

About Author